Почина Кирил Дојчиновски, едно од најголемите имиња во историјата на македонскиот фудбал!

Почина едно од најголемите имиња во историјата на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски. Македонскиот, балканскиот но и светскиот фудбал останаа без една своја огромна легенда која во многу што ја задолжи најпопуларната спортска игра.

Кирил Дојчиновски, роден на 17. октомври 1943 година во Скопје, ќе остане засекогаш запаметен во историјата на македонскиот спорт како првиот Македонец кој бил дел од Светските фудбалски првенства. На Мундијалот во 1974 година во Западна Германија, Дојчиновски тогаш како фудбалер на белградска Црвена Звезда остана забележан како првиот македонскиот фудбалер повикан во екс-југословенскиот состав.

Своите фудбалски почетоци ги бележи во Вардар, каде настапува пет сезони во периодот од 1962 до 1967 година. Притоа во дресот со црвено-црните бои има одиграно вкупно 218 натпревари и настапено на 132 првенствени средби.

Потоа се сели во белградска Црвена Звезда (1967 – 1974) достигнувајќи го врвот на својата слава. Од Црвена Звезда, потврдувајќи ги своите огромни фудбалски квалитети, продолжува во една од најсилните лиги во светот, во француските Тројс и ФЦ Париз.

Во периодот од 1970 до 1974 година беше стандарден член на репрезентацијата на поранешна СФРЈ предводена од Миљан Миљаниќ. Четирикратен шампион на Југославија со Црвена Звезда, освојувач на Митропа купот, полуфиналист во Купот на европските шампиони со Црвена Звезда во сезоната 1970/71 и четвртфиналист во сезоната 1973/74.

По завршувањето на играчката кариера стартува со тренерска кариера. Како тренер е двократен шампион на Ел Салвадор со Луис Фирпо, и селектор на репрезентацијата на Ел Салвадор. Потоа ја презема клупата на својот Вардар, но беше тренер и на грчки Ираклис, како и на македонските клубови Пелистер, Македонија ЃП, Брегалница Делчево и Брегалница Штип. Карариера ја заврши таму од каде што ја и почна, како тренер на својата најголема љубов, ФК Вардар, во сезоната 2007/08 кога се нафати на предизвикот во една од најтешките пресвртни години во историјата на клубот.

Кирил Дојчиновски, поради огромните заслуги за македонскиот фудбал, е добитник на бројни признанија меѓу кои и Наградата за животно дело од Македонскиот олимписки комитет, како и признанието од белградска Црвена Звезда, за една од најголемите легенди во историјата на клубот. Минатата година го доби и признанието на ЕКИПА, добивајќи место меѓу 10 најголеми спортисти во историјата на Македонија со наградата „Врвен ас – еден од нас“.

Поради желбата за присуство на бројни фудбалски имиња, клубови и делегации од Македонија и од регионот, дополнително ќе биде одреден терминот за погребот и оддавање последна почит за Кирил Дојчиновски.

извор: ekipa.mk

(Фото) Пандев за оптимизмот на Милевски испрати порака – замолчи!

Рекордерот во македонската репрезентација, иконата Горан Пандев (122 меча – 38 гола) испрати порака до селекторот Благоја Милевски да замолчи после невидениот негов оптимизам дека Македонија е на прав пат и покрај ужасниот циклус во Лигата на нации со само седум освоени бода и трето место во групата 4 во Ц-дивизијата.

Пандев кој после пензионирањето од репрезентацијата ланското лето е во војна со ФФМ, па „куќата на фудбалот“ не му пиша ни едно благодарам за неодамнешното пензионирање, од поодамна знаеше да го пецне Милевски уште во текот на мундијалските квалификации, но сега уште подиректно испрати порака преку социјалните мрежи.

„Без разлика на сите проблеми, мислам дека сме на вистинскиот пат“, рече Милевски меѓу другото во анализата на севкупната состојба во националниот тим после поразот од Бугарија и падот на третото место во групата, иако пред стартот на циклусот бевме фаворити за првото.

ВИДЕО: Нено Димитријевиќ со кош од СВОЈА ПОЛОВИНА ја сруши Данска!

Репрезентацијата на Македонија го добија натпреварот против Данска (70-73) на неверојатен начин, откако домашните го потрошија времето. Ненад Димитријевиќ ја презеде одговорноста и со шут од своја половина погоди за тројка и големо славје во Нествед. 

Плејмејкерот на Уникс не размислуваше, времето истекуваше и со шут од огромна далечина стрела за победа на Македонија. 

Токму Димитријевиќ беше нашиот најдобар кошаркар во Нествед. Организаторот на играта уфрли 26 поени и беше играч на натпреварот.

Пред Македонија е домашен дуел со Словачка во рамките на претквалификациите за Евробаскетот во 2025 година, в недела во Скопје.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Валандово овој викенд спрема спектакл за сите љубители на спортот!

Во Валандово оваа година ќе се одржи тродневен спортски спектакл. Од 26ти до 28ми август ќе се одржи турнир во уличен баскет.  Веќе традиционалниот турнир во баскет 3х3 оваа година ќе биде одобрен од ФИБА (en. FIBA endorsed) со што практично организаторите го следат светскиот тренд на 3x3 баскетот, кој од последните олимписки игри е официјално прогласен за олимписки спорт. 

На турнирот ќе учествуваат тимови од цела Македонија. Остануваат само уште неколку празни места. Да се пријави за учество може секој кој го сака уличниот баскет, без разлика дали сте активен кошаркар или рекреативец. За најдобрите 3 екипи следуваат парични награди, ќе има натпревари во шутирање за 3 поени, а секој ден ќе има и награди за публиката. 

За да регистрирате тим, треба да биде регистрирате на сајтот на фиба, на следниот линк .

https://play.fiba3x3.com/.../9dcfa448-554b-42b6-9d6f...

Секој играч треба да направи индивидуален профил, со свој email, и да го потврди. Потоа еден од играчите како капитен ќе треба да го регистрира тимот, преку Register Team копчето, и да ги одбере членовите на тимот.

Во врска со правилата за FIBA 3x3, погледнете го следното видео

https://www.youtube.com/watch?v=bN6LywHcihI.

За жал во Македонија, бројот на вакви турнири е далеку помал од настаните организирани во соседните држави и ширум светот, така да искрено ве покануваме да учествува и да гледате, и да почуствувате адреналинот на овој спорт.

За дополнителни информации контактирајте не во порака на профилот на организаторот https://www.facebook.com/profile.php?id=100071569822747 или пак на телефонскиот број 078/646-666

Се гледаме на терените!

Популарно