Без струја и вода неколку скопски општини

Без струја денеска ќе бидат корисниците од општините Сопиште, Центар, Аеродром, Карпош, Чучер Сандево и Ѓорче Петров, а без вода дел од корисниците во општините Центар, Кисела Вода и Сарај.

Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЕВН, заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија од 8:30 до 12 часот ќе останат дел од корисниците лоцирани на патот од село Сопиште кон село Горно Соње во Општина Сопиште.

Од 9 до 12 часот, без струја ќе бидат дел од корисниците од дел од булевар „ВМРО“ (спроти Пошта) во Општина Центар, од 9 до 15 часот, корисниците од улица „Илија Димовски – Гоче“ во Општина Аеродром, од 9 до 15 часот, корисниците од улиците: 1513, 1515 и крак 2 од улица „Саса“ во населба Пинтија во Општина Карпош, од 9 до 15 часот, корисниците од викендиците во село Побожје во Општина Чучер Сандево и од 9 до 15 часот, корисниците од дел од село Бардовци, (место викано Рупа) во Општина Ѓорче Петров).

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, соопшти дека поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник од ф -80 мм на улица „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ бр. 21, од 8:30 часот до завршување на интервенцијата, без вода ќе бидат корисниците од истата улица, како и дел од булевар „Илинден“ и дел од улица „Аминта Трети“ (потегот околу градски парк) во Општина Центар.

Поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник од ф -100 мм на улица „Димо Хаџидимов“ бр. 64, од 9 часот до завршување на интервенцијата, без вода ќе останат корисниците од дел од истата улица, како и дел од улиците „Божидар Аџија и „Михаил и Ефтихиј“ во Општина Кисела Вода.

Поради замена на затворачи во резервоарот за питка вода во село Копаница, од 7 часот до завршување со работните активности, без вода ќе останат корисниците од селата Копаница и Буковиќ во Општина Сарај.

Скопјанец нападнал малолтеничка и ѝ го одзел телефонот

На 02.07.2022 во 18.30 часот во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода А.Ј.(26) од Скопје.

Тој, околу 18.00 часот на ул.„Жан Жорес“ физички нападнал малолетничка и ѝ одзел мобилен телефон.

А.Ј. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

(Фото) Илјадници Македонци се сплотија и порачуваат: „НЕ за бугаризација“

Почна сенародниот протест „Ултиматум – Не благодарам“ пред зградата на Владата.

Скопје исполнет како никогаш до сега. Реки од народ се слеваат во главниот град, се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

Македонскиот народ масовно е излезен и со македонски знамиња и пароли искажувајќи го својот револт против францускиот предлог и јасно порача: „НЕ за бугаризација“.

Ваква беше сликата и на големиот протест на 18 јуни оваа година.

(Фото) Необична незгода на „Тојота“ во Скопје

Необична сообраќајна незгода попладнево во Скопје. 

Имено кај „Педагошка“ во Тафталиџе, автомобил марка „тојота“ се качи на ѕидчето меѓу улиците. 
 

Од фотографиите може да се забележи дека возилото е оштетено кај тркалата. 

За сега не се знае како и зошто дошло до ваквиот потег на возачот или пак станува збор незгода, ниту пак се знае дали има повредени. 

Популарно