,,Унапредување на соработката помеѓу снимателите и новинарите”

Како дел од активностите на секцијата на сниматели при ЗНМ, викендов се реализира тродневна работилница во Охрид на тема: ,,Унапредување на соработката помеѓу снимателите и новинарите” на која посебен придонес даде Виктор Стефановски – извршен продуцент во ТВ Сител, Предраг Перовиќ – снимател од Јавниот сервис на Црна Гора (РТЦГ), Горан Копривица – снимател од Радио телевизија Србија (РТС) а модератор на настанот беше Трајче Илиевски, претставник на секцијата на сниматели при ЗНМ.

Во своето обраќање пред учесниците, Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Младен Чадиковски изјави: ,,Oд исклучителна важност на секциите при ЗНМ се ваквите настани и обуки каде преку заедничка дискусија и изложување на проблемите и потенцијалните решенија се подобрува комуникацијата и се унапредуваат вештините на новинарите, снимателите и медиумските работници во иднина. Практиките новинари и сниматели заедно да дебатираат за предизвиците во новинарството ќе помогне кон подигнување на квалитетот на тимската работа, во дух на заедничко разбирање и на крајот, поквалитетен продукт, сторија, репортажа и слично.” – истакна Чадиковски.

Претставникот на секцијата на сниматели при ЗНМ, Трајче Илиевски потенцираше дека ваквите настани се од особена важност за секцијата како и придонесуваат за унапредување на соработката, солидарноста меѓу фелата и јакнење на капацитетите на снимателите од една страна и на новинарите од друга страна. Ме радува фактот дека на оваа средба учествуваат триесетина сниматели и новинари од 10 градови од дражавата како и двајца регионални претставници од Србија и Црна Гора. Покрај тоа што разменивме компаративни искуства и предизивици со кои се соочуваме секојдневно, дојдовме до заеднички заклучоци кон што треба да се фокусираме во иднина во интерес на унапредување на еснафот.

На работилницата се дискутираше за основните обврски на новинарите и снимателите меѓусебната соработка на дневна основа на настани на терен и внатре во редакција, нивната комуникација и координација, како и за тоа како ќе изгледаат ТВ прилозите во иднина, теми кои ги отвори за дискусија Виктор Стефановски.

Горан Копривица (Радио Телевизија Србија) и Предраг Перовиќ (Радио Телевизија Црна Гора) гостин предавач говореа за компаративни искуства во односите и комуникацијата помеѓу новинари и сниматели во јавниот сервис во Србија и во Црна Гора.

„Во Србија, како и тука, за време на настани настанува проблемот со кој се соочуваме сите ние,  просторот и условите за работа. Но благодарение на меѓусебната поддршка со колегите, успеваме да ја сработиме работата. Би сакал да наведам еден пример за тоа како се работи во земји како Франција: за време на посета на тогашниот претседател на Франција, Жак Ширак во Белград, нивниот тим дојде со комплетна опрема за емитување почнувајќи од осветлувањето, се со цел нивниот претседател да биде најдобро прикажан, каде и да се наоѓа во светот.“

Морам да го споделам моето задоволство дека ова што вие колеги од Северна Македонија го имате направено со секцијата на сниматели при ЗНМ, како и ваквите настани за взаемната соработка со новинарите, вие сте пионери на Западен Балкан и ви честитам за покажаната иницијатива и солидарност меѓу претставниците на фелата   – потенцираше Копривица од РТС.

Колегата Предраг Перовиќ од јавниот сервис на Црна Гора се согласи со генералната забелешка и рече: „Истото се случува во Црна Гора, се соочуваме со истите предизвици, но успеваме да ги надминеме благодарение на меѓусебната соработка и солидарност.“ Но како и колегата Горан од РТС сметам дека ова вие што го имате направено и го правите како секција на сниматели треба да го пренесеме како искуство кај нас меѓу нашите колеги како одличен пример за взаемна соработка. – изјави Перовиќ.

Во рамките на работилницата имаше практични вежби и дискусија за меѓусебната комуникација, улогата на новинарот и улогата на снимателот, а се зборуваше и за етиката во работата на снимателите и спецификите и деталите од секојдневните предизвици со кои се соочуваат заеднички снимателите и новинарите.

Во отворената дискусија се споделија предностите на професијата, но и предизвиците со кои се соочуваат снимателите како во државава така и во и соседните земји.
Утврдено беше дека соработката помеѓу снимателите и новинарите постои, има голема професионална солидарност, но секогаш има простор за подобрување на кој ќе се работи и во иднина.


Оваа работилница наиде на позитивни коментари и критики помеѓу секцијата на сниматели и новинарите, што претставува чекор напред во подобрување на условите за работа во оваа област. 

Овој настан се реализира со финансиска поддршка од страна на Sigrid Rausing Trust.

Приведени крадци, фатени при извршување на кривичното дело

На 28.06.2022 околу 12.00 часот во с.Катланово, скопско, од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје лишени од слобода се Ф.А.(20), А.И.(31), двајцата од с.Огњанци, скопско и В.О.(38) од Скопје.

Тие биле затекнати при извршување на кривично дело „кражба“ од имот сопственост на М.Р. и кај нив се пронајдени одземените предмети од кривичното дело. По целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Девојка која е посвоена во Америка ја бара нејзината биолошка мајка од Битола

Алисон Голдин е 23-годишна девојка, која живее во Америка, и од пред три години ја започнала потрагата по своите биолошки родители.

Од она кое го знае, родена е во Битола, во Домот за доенчиња и деца без родителска грижа. Таа реши преку ,,Фокус” да се обиде да ја пронајде својата мајка, или пак други блиски роднини, споделувајќи ги сите информации коишто ги знае за себе, од времето кога престојувала во Битола.

-Ако ова го чита мојата мајка… Никој навистина не може да разбере како е да не знаеш од каде доаѓаш, кој те држел во прегратка за прв пат, кој решил да ти подари живот. Сакам да верувам дека моето семејство е таму некаде и еден ден ќе бидеме повторно заедно. Во потрага сум по моето биолошко семејство, љубопитна, и со надеж дека пак ќе се сретнеме – вели Алисон.

Таа појаснува дека според документите кои ги има, родена е како Елена Митевска на седми август 1998 година во Битола. Била посвоена во ноември истата година, а семејството кое ја посвоило е од Америка. Долг период знаела дека е посвоена, а пред три години ја започнала потрагата по своите корени. Според документи од домот, претпоставува дека можеби нејзиното потекло е од Скопје или Куманово, но не може да тврди со сигурност.

-Никогаш не сум била во Македонија, но би сакала да дојдам. Се надевам дека мојата приказна ќе допре до многумина и дека можеби ќе се јави некој кој ја знае вистината за мене и моето потекло. Мојот број за идентификација (матичен број) од Македонија е 0708998455009, ако тоа може да помогне. Направив и ДНК анализа. На мојот извод на раѓање се направени некои измени за да се сокрие идентитетот, но се надевам дека ќе го најдам биолошкото семејство.

Колку што знам, кога моите родители кои се Американци ме посвоиле од Битола, со себе сум немала некоја своја облека, играчка или било што оставено од мајка ми. Немам предмети од неа, но ја чувам фотографијата од денот кога ме посвоиле од таму. Ако било кој може да ми помогне во потрагата и има информации за моето потекло, ве молам контактирајте ме на Фејсбук или Инстаграм, мојот профил е Alisson Goldin- вели таа.

Пред три години, слично како Елена, односно Алисон, девојка од Словенија преку ,,Фокус” ја бараше мајката, а нејзината потрага набргу по објавата на веста заврши успешно, откако роднини на мајка и и кажале дека ја бара. Таа потоа не извести дека се сретнала со биолошката мајка, како и со сестрите и браќата кои живееле во Македонија. Ако некој ги има информациите кои ги бара Алисон, може да ја контактира на социјалните мрежи, со цел да и се помогне во пронаоѓањето на биолошкото семејство.

Извор: Fokus.mk

ВИДЕО: „Тојота“ заврши во Охридското езеро

Автомобил марка „тојота“ заврши во Охридското езеро на една од плажите, објави порталот „НоваТВ“.

На видеото се гледа како со багер возилото се извлекува од една од плажите.

Засега не познати причините како автомобилот завршил во водите на езерото.

Пред неколку дена автомобил со скопски регистарски таблички падна во море во Неа Каликратија, Грција. На социјалните мрежи се споделуваа фотографии од него, кој за среќа бил празен. Во несреќата немаше повредени.

Се споделуваат фотографии од автомобилот, кој за среќа бил празен и во несреќата нема повредени.

-Поздрав, би сакале да го привлечеме вниманието на нашите следбеници за паркирање на угорнини. Дефинитивно кревање рачна кочница и автомобилот секогаш во брзина. Денеска за жал се случи несреќа во Неа Каликратија, кога паркиран автомобил слета во морето. За среќа, немаше никој во автомобилот. Туристите се од Македонија, скопски регистарски таблички“, стои во објавата на регионалната фејсбук-страница „Grcka info“.

Популарно