СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка ќе бара масовна вакцинација бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, пренесуваат медиумите.

Ричард Пебоди, кој го води тимот на СЗО за патогени со висока закана за Европа, изјавил дека сегашните залихи на вакцини и антивирусни лекови се релативно ограничени.

Неговите коментари следеа откога американскиот Центар за контрола и превенција на болести соопшти дека се во процес на пуштање на некои дози од вакцината „Џиннеос“ за употреба во случаи на мајмунски сипаници.

Германската влада рече дека ги проценува опциите за вакцинација, додека ОК веќе има понудено вакцини на некои здравствени работници, анализираат медиумите.

Според нив, јавните здравствени власти во Европа и Северна Америка истражуваат повеќе од 100 сомнителни и потврдени случаи на вирусната инфекција.

Примарни мерки за контрола на епидемијата се следење на контакт и изолација, рече Пебоди, истакнувајќи дека не се работи за вирус кој лесно се шири, ниту пак досега предизвикал сериозно заболување. Вакцините што се користат за борба против мајмунски сипаници може да имаат некои значајни несакани ефекти, додал тој.

Не е јасно што ја предизвикало појавата, а научниците се обидуваат да го разберат потеклото на случаите и дали нешто се променило во врска со вирусот. Нема докази дека вирусот мутирал, соопшти агенцијата на ОН претходно оваа недела.

Многу од заразените, но не сите на кои им е дијагностицирана актуелната епидемија на мајмунски сипаници биле мажи кои имале секс со мажи, покажале анализите според агенциите.

Повеќето од потврдените случаи не биле поврзани со патување во Африка, што укажува на тоа дека може да има многу неоткриени случаи, кажал Пебоди.

„Значи, го гледаме само врвот на ледениот брег“, рекол тој.

Со оглед на темпото на избувнувањето и неизвесноста за тоа што ја води, постои загриженост дека големите настани и забави ова лето би можеле да ги влошат работите, оценил тој.

„Не им велам на луѓето да не се забавуваат и да одат на разни настани, важно е што прават луѓето на забавите. Значи, станува збор за безбедно сексуално однесување, добра хигиена, редовно миење раце, сите овие работи ќе помогнат да се ограничи преносот на овој вирус“, изјавил Пибоди.

Борис Џонсон посака Путин да е жена

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека војната е „совршен пример за токсична мажественост“.

Во интервју за германските медиуми по самитот на Г7 во замокот Шлос Елмау, Џонсон изјави дека полот на рускиот претседател придонел за конфликтот во Источна Европа.

„ Да беше Путин жена, што очигледно не е, но ако беше, навистина не мислам дека ќе дојдеше до оваа луда, мачо војна и насилство“, изјави Џонсон за ЗДФ.

Тој додаде дека тоа е пример за токсична машкост.

„ Ако сакате пример за токсична машкост, тоа е она што тој го прави во Украина“, рече Џонсон.

Изјавите на британскиот премиер уследија по тридневниот самит на Г7 во Германија, на кој најбогатите земји во светот ветија дека ќе работат на тоа режимот на Путин да трпи уште поголеми политички и економски последици поради војната во Украина.

По самитот на Г-7, Џонсон замина во Мадрид на самитот на НАТО.

(Фото) Русија објави сателитски снимки од Мадрид, Вашингтон, Пентагон, Лондон…

Руската државна вселенска агенција Роскосмос со која раководи Димитри Рогозин упати посебна честитка до членките на пактот НАТО по повод самитот на Алијансата кој деновите се одржува во Мадрид.

Роскосмос на Твитер објави сателитски снимки од Мадрид, Вашингтон Пентагон и Белата куќа, Лондон, Париз, Берлин, Брисел, со координати на точните локации и порака:

„Самитот на НАТО започнува денеска во Мадрид, каде западните земји ќе ја прогласат Русија за најголем непријател“.

„Истовремено ви ги даваме и координатите на објектите. Значи, за секој случај: САД 38.897542, -77.036505- Бела куќа, Пентагон 38.870960, -77.055935, Лондон 51.503049, -0.127727, Париз 48.870433, 2.316842, Берлин 52.49903“, се вели во објавата.

Поранешни офицери, политичари, членови на руската Дума често изјавуваат дека би било добро Москва да испрати интерконтинентални ракети во Лондон, Брисел и Вашингтон. Се наведува и дека во случај на напад со ракети со среден дострел од 300 до 500 километри на цели на руска територија, ќе следи одмазда во центрите за одлучување.

300.000 НАТО војници во состојба на висока воена готовност

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, исто така потврди дека сојузниците ќе распоредат трупи во земјите на НАТО најблиску до Русија.

Одлуките ќе бидат претставени на значајниот самит на НАТО оваа недела во Мадрид.

„Ќе ги трансформираме силите за одговор на НАТО и ќе го зголемиме бројот на нашите сили со висока готовност на повеќе од 300.000“, изјави Столтенберг.

Во моментов, силите за одговор на НАТО брои околу 40.000 војници, морнари и воздухопловни трупи. Ќе се смени и нивното име и силите отсега ќе се нарекуваат „Сојузничките сили за реакција“, пишува Sky News.

Столтенберг најави дека во новиот стратешки концепт што сојузниците ќе го усвојат во Мадрид, Русија ќе биде дефинирана како „најголема и најдиректна закана за нашата безбедност“.

Во последниот Стратешки концепт усвоен во 2010 година, Русија беше дефинирана како стратешки партнер на НАТО.

„Тоа нема да биде случај во стратешкиот концепт за кој ќе се договориме во Мадрид. Очекувам сојузниците јасно да кажат дека Русија претставува директна закана за нашата безбедност, нашите вредности, меѓународниот поредок заснован на правила“, рече Столтенберг.

За прв пат во Стратешкиот концепт ќе се спомене и Кина и предизвиците што Пекинг им ги поставува на членките на НАТО.

Се уште не е јасно дали ќе се реши прашањето за турската блокада на Финска и приемот на Шведска во НАТО. Столтенберг рече дека на тоа интензивно се работи, дека ќе има средби и во Мадрид, но дека „не може да вети дека блокадата ќе биде отстранета“.

Тој најави дека утре во Мадрид ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, со финскиот Саули Ниинисто и со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

Во меѓувреме властите во Романија бесплатно делат таблети со јод во случај на нуклеарен напад

Таблетите со јод бесплатно ќе се делат во општинските аптеки кои се објавени на веб-страницата на Министерството за здравство. Властите предупредуваат дека таблетите калиум јодид треба да се применуваат само во случај на нуклеарен испад или инцидент. Информативните материјали за правилна употреба на овие таблети ќе бидат достапни бесплатно во аптеките.

Информативниот прирачник наведува дека 65 mg калиум јодид треба да се користат само според упатствата од здравствените власти и само во случај на нуклеарна несреќа. Властите ќе ја информираат јавноста преку радио, телевизија, печат и сирени за цивилна заштита.

Популарно