Се онесвестиле пензионери на концертот на Брена, интервенирала брзата помош

Музичката ѕвезда Лепа Брена, одржа два концерта во градот Неделишче во Хрватска, во рамките на манифестацијата „Месап есен 2022“, а многу фанови дојдоа да ја слушнат и видат.

Салата била преполна, но поради проблеми со звукот, посетителите не можеле добро да ја слушнат, па Брена се обиде да го реши проблемот, но не успеа.

На концертите на Брена присуствувале бројни генерации, деца, тинејџери, нивните родители, баби, дедовци.

Според медиумите, во нејзините песни уживале и голем број пензионери, при што реагирала и брзата помош.

Шест пензионери паднале во несвест, додека еден ја прескокнал оградата и се качил на бината. Обезбедувањето реагирало, но Брена побарала да го остават на бината и внимателно ја гледал музичката ѕвезда и уживал во нејзиниот концерт.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

Авион принудно слетал во Белград, 68 годишна жена починала за време на летот

Шеесет и осумгодишна жена починала за време на летот од Келн за Ниш, соопштија утрово за „Танјуг“ од Итната помош во Србија.

Оттаму додаваат дека нивните екипи биле повикани да интервенираат синоќа во 22 часот и 24 минути кога авион принудно слетал на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград бидејќи на патник му се слошило.

Снежно невреме во Романија, затворен сообраќајот кон Букурешт

Снег и снежни виулици ги затворија патиштата и блокираа луѓе во некои делови на Романија.

Поради лошото време возовите доцнат два-три часа.

Повеќе од 100 пожарникари, жандармерија и војници се приклучија да помогнат во најпогодените области. Неколку екипи интервенираа да одблокираат 11 возила и три камиони заглавени на патот Е85.

Во округот Бузау, 50 војници и пет технички машини помогнаа да се расчистат десетици возила заглавени со часови. Во Вранча е прогласена вонредна состојба.

Сообраќајот кон Букурешт е затворен. Снегот и силниот ветер предизвикаа хаос во главниот град. Оштетени се 38 автомобили поради паднати дрвја и билборди.

Лошото време ќе продолжи и во наредната недела, иако врнежите од снег ќе се намалуваат во повеќе делови од земјата, прогнозираат синоптичарите.

Почина актерот од хит серија „Луд, збунет, нормален“’

Босанско-херцеговскиот актер Александар Саша Петровиќ (62) почина вчера во Сараево, а веста на Фејсбук ја потврди режисерот Срѓан Вулетиќ.

Во 2021 година, Петровиќ се повлече од актерството поради сериозни здравствени проблеми. Александар Саша Петровиќ е роден на 2 јануари 1962 година во Сараево. Глумеше во 15 филмови и две серии.

Тој стана познат по настапот во култната сараевска претстава „Аудиција“. Во регионот пак беше познат по неговата улога Чаки во филмовите за Лепа Брена. Играше и во популранната серија “Луд збунет нормален“.

Популарно