(Фото) Се самоуби девојката која ја освои публиката кога беше мало девојче

Кајлија Пози, 16-годишното девојче кое на само пет години се појави во емисијата „Toddlers & Tiaras“ на каналот Ти-ел-си, се самоубила, а трагичната вест ја потврди нејзината мајка.

-Немам зборови. Прекрасното девојче замина. Ве молам, дадете ни приватност додека го оплакуваме губитокот на Кајлија. Ќе остане моето бебе засекогаш, објавила Марси Пози Гатерман во вторникот, на Фејсбук, споделувајќи фотографија од својата ќерка.

Кајлија неодамна го прослави својот 16-ти роденден и присуствуваше на матурската вечер во текот на викендот.

Кајлија Пози се појави во емисијата „Toddlers & Tiaras“ (Малите деца и дијадемите) која даде поглед од зад сцената на светот на детските натпревари. Во епизодата од 2016 година, мајката на Кајлија рекла дека девојчето почнало да учествува на натпревари кога имала три години.

Мајката на Кика откри детали за девојката која си го одзема животот

Наташа Ѓукиќ, мајката на инфлуенсерката Кристина Кика Ѓукиќ (21) која пред шест месеци си го одзема животот во својот стан во Белград, за прв пат во ексклузивна исповед проговори за смртта на нејзината ќерка.

„Нејзиниот дневник никаде го нема. Во него напишала се, а телефонот се уште е во обвинителството. Некој ја откажал нејзината сметка еден ден пред да го направи тоа и прв објавил на неа дека починала. Сè уште не знам кој беше. Многу има нејаснотии и чекам истрагата да биде целосно завршена. Имам причина да верувам дека Кика немала намера да си го одземе животот. И да беше тоа така, немаше да го направи тоа на мојот роденден“, вели неутешната Наташа Ѓукиќ.

Наташа вели дека околу 22 часот и се јавил пријателката на Кика која отишла во станот на нејзината ќерка.

„Ми рече „Кика има пена на устата“, а јас и реков веднаш да повика брза помош, па ќе стигнеме ние. На влезот во зградата беше мачето на Кика, го зедов во раце, а набргу потоа сретнав жена од брзата помош. Таа ми кажа дека, за жал, нема добра вест за мене и дека Кика починала. Излегов кон нејзиниот стан, но не ме пуштија да влезам. Морав да ја видам“, раскажува расплакана мајка.

Наташа кажа дека веднаш по влегувањето во станот го видела телото на Кика како лежи попречно на креветот, додека нејзините нозе висат. Мајката тврди дека Кика никогаш не лежела во таа положба.

„Посегнав по нејзината рака која беше во грч, ја погалив. Го гледав тоа убаво лице на моето дете. Ја погалив по лицето и во моментот кога ја погалив по вратот, крв ѝ излезе од носот. Беше страшно“, вели Наташа.

(Видео) Пливачка почна да се дави, па тренерката скокна да ја спасува

Американската натпреварувачка во синхронизирано пливање Анита Алварез колабираше за време на нејзиниот настап на Светското првенство во Будимпешта, Унгарија. 

Животот на 25-годишната Американка на која и се слоши и почна да се дави, го спаси нејзината тренерка од репрезентацијата Андреа Фуентес.

Откако Алварез паднала во бессознание и почнала да пропаѓа на дното од базенот, Фуентес скокна во базенот и ја извлече на површина каде доби прва помош.

(Фото) Ова се најотровните растенија на светот - секој ги има во домот

Растенијата во затворен простор го збогатуваат просторот, но помалку е познато дека можат да бидат многу опасни за здравјето на луѓето, особено за децата. Соковите од одредени растенија, кои се популарни кај нас, може да предизвикаат слепило, опаѓање на косата или сериозно оштетување на бубрезите. Она што е алармантно е дека најзагрозени се децата, за кои и малите количества отров можат да бидат фатални.

Експертите предупредуваат дека три до 10 проценти од труењата во пракса се предизвикани од голтање цвеќиња или плодови од отровни растенија. Кај децата таа бројка е и до 50 проценти и веднаш стои зад труењето со лекови и хемикалии за домаќинствата.

Меѓу растенијата опасни за луѓето, има дури и такви кои често се гледаат како растенија во саксии што ги чуваме во станови или градинарски растенија за кои мислиме дека добро ги познаваме…

Кукута (Кониум)

Кукута ја стекна својата светска слава на најсуров можен начин – се користеше во античка Грција за да се направи отров за егзекуција. Веројатно најпознатата жртва на ова растение бил Сократ, грчки филозоф кој бил осуден да си го одземе животот пиејќи отров. Иако растението содржи неколку отровни материи, најсилниот и најсмртоносниот отров е коњската каша, која во доволни дози предизвикува парализа на срцето и белите дробови. Хемлок расте главно во Европа и Северна и Африка. Покрај Кукута, која го уби Сократ (и којзнае уште колку луѓе), еден роднина на ова растение, Цикута (или Воден кукавица) е прогласен за најотровно растение кое расте во Северна Америка, објавија медиумите.

Abrus precatorius (око на рак)

Abrus precatorius потекнува од Индонезија, каде што нејзините светли црни, црвени и бели бобинки често се користат за изработка на перкусии и накит. Овие семиња не само што произведуваат добар звук, тие се и многу опасни поради отровната супстанција абрин што ја содржат.

Само едно семе од ова растение може да биде фатално за луѓето. Сепак, за среќа, семето само „поминува“ низ човечкото тело, а фатално е само кога се џвака.

Нериум олеандер (кај нас познат како лиандер)

Олеандерот е едно од најотровните растенија на планетата, и повторно, постојат шанси да го одгледувате сами во градината или дома, бидејќи лиандерот е едно од најпопуларните домашни растенија.

Ова растение, кое расте во форма на мала грмушка, може да биде многу убаво – но само гледање, џвакање лисја, дрвја или цвеќиња може да биде фатално, затоа чувајте го ова растение подалеку од деца и домашни миленици.

Популарно