Kонкурс за работа во Косово: Плата 37.000 $

Глобалната безбедносна компанија Continuity Global Solutions, со седиште во Вашингтон, објави конкурс за „вооружени чувари“ на Косово и Метохија во базата Бондстил – во Србија.

Оваа компанија е основана пред 20 години и им служи на клиентите и владите ширум светот. Како што наведуваат, моментално вработуваат повеќе од 3.500 „професионалци“ во 15 земји.

Continuity Global Solutions отвори конкурс за „професионалци“ во Косово и Метохија, а зачудувачки е што веднаш под титулата „Вооружена гарда“ го наведоа местото на вработување: Косово и Метохија, база Бондстил, Србија.

Во самата апликација креирале посебен пасус означен со ѕвездичка во кој забележуваат дека т.н. Косово не можат да го користат како земја затоа што не е на списокот во стандардизацијата на ISO Countries Code – кој ги вклучува сите меѓународно признати земји.

Во огласот е наведено дека Continuity Global Solutions, LLC (CGS), американска глобална безбедносна компанија бара професионалци ориентирани кон кариера, за да регрутира за активен договор на Владата на САД  во источноевропската земја на Косово во градот Приштина.

„Без разлика дали само барате работа на возбудлива локација со растечка компанија или едноставно сакате да се впуштите во вратата за нова кариера во прекуокеанска можност за безбедносна поддршка во Косово, CGS - Косово претставува одлична можност придружете се.“

Договор за услуги на вооружени чувари (CSG) за обезбедување безбедност, контрола на пристапот на инсталацијата, спроведување на патроли, обезбедување надзор, мониторинг и севкупна заштита на инсталацијата и нејзините станари. Ова е инсталација на Армијата на Соединетите Американски Држави, која ги вклучува сите пристапни капацитети за вежбање, како и PX, Burger King и MWR.

По сите услови што треба да ги исполнува идеалниот кандидат и детално објаснување на работата, на крајот од огласот е запишана и сумата која компанијата е спремна да ја плати за секој вработен на оваа позиција. 

„Вкупен годишен основен пакет за компензација - од 37 до 38 илјади долари“.

Доколку сакате да конкурирате огласот можете да го најдете ТУКА

Познато е која музичка ѕвезда ќе настапи на Супербоул

Американската поп ѕвезда Ашер ќе настапи на полувремето на Супербоул, најгледаниот натпревар во НФЛ лигата, кој на 11 февруари идната година ќе се одржи во Лос Анџелес.

Осумкратниот освојувач на наградата „Греми“ рече дека се радува на настапот на НФЛ спектаклот.

-Ова е голема чест конечно да го симнам настапот на Супербоул од мојата листа на желби. Одвај чекам да му прикажам на светот шоу какво што досега од мене не е видено, порача Ашер.

Најголемите американски ѕвезди традиционално настапуваат на полувреме на најважниот натпревар во НФЛ лигата во годината.

Изминатиот февруари спектакуларен настап имаше Ријана која настапи во поодмината бременост, што беше и нејзин прв самостоен настап во последните седум години.

На Супербоул претходно настапуваа и Мадона, Колдплеј, Бијонсе, Еминем, Мајкл Џексон и многу други познати музички имиња.

Софија Лорен на итна операција

Софија Лорен вчера била примена на итна операција, по претрпени неколку скршеници, откако паднала во нејзиниот дом во Швајцарија.

Според извор близок до актерката, постои „внимателен оптимизам“ за исходот од операцијата и закрепнувањето потоа.

Италијанската филмска икона која на 20 септември наполни 89 години, паднала во бањата и се здобила со повеќе скршеници кај колкот и сериозна фрактура на бутната коска, изјави неименуваниот извор за „Холивуд репортер“ .

Лорен требаше да отвори ресторан во Бари, источна Италија, на 26 септември – тоа ќе биде четвртата гостилница што го носи нејзиното име.

Легендарната глумица требаше да стане и почесен граѓанин на тој град, но сега сите ангажмани се откажани, до наредното известување.

Мајкл и Кетрин прославуваат роденден на ист ден

Славниот холивудски пар Мајкл Даглас и Кетрин Зета Џонс се родени на ист ден, а единствената работа што ги дели е разликата од 25 години меѓу нив.

Мајкл и Кетрин, кои се во среќен брак повеќе од две децении, се подготвуваат за двојна прослава бидејќи и двајцата го одбележуваат својот роденден на 25 септември.

Таблоидите потсетуваат дека денес ѕвездата родена во Велс наполни 54 години, а нејзиниот сопруг 79.

Љубовната приказна на Мајкл и Кетрин почна во 1998 година кога тој ја виде велшката убавица (која тогаш имаше 29 години) во улогата на енигматичната Елена Монтеро во филмот „Маската на Зоро“. Тој подоцна му кажа на својот публицист да организира средба помеѓу нив.

„Ја запознав во бар и бев тотален џентлмен“, му рече Мајкл на Џонатан Рос за време на гостувањето во неговата емисија во 2016 година. Актерот – кој имал 54 години кога се запознале – не можел да чека, па решил самиот да направи потег подоцна таа вечер дрско велејќи ѝ на актерката: Знаеш, јас ќе бидам татко на твоите деца“.

Но, Кетрин не била заљубена во актерот од „Ниски страсти“ (Basic Instinct). Таа одговорила: „Слушам многу за тебе и гледам многу за тебе и мислам дека е време да кажам добра ноќ“.

Сепак, шармот на холивудскиот актер беше пресуден, парот се сврши на новогодишно патување во домот на Мајкл во Аспен, Колорадо, во 1999 година, а следната година тие се венчаа.

Тие го пречекаа и синот Дилан Мајкл, кој имаше само три месеци кога присуствуваше на свадбата на своите родители.

Кетрин претходно се осврна на нивниот јаз во годините и во интервју за „Волстрит џурнал“  во 2021 година рече: „Мојот сопруг е 25 години постар од мене; тоа не е тајна… Константата се љубовта и почитта“.

Во друго интервју во 2022 години, овој пат за британски „Телеграф“, таа објасни: „Ние сме многу добри еден со друг, се почитуваме и никогаш не чувствувам дека тој е 25 години постар од мене. Се сеќавам кога некои луѓе велеа: кога ќе имаш 50, тој ќе има 75 години.“

„Тоа е само математика“, додаде таа.

Даглас и Зета-Џонс во Кан 2023 година.

Популарно