Зошто се жениш за една, а сакаш некоја друга?

Првпат се обраќам на еден посебен вид на мажи. Ви се обраќам со прашања. Одговори не барам. Најдете ги и самите одговорете ги во себе, а не на мене. Јас можам без нив и не ми требаат. Можеби и вам не ви требаат. Не ми е баш гајле.

Сѐ што пишувам, пишувам на основа на моите искуства и она што го имам чуено и видено со мои уши.

Зошто се жениш за неа, а потајно сакаш друга која нема никакви допирни точки со неа? Никакви.

Зошто за јавноста, фамилијата и Фејсбук ја бираш неа која е како да излегла од магазин, а за тајни средби бараш некоја друга која воопшто не изгледа така?

Зошто велиш дека таа ти е жена, а другата ти е за уживање?

Зошто ти е кисела насмевката? Верувај ми дека се гледа.

Зошто ѝ се јави на девојката по неколку месеци криење, за по некое време таа да дознае дека всушност ти си ѝ се јавил на денот на твојата свадба?

Зошто на улица ми се насмевнуваш мене, на втора, на трета, а ја држиш неа за рака?

Дали сето тоа е само прашање на баланс?

Се срамиш од твоите избори?

Се срамиш од она што си?

Зошто мислиш дека треба да исполниш нечии очекувања?

Дали навистина едната е за покажување, а другата за уживање? Кому покажуваш? Зошто?

Дали навистина е важно кој што ќе каже?

Кој е вистинскиот ти?

Дали имаш страв да бидеш неприфатен?

Се плашиш од самотија?

Колку лица имаш?

И до каде ќе оди тоа? И има ли рок на траење?

Колку партнери е најдобро да имаме пред сериозна врска?

Сите наши претходни искуства, во било што, дури и во врските, влијаат на сите наши подоцнежни чекори. Кога станува збор за љубовта, колку претходни искуства е вистинската мерка? А експертите се занимаваат со тоа колку партнери е оптимално да се има пред вистинскиот.

„Идеалниот број“, доколку постои, постојано се менува, кога станува збор за ставовите на социолозите и психолозите. Така, во 2016 година беше сугерирано дека е идеално да се влезе во сериозна врска со претходните две или три случајни искуства.

Кој е идеалниот број?

Новото истражување вели дека идеалниот број е 13.

Деловната веб-страница „IllicitEncounters“ анкетираше 2.000 корисници – 1.000 мажи и 1.000 жени – за да открие колку претходни сексуални партнери испитаниците ги сметале за идеални за нивниот иден партнер.

Просечниот одговор бил 13, а 52 отсто од испитаниците го навеле тоа како идеално.

Сепак, треба да се земе предвид дека анкетираните корисници на веб-страницата за запознавање со потенцијални партнери се најмногу таму бидејќи бараат афери, а помалку од нив сакаат животна врска.

А што се смета за премногу?

Истражувањата покажаа дека имањето 18 или повеќе партнери е бројката од која повеќето луѓе ќе избегаат. Со тоа се согласуваат 73 отсто од корисниците. Тоа го доживуваат како предупредувачки знак дека потенцијалниот партнер не знае што сака или дека е тешко да го задоволат.

– Големиот број на сексуални партнери е непожелна информација за многумина. Никој не сака да биде само уште еден во низата. Исто така, никој не сака неискусен партнер, бидејќи луѓето мислат дека има премногу компликации. Тринаесет партнери е идеална бројка бидејќи е гаранција дека некој ќе биде искусен во кревет, авантуристички и отворен за нови идеи – објаснила Џесика Лиони, експерт за секс и врски на „IllicitEncounters.com“.

Една од испитаниците рече дека кога мажот има долг список на поранешни партнери, таа автоматски повеќе не е заинтересирана бидејќи мисли дека тој е женкар.

Истражувањето покажало дека дури 67 отсто од жените лажат колку сексуални партнери имале, додека 13 отсто од мажите го прават тоа.

Ова е идеалната разлика во години ако сакате успешна врска

Според ново истражување разликата во годините всушност може да ја одреди должината на врската помеѓу двајца луѓе.

Врските во кои една личност е значително помлада или постара сè уште предизвикуваат контроверзии, а има многу примери на славни парови кои сведочат за тоа.

Иако секогаш има исклучоци, истражувањето спроведено од Универзитетот Емори во Атланта тврди дека одредени разлики во годините можат да бидат проблем во врската, односно колку е поголема разликата во годините меѓу партнерите, толку се поголеми шансите за прекин на врската. 

Истражувањето, кое опфатило 3.000 испитаници, покажало дека паровите со петгодишна разлика во возраста имаат 18 отсто поголеми шанси да раскинат од оние што ги сочинуваат партнери на иста возраст.

39 отсто шанси за разделба имаат парови со 10-годишна разлика во возраста.

За оние со 20 години разлика во возраста, истражувањето предвидува дека постои 95 проценти веројатност да раскинат.

Научниците веруваат дека најмали шанси да раскинат имаат парови со разлика од само една година, односно само три проценти.

Причини зошто мажите оставаат видливо добри сопруги

Фјорд даде три теории кои објаснуваат зошто мажите се разведуваат од своите партнерки кои сите ги сметаат за добри

Зигмунд Фројд е австриски психијатар познат како основач на психоаналитичката школа. Тој се смета за еден од највлијателните, но и најконтроверзните научници на 20 век.

Тој е главниот претставник на психоанализата. Тој ја претстави теоријата според која човекот е несвесно суштество, без можност за слободно одлучување, не може да носи рационални одлуки, па дури и да владее со себе.

Постојат бројни причини зошто двајца луѓе раскинуваат, но најчестото прашање е зошто некој ја напушта личноста која е видно добра во секој поглед.

Ќе ги разгледаме причините зошто мажите го прават тоа, всушност, зошто оставаат добри жени, со три мудри цитати од Фројд и неговите објаснувања:

1 „Ако двојката престане да се кара, тогаш љубовта престанала“.

Отсуството на каков било конфликт може да доведе до прекин на развојот во врската. Се разбира, мерката е важна во сè. Здравата дискусија е во ред, секој вишок не е.

Тешко е да се расправате со добра жена, но понекогаш едноставно треба да престанете да бидете толку добри во сите ситуации. Всушност, некој би сакал да каже дека е потребна здрава и конструктивна дискусија во врската, за да се решат одредени работи, но и да се искажат јасни позиции.

2. „Во човековата природа е да цени и сака се што не може да постигне“.

На почетокот на речиси секоја врска лесно се разбираат одредени чувства кои не водат. Станува збор за интриги, неизвесност и малку опасност. Не знаете што точно можете да очекувате и да постигнете, па го цените тој почетен наплив на адреналин.

Меѓутоа, кога врската ќе стане доволно стабилна, врската ви станува не толку интересна, дури и ако има добра жена до вас или не. Го губите интересот, бидејќи веќе сте ја постигнале врската, а се земате здраво за готово. Едноставно, во човечката природа е да го цените она што сè уште не сте го постигнале или не можете да го постигнете, а кога ќе го добиете и ќе го постигнете, работите стануваат помалку интересни за вас.

3. „Кој сака многу жени, добро ги познава. Кој сака еден, ја познава љубовта“.

Фројд овде јасно го посочува законот, а тоа е: Луѓето кои се сакаат не се напуштаат. Фројд нагласува, подготвени сме да останеме до некоја личност само ако чувствуваме љубов. Продолжувањето на врската од навика, од некакво чувство на должност или сожалување, од заеднички стекнат капитал е едноставно непотребно. Но, неволјата, смета Фројд, е што многу парови продолжуваат да живеат така.

Кога станува збор за вистинска врска, во која има љубов, ќе останете таму. Нема калкулации или пресметки. Како што кажал и самиот, во човековата природа е да го сака она што не може да се постигне, но и кој сака правилно да ја знае љубовта. Затоа, работата е индивидуална.

Препознајте во каква врска сте и многу лесно ќе донесете одлука, дали останувате или престанала да ви биде интересно.

Популарно