Утре целосна блокада на три клучни крстосници во градот

Приватните превозници утре понеделник, 5 декември од 6 часот ќе го блокираат Скопје со протести на три клучни крстосници во градот.  Автобусите на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ ќе бидат паркирани на крстосниците кај Црвен крст, ТЦ „Мавровка“ и на Илинденска кај Владата.

Долгот на Град Скопје кон „Макекспрес“ и „Слобода превоз“ заклучно со месец октомври е 1,5 милиони евра. Градоначалничката Данела Арсовска нема намера да го плати долгот туку им порача на превозниците да тужат.

„Градоначалничката Данела Арсовска ниту не прими на средба ниту одговори на нашиот предлог за компромис. Понудивме да ни исплати дел од долгот и ние ќе продолжиме да возиме додека го спроведе огласот за избор на превозници. Ова решение ѝ го понудивме поради граѓаните и јавниот интерес, но не добивме никаков одговор“, велат приватните превозници кои со сите 200 автобуси и 300 возачи ќе го блокираат градот.

Од Министерството за внатрешни работи велат дека поради најавениот протест во Скопје ќе има посебен режим на сообраќајот.

„Посебниот режим на сообраќај ќе биде воспоставен на булевар Илинден од крстосницата со булевар Св. Климент Охридски до крстосницата од булевар 8 Септември, на улица 11 Октомври и булевар Кочо Рацин кај Црвен крст и  на крстосницата од булевар Гоце Делчев и Крсте Мисирков кај Судска палата. Апелираме до сите граѓани да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива настанот со цел безбедност на сите учесници во сообраќајот“, велат од МВР.

(Видео) И покрај пријавите, полицијата не презема мерки: Маж постојано напаѓа и тепа луѓе по улици во Скопје

Непознато лице напаѓа граѓани кои случајно ќе ги затекне во Ченто. Вознемирувачка снимка, беше споделена и со редакцијата на „Скопје1“. Од неа се гледа како непознатото лице удира повозрасен човек, па потоа го турка. Објавено е и сведоштво, во кое се тврди дека мета на истото лице биле и други граѓани.

„На 7.12 2023г. во 14:30ч.бевме нападнати јас и мојата колешка пред аптеката Зегин, на пазарчето во Ченто. Откако лицето неразбирливо се обраќаше кон нас (очигледно психолошки нестабилно) влеговме во автомобилот и тогаш почна со боксови да мава во стаклото со цел да го скрши и да ме удри. Среќа што се заклучивме од внатре па не успеа да отвори врата. Во меѓувреме од пазарот сите само посматраа без некој да помогне иако истиот тој човек бил познат за нив и цел ден ги малтретирал. Му реков дека ќе викнам полиција и извадив телефон и тогаш тој избега. Истиот тој денес (07.12) на автобуската станица кај паркчето М.А.Ченто одеднаш физички нападна човек што чекаше автобус. Се обидов да го следам за да знам кого и каде да пријавам во полиција но не видов дали се качи во 55-ка или 65в бидејќи се изгуби во гужвата. Внимавајте не бира кого напаѓа“, стои во сведоштвото што го пренесува Скопје1. 

Со сведоштво се јавија и други граѓани кои биле негова мета.

„Утре ќе биде пријавен и од моја страна и мене ме нападна, никој не заслужува да има трауми и да се плаши за неговата безбедност додека си ги извршува секојдневните обврски. За ваквите пациенти има соодветни институции кои овозможуваат лек и престој!“, стои во коментарите.

Целото видео погледнете го ТУКА

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

ЈП Градски паркинг-Скопје соопшти дека утре, на празникот Свети Климент Охридски, нема да се наплаќа зонско паркирање на јавните површини со кои стопанисува ова јавно претпријатие односно на  зоните А, Б, Ц и Д. 

Како што информира, редовна наплата ќе се врши на паркиралиштата:  Зона А0- Водно, катни гаражи „Беко“ и „26 Јули“ и јавните паркиралишта „Кочо Рацин, „Треска“, Градска болница, „Нова Македонија“, АМСМ, „Народен фронт“ и Клинички центар „Мајка Тереза“.

Општина Центар: Препорака до угостителските и јавните објекти во следните два дена да ја прилагодат музиката

Општина Центар по повод трагичната смрт на 14-годишната Вања Ѓорчевска, ученичка во 9-то одделение во ООУ „Јохан Хајнрих – Песталоци“ со препорака до сите јавни и угостителски објекти на територија на општината во следните два дена да ја прилагодат музиката.

– Општина Центар и градоначалникот Горан Герасимовски изразуваат сочувство за трагичниот настан во кој животот го загубија 14-годишната ученичка Вања и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски, се вели во соопштението од Општина Центар.

Во основното училиште каде учеше Вања денеска е отворена книга на жалост.

Вања беше пријавена за исчезната во понеделникот, а нејзиното беживотно тело беше пронајдено вчера во близина на Скопје.

Министерството за внатрешни работи и Основното јавно обвинителство Скопје денеска на прес-конференција изнесоа детали според кои Вања била грабната во влезот на зградата во која живее, врзана на рацете и нозете и покриена со вреќа за спиење била ставена во багажникот на возилото „цитроен“ и однесена на локација во близина на Скопје каде е убиена истиот ден кога е грабната. Според првичните сознанија, информацијата за нејзиното движење, сторителите ја добиле од нејзиниот татко.

Првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо, кој е организатор и извршител на делото, е во бегство, а на тројца им е изречена мерка притвор во траење од 48-часа. Вчера на распит бил и таткото на девојчето.

Популарно