(Видео) Момче си ја запроси девојката на погребот на татко ѝ

Нешто неверојатно беше забележано во Јужна Африка, каде што момче реши да ја запроси неговата девојка, но начинот на кој го направи тоа е бизарен.

Момчето по име Мојела објави видео на социјалната мрежа ТикТок, на кое се гледа како и изјавува љубов на својата девојка и ја прашува дали сака да се омажи за него.

Сето ова не би било невообичаено доколку ова момче не ја запроси својата девојка на погребот на нејзиниот татко.

На видеото се гледа тажна девојка која седи во првиот ред во близина на нејзиниот починат татко, додека нејзиното момче клечи пред неа.

Видеото стана вирално, а корисниците на социјалните мрежи го критикуваа мажот, велејќи дека ја искористил ситуацијата додека неговата девојка не „размислила трезвено“. Многумина истакнаа дека ова е непочитување и дека целата идеја е погрешна.

– Ова е толку погрешно и нема оправдување за таков потег. Се надевам дека одбила да се омажи за тебе, напишал еден маж.

-Девојката го изгуби татко и, требаше да ја оставиш да го исплаче, не вака. Одвои момент и го допредното. Ова е непочитување и кон неа и кон нејзиниот татко, додаде друг.

Целото ВИДЕО погледнете го ОВДЕ

Проектот „Замисли желба“ во Националната галерија

Националната галерија на Македонија на крајот од годината, во октомври и ноември, го реализира проектот насловен „Замисли желба“.

Станува збор за креативни работилници за изработка на лампиони и други декорации од мали парчиња текстил, кои се остатоци од кроење или се неупотребливи од други причини. Материјалите за изработка на лампионите, како и други помошни материјали, овој пат беа донирани од модната куќа „Бела“. Тие се реупотребуваат, редизајнираат и се претвораат во оригинални и необични креации, каде што секое од децата се изразува на свој и уникатен начин.

Проектот е значаен бидејќи има еколошки пристап кон дизајнот и претвора нешто старо во нешто сосем ново и впечатливо. Покрај еколошката, проектот има и високоопштествена свест. Со овој проект се поттикнува учеството на бизнис-заедницата, да ги откупи декорациите, а средствата да бидат наменети во хуманитарни цели за фондацијата „Марко Божиновски“. Оваа фондација има цел да обезбеди соодветна поддршка, станува збор за животна средина со спортска содржина за деца и млади од социјално маргинализирани средини да имаат можност да се вклучат во светот на спортот.

Во креативните работилници, кои се реализираат во објектот „Чифте-амам“, можност за креативен израз имаат деца со попреченост, учествуваат ученици од основното, средното и високото образование.

Учесници во проектот се: Дневен центар за лица со Даунов синдром, ОУ „Климент Охридски“, ОУ „Невена Георгиева-Дуња“, ОУ „Лирија“, ОУ „Хасан Приштина“, ОУ „Ѓорѓија Пулевски“, ОУ „Кочо Рацин“ и ОУ „Братство“, гимназиите „Орце Николов“, „Јосип Броз-Тито“ (паралелката за меѓународна матура), „Никола Карев“, „Св. Наум Охридски“, Машинскиот факултет, отсек Индустриски дизајн, Педагошкиот факултет „Св.Наум Охридски“, универзитетот „Мајка Тереза“.

Координаторка на проектот е Маја Димитрова.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 8 до 13 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), следува период на претежно облачно време, наутро со услови за локална појава на магла, со позитивни утрински температури и со претежно јужен ветер. Кон крајот на работната недела ќе има услови за појава на краткотраен локален дожд претежно во планинските региони.

Во следните три дена минималната температура ќе се движи од два до 9 степени, а максималната од 8 до 13 степени.

Кијану Ривс доаѓа во Србија

Холивудскиот глумец Кијану Ривс доаѓа во посета на Србија. Во Белград ќе пристигне на почетокот на Новата година, а посетата ќе биде од хуманитарен карактер.

Ќе се обиде да им помогне парично на оние на кои им е потребна најголема помош. Планирано е да дојде во Белград на почетокот на наредната година, пренесе „Курир.рс“.

Ривс е косценарист и на стрипот BRZRKR на кој Србија, по Америка, е првата земја која ги има откупено правата, нешто што е големо изненадување за него, вели извор близок до него.

Популарно