И Лепа Брена да им позавиди – Хрватските навивачи се хит во Катар

Навивачите на светскиот вицешампион Хрватска сега засега се победници на Светското првенство, откако тие во арапската држава дојдоа облечени како шеици.

Групата „Ми Хрвати“ се облекоа во белата традиционална облека на шеиците со мала измена, на нив ја имаат и црвената шаховница. Околу 3.000 навивачи од Хрватска се очекува да бидат присутни во Катар.

(Видео) Шкупи го чека тешка казна, Шкендија преку „зелена маса“ до полуфиналето на Купот!

Натпреварот во Чаир меѓу Шкупи и Шкендија од четвртфиналето во Купот на Македонија и дефинитивно нема да се одигра.

Како што не информираа официјалните лица, сосема јасно нема апсолутно никакви услови за доигрување на дуелот поради што и дефинитивно, поради тежината на инцидентот, истиот ќе се одлучува, сосема извесно, низ комисиите на Фудбалската федерација на Македонија.

А, наредниве минути специјални единици на полицијата на Македонија ќе треба да ја испразнат трибината со навивачите на Шкупи.

Меѓутоа, дефинитивно е јасно дека натпреварот не треба ниту да се преигрува во друг термин. Шкупи јасно мора да добие суспензија од натпреварувањето поради инцидентот каков не е виден во последните десеттина година во Македонија, а Шкендија се очекува да продолжи во полуфиналето од Купот на Македонија.

Натпреварот од четвртфиналето во Купот на Македонија меѓу Шкупи и Шкендија беше прекинат уште во 10. минута од средбата, поради хаосот кој го приредија навивачите на Шкупи веднаш откако гостите поведоа со голот на Дашмир Елези.

Елези по постигнатиот погодок низ радоста испрати провокации кон навивачката трибина на Шкупи, по што следеше упад на теренот од страна на дел од навивачите на домашните, а потоа и целосен хаос со физички пресметки и на фудбалерите со дел од навивачите.

Нешто потоа, откако судиската тројка се повлече во соблекувалните, припадници на специјалните единици на полицијата ги извлекуваа и фудбалерите на Шкендија кон соблекувалните каде повторно беа нападнати со пиротехнички средства од страна на навивачите на домашните.

(Фото+Видео) О'Нил и Баркли водеа емисија за НБА во патики на - македонски дизајнер

Патики со потписот на македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски добија водителите на „Инсајд НБА“, најпознатото кошаркарско шоу во САД, меѓу кои се и две големи легенди, Шекил О'Нил и Чарл Баркли.

Двајцата заедно со Кени Смит, поранешен бек на Хјустон рокитс и со Ерни Џонсон, единствениот вистински новинар меѓу нив, во една од последните емисии ги покажаа спортските обивки со нивните ликови и се заблагодарија за оригиналниот подарок.

„Голем поздрав од Атланта до Македонија и до Сатја Грабулоски. Неговата компанија е единствената во светот што изработува уникатни обувки, еве може да ги видиме овие за филмот 'Спејс Џем'. Прекрасна уметност. Еве има и за Кристијано Роналдо. И знаете што? Сатја направи еден пар и за нас“, рече водителот Ерни Џонсон, кој важи за најдобриот познавач на американската кошарка.

Патиките, за чија изработка се потрошени 155 часа, ќе бидат изложени во студиото на ТНТ во текот на целата сезона. Ликот на Шекил е инспириран од емисијата во која јадеше чипс со најлуто чили, за Баркли е избран моментот кога заспа на преносот во живо, Смит е нацртан со перика која ја носеше во една од емисиите, а за ликот на Ерни е користена слика од доделувањето на ЕМИ наградите, каде што ја освои статуетката за најдобра спортска емисија.

Популарно