Гола жена извикувала „Алаху Акбар“ трчајќи кон пилотската кабина во авион

Вистински хаос се случил на авионски лет од Кипар кон Велика Британија, кога гола жена трчала кон пилотската кабина извикувајќи „Алаху Акбар“, пренесува Дејли Мејл.

Татко на три деца е тој што успеал да ја задржи жената која останала во долна облека во авион за Манчестер и двапати се обидела да упадне во пилотската кабина извикувајќи „Алаху Акбар“.

Филип О’Брајан (35) бил патник на летот Jet2 од Ларнака (Кипар) за Манчестер во вторникот на 9 август, кога една жена, на возраст од околу 30 години, предизвикала паника веднаш по полетувањето.

Според Дејли Мејл, жената имплицирала дека имала експлозив со себе и прашувала „дали сте подготвени да умрете“. Таа, исто така, на преплашените патници и персонал им кажала дека нејзините родители се членови на терористичката организација ИСИС.

О’Брајан бил во авионот со уште шест членови на семејството, вклучувајќи ја неговата сопруга и трите деца на возраст од осум до 14 години.

35-годишникот, за Мирор раскажал за инцидентот: „Кога жената се упати назад кон пилотската кабина, ја презедов контролата, ја приковав на земја и во тој момент пилотот направи итно слетување во Париз“.

О’Брајан ја прашал жената зошто кажува такви работи, а таа одговорила: „Да не го направев, ќе имаше експлозија и сите ќе умреа“.

Во извештајот се вели дека летот се упатил кон парискиот аеродром Шарл де Гол рано наутро во вторникот за да го симнат „вознемирувачкиот патник“.

Фотографиите објавени на социјалните мрежи покажаа сцена на хаос во која се појавија најмалку двајца француски полицајци и уапсија или задржаа жена, која носеше црна капа и црвена блуза, додека авиокомпанијата Jet2 сè уште не се огласи за инцидентот.

ФОТО: Објавени фотографии од украински војник ПРЕД и ПОСЛЕ руското заробеништво

Михајло Дианов, музичар и украински војник, неодамна беше ослободен од руското воено заробеништво. Дијанов бил затворен во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, која Русите успеале да ја освојат и окупираат по долга борба.

Новинар на Гласот на Америка на Твитер објави фотографии од Дијанов пред и по руското заробеништво. “Немам зборови. Застрашувачки”, кратко прокоментирал под фотографиите.

Тој бил ранет во рака при одбрана на огромен фабрички комплекс во Мариопол. Украински новинар од порталот Цензор објави на Фејсбук дека на Дијанов му е потребна помош за лекување по рускиот „третман“ во заробеништво.

Таа објави шокантна фотографија од деформираната рака на Дијанов и изјавила дека на ранетата рака му недостасуваат 4 сантиметри коска и коментира дека тоа е цената на еден Руски затвор.

Саудијците донесоа десет странци од Русија, меѓу кои и Хрвати

Да потсетиме, Русија неодамна ослободи неколку воени заробеници, меѓу кои и Хрватот Вјекослав Пребег. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман лобираше за Владимир Путин за ослободување на затворениците. Во телефонскиот разговор во четвртокот вечерта, двајцата лидери изразија „задоволство од трансферот на странски воени затвореници во Саудиска Арабија (…), што беше извршено со лично посредништво на престолонаследникот“, објави Кремљ во соопштение.

Во средата Киев објави дека 215 украински и странски борци биле ослободени од руска страна во замена за 55 руски затвореници, вклучувајќи го и поранешниот заменик Виктор Медведчук, близок на Путин, кој беше обвинет за велепредавство во Украина.

Во Саудиска Арабија се превезени десет странци – хрватскиот државјанин Вјекослав Пребег, потоа пет Британци, двајца Американци, еден Мароканец и еден Швеѓанец. Дезертерот се вратил во Хрватска во четвртокот, како и пет Британци во нивната татковина.

ВО ЖИВО: Погребот на Кралицата Елизабета

Велика Британија ја затвори вратата на Вестминстерската опатија, каде што се наоѓа ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, пренесува „Би-Би-Си“.

Стотици илјади луѓе кои дојдоа во Лондон од цела Британија и од различни делови на светот можеа да и оддадат почит на кралицата од средата навечер до 7:30 утрово, кога вратите на салата беа затворени за јавноста.

Стражарите стоеја по шест часа покрај ковчегот, наизменично, но сега, кога вратите се затворени, започнаа последните подготовки за државниот погреб, кој во 11:00 часот по локално време.

Елизабета Втора почина на 8 септември на 97-годишна возраст, а се очекува денеска на улиците на Лондон да има милион луѓе кои ќе ја придружуваат кралицата до нејзиниот вечен одмор.

(Видео) Маж го допре ковчегот на кралицата, погледнете што следеше

Еден човек е уапсен откако се приближил и го допрел до ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, кој е изложен во Вестминстерската сала, јавува Би-Би-Си.

Тој е уапсен поради јавен неред и приведен, соопшти лондонската полиција. Инцидентот во најстарата зграда на парламентот се случил синоќа околу 23:00 часот.

„Околу 23:00 часот, полицајците на Парламентот и службениците за дипломатска заштита приведоа маж во Вестминстерската сала поради малтретирање“, соопшти Скотланд Јард.

Ковчегот ќе остане во Вестминстер до погребот во понеделник. На снимката од емитувањето на официјалната церемонија се гледа како безбедносните службеници го приковаа осомничениот на земја.

Популарно