Саша Матиќ: „Сакаа да прават експерименти врз нас“

Познатите пејачи Дејан и Саша Матиќ зад себе имаат многу богата и успешна кариера. Освен по големиот број хитови, познати се и по тоа што биле слепи како мали, што не ги спречило да станат една од најголемите пејачки ѕвезди.

Како што бременоста со близнаци често знае да биде ризична и тешка, така се и пејачите родени во 6-ти месец.

Малкумина знаат дека при раѓањето Дејан и Саша немале никакви проблеми со видот, но предвременото раѓање повлекува задолжително престој во инкубатор. Двајцата се родени на Бихаќ, но по раѓањето биле префрлени во болница во Загреб каде останале во инкубатори.

За жал, само неколку дена подоцна се појавија одредени проблеми и двајцата останаа слепи. Иако не се знае точно што се случило, се претпоставува дека се работи за грешка на медицинска сестра поради која браќата останале слепи.

-Тоа е грешка од невнимание. Сега, кој… не елаборирав и не прашав. Без разлика дали е лекар, дали е медицинска сестра, не навлегував во тоа. Тоа беше предвремено породување. Дека беше невнимание, беше, изјави во една прилика Дејан.

Се шпекулираше и дека постои можност на пејачите да им се врати видот со одредени операции, но поголеми шанси има Саша, кој во знак на солидарност со својот брат не сакал да оди на операција.

-О не, тоа е глупост. Сакаа да направат некои експерименти врз нас. Родителите не дозволија, а ни ние. Не ми се допаѓа што на оваа тема се зборува со години, а вие поима немате! Двете најлоши теми, кои најмалку ми се допаѓаат се: дали сум скаран со брат ми и што ми се случи со видот, изјави Саша, додавајќи:

-Моите пријатели и луѓето кои се во постојан контакт со мене знаат како живеам и знаат дека го сакам овој живот најмногу на светот. Дали сум бил лекуван и од кого, тоа е моја приватна работа. Има приказна кога еден мој пријател повикал такси и го прашале: „Во кој правец одиш?“, а тој рече: „Кому му е гајле освен мене?“.

Наташа Ѓукиќ: „Го замолив Бог да ме земе мене, а да ја врати неа“

Минатиот декември целата јавност остана во шок и неверување кога беше објавена веста дека популарната јутјуберка и гејмерка Кристина Кика Ѓукиќ се самоубила.

За причините и мотивите на оваа трагедија уште се шпекулира, а нејзината мајка Наташа е убедена дека не се работи за самоубиство туку за убиство.

Сега, една година по смртта на Кика, Наташа признала како се чувствувала кога ја нашла мртва.

-Седам, плачам и ја гледам нејзината слика. Му се молам на Бога сето тоа да е сон, утре да се разбудам и да кажам: „Боже, каков одвратен сон“. Тоа нема да се случи, за жал, моето бебе го нема, потресно рекла Наташа и додала:

-Првиот пат кога изговорив: „Боже, земи ме, врати ја неа“, тој момент не може да се опише. Не дај Боже некој некогаш да го доживее тоа што јас го доживеав таа вечер, изјавила мајката на Кика.

(Фото) Се огласи водителката Лила по смртта на македонската инфлуенсерка

Водителката Лила Стојановска по трагичната вест дека била пронајдена мртва инфлуенсерката Маја Миа се огласи со голем гнев и разочарување на социјалната мрежа „Фејсбук“.

-Не знам, веројатно по дома вашите жени и ќерки се светици, зошто очигледно по вашите коментари сите останати се неморални и лесни жени! Не дај боже да е убава и успешна, е тогаш почнува вистински натпревар, кој поОдвратен и позлобен коментар ќе остави! Па уште си се дополнувате ( леле баш така во право си брат…леле што убаво и пиша), мизерии едни мизерни!!! Па добро, вие имате ли барем малку мозок, емпатија… некакво чувство?! Имате ли сeмејства, роднини,колеги, комшии од кои треба барем малку да ви е срам?! Имате ли? Па која е таа состојба на умот да седнете и да пишувате одвратни коментари за некој кој за жал веќе не е меѓу живите, а притоа е млада жена, а освен името ништо друго не знаете за неа! Па она има и родители, семејство кое е во неверојатен шок, преживува трагедија…. Изгубиле дете! Срам да ви е! А одите во црква, се крстите, се молите на бога, слави славите, наредени икони и светци низ куќа…. Безбожници едни !!! Ама да си знаете истиот тој бог ќе ви суди , секому според заслуга! Оставете девојката да почива во мир и сочувство до нејзиното семејство за оваа голема и ненадоместлива загубa, стои во нејзиниот пост на Фејсбук.

(Видео) Вака се случила сообрајката во која загинаа мајка и ќерка во БиХ

Мајка и ќерка од Новo Село кај босанската општина Поточани загинаа во страшна несреќа кај градот Прњавор.

Очевидци кои учествувале во спасувањето изјавиле дека мајката и ќерката настрадале во возилото, додека таткото и уште едно дете со тешки изгореници биле однесени со брза помош, но нивната состојба е исклучително тешка.

До несреќата дошло кога возилото на семејството на жртвите се приклучувало на магистрален пат. Друго возило кое доаѓало од правец на Прњавор без кочење удрило во возилото на несреќното семејство, при што дошло до експлозија и палење на резервоарот за бензин.

На видеото кое го објави Prnjavor.info се гледа моментот на сообраќајната несреќа. Автомобилот се запалил токму во моментот на несреќата, што може да се види на видеото.

Да потсетиме, во страшна несреќа загинаа мајка и малолетна ќерка, кои изгореа во возило кое по ударот се запали.

Таткото и другото дете (4) се извлечени од возилото и пренесени во болница. Непозната е состојбата на возачот од другото возило, пишува Српска.инфо.

Популарно