Фамилијата потврди, почина Мино Рајола, најголемиот фудбалски агент

Познатиот фудбалски агент, Мино Рајола ја загуби битката за животот, овојпат веста е точна бидејќи ја потврди неговата фамилија.

Пред некој ден излезе вест дека Мино Рајола починал, но потоа беше демантирана од болницата и од самиот агент. 

Овојпат е вистина, фудбалскиот свет остана без Мино Рајола кој почина по тешката борба со болеста. Веста ја потврди неговата фамилија.

„Со неизмерна тага соопштуваме за смртта на најгрижливиот и најневеројатен фудбалски агент каков што беше.

Мино се бореше до крајот со истата сила која ја даваше во преговорите на масите кога ги бранеше нашите фудбалери. 

Мино допре многу животи преку неговата работа и напиша ново поглавје во историјата на модерниот фудбал. Неговото присуство секогаш ќе недостасува.

Мисијата на мино да го направи фудбалот подобро место за фудбалерите ќе продолжи со иста пасија.

Им благодариме на сите за големата поддршка во овие тешки времиња и бараме за почит на приватноста на фамилијата и пријателите во овој момент на тага.

Фамилијата Рајола“, стои во соопштението.

(Видео) „Дуомо“ гори во црвено црна боја - Милан ја слави титулата

Фудбалерите на Милан вечерва пристигнаа на плоштадот „Дуомо“ во Милано на централната прослава на шампионската титула во Серија А.

Отворениот автобус неколку часа минуваше низ улиците на градот за „росонерите“ да ги поздрават своите навивачи. 

(Фото) Пиоли си направи тетоважа во чест на Скудетото

Стефано Пиоли покажа колку му значи освоеното Скудето со Милан, ден по големиот успех на раката стави тетоважа во чест на големата титула.

Милан го освои 19. Скудетото, а тоа беше прв трофеј во тренерската кариера на Стефано Пиоли.

Од таа причина за него оваа титула има посебно значење, па си направи тетоважа во чест на големиот успех.

(Фото) „Росонерите“ не му даваат мир на Чалханоглу по освојување на шампионската круна

Милан ја доби големата битка против вечниот ривал Интер за шампионската круна во италијанското Калчо, а мета за сеир на „росонерите“ стана нивниот поранешен фудбалер Хакан Чалханоглу.

Турската ѕвезда лани играше за Милан, но Интер стигна до титулата, па минатото лето се пресели кај „нераѕурите“ со надеж дека конечно ќе го освои Скудетото, но сезонава повторно остана без титулата.

Ова го искористија „росонерите“ како повод за да му удрат сеир на „предавникот“, кој реши да ги напушти „црвено-црните“ и да го облече дресот на големиот ривал.

Популарно