Повеќе знаци ќе имаат позитивна трансформација во животот

Влегуваме во седмица во која сите планети се движат директно и во која енергијата е полесна, подобра и поромантична.

Што ги очекува хороскопските знаци?

ОВЕН

Време е за крај, драги Овни. Во четврток, Венера влегува во Риби во вашата зона на краеви и ве инспирира да се ослободите од некои верувања и ставови кои ве ограничуваат, но и од луѓе кои ве држат заглавени во место. Во недела, со тригонот на Сонцето и Марс ќе успеете да се поврзете со пријателите и да водите интересна дискусија која ќе ви помогне да дојдете до поголемо разбирање и емпатија.

БИК

Пријатели, љубовници или и едното и другото? Во четврток, романтичната Венера влегува во вашата зона на пријателствата и ве инспирира намерно да ги замаглите границите меѓу едно пријателство и романса. Дозволете и на љубовта да се случи. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ве држи приземјени и продуктивни, но и проактивни во работата.

БЛИЗНАЦИ

Поврзаност и компетенции, драги Близнаци. Во четврток, Венера влегува во Риби во вашата зона на кариера и ве потсетува на потребата од квалитетни меѓучовечки односи на работното место, но и компетенции за успех во работата. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ве поттикнува да бидете љубопитни и отворени за нови идеи.

РАК

Љубов на далечина? Венера влегува во вашата зона на патувања во четврток и ви носи љубов на далечина, без оглед на тоа дали станува збор за географска разлика или пак голема карактерна разлика. Дозволете му на овој транзит да ве научи некои нешта. Во недела, тригинот на Сонцето и Марс е емотивен за вас, па затоа бидете љубопитни, грациозни, но и нежни кон себе и другите.

ЛАВ

Што значи интимноста за вас, драги Лавови. Венера влегува во Риби во вашата зона на интимност носејќи ви искуства, желби и односи со што ќе откриете големи вистини за себе, но ќе дојдете и до поврзаност и задоволство. Тригонот Сонце – Марс во недела од вас бара да внесете повеќе длабочина во вашите љубовни и пријателски односи.

ДЕВИЦА

Спротивностите се привлекуваат? Венера влегува во Риби во вашиот сектор на романса во четврток и ве потсетува дека хемијата некогаш постои и како контраст, а тогаш е и најсилна. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс бара од вас да дојдете до креативни решенија на работното место.

ВАГА

Сè е во малите нешта. Венера влегува во вашата зона на детали во четврток и ви помага да ги забележите малите нешта на кои не сте обрнувале внимание во изминатиот период. Голем дел од вашиот однос со другите луѓе се должи токму на овие детали и нивното препознавање. Во недела, тригонот Сонце-Марс ви носи самодоверба и оптимизам.

ШКОРПИЈА

Дали сте подготвени да бидете забележани од другите? Во четврток, со влегувањето на Венера во Риби, ќе привлекувате луѓе и искуства кои ќе ви донесат силна рефлексија кон себеси. Ќе се чувствувате почитувано, разбрано и ценето поради она што сте. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ви носи јасна комуникација и емоционална интелигенција.

СТРЕЛЕЦ

Дали луѓето можат да бидат вашиот дом, драги Стрелци? Венера влегува во Риби во вашата зона на припаѓање во четврток и ви носи искуства и ситуации кои ви носат емоционална сигурност, поврзаност и убаво чувство. На овој начин, вашите меѓучовечки односи ќе цветаат. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ви носи поголемо разбирање, но и промена на некои ваши ставови.

ЈАРЕЦ

Комуникацијата е клучна! Венера влегува во Риби во четврток и ви помага да се изразите креативно, но и да покажете емпатија и љубов кон другите. Тригонот на Сонцето Марс во недела од вас бара да изразите како се чувствувате, но и да го следите балансот меѓу умот, душата и телото.

ВОДОЛИЈА

Среќен роденден, драги Водолии! Венера влегува во Риби во вашата зона на емоционална сигурност носејќи ви можност да ги примените своите вредности во пракса. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ви помага да споделите одредена мисла, чувство и надеж кон некој што сака да го слушне тоа.

РИБИ

Ова е недела кога треба да се препуштите на судбината! Венера влегува во вашиот знак во четврток што ве носи на вистинското место во вистинско време и ви помага романтично да се поврзете со вистинската личност. Во недела, тригонот на Сонцето и Марс ви помага да нормализирате како се чувствувате и да заборавите на негативните емоции и скептицизмот за да го победите стресот.

Дневен хороскоп

Овен

Ви претстои многу добар ден, особено би можеле да бидете задоволни доколку имате работа со комуникација или бизнис со странство. И покрај вашата желба и труд денот да помине во лесен ритам во љубовната сфера, од другата страна можете да очекувате многу забелешки и негативни коментари. Работете на зајакнување на вашиот имунитет.

Бик

Вашата толеранција деновиве е на некаков тест. Непријатностите со кои се соочувате со некои ваши соработници може да се надминат ако само им пристапите малку поинаку. Има можности за љубов, само прашање е дали се работи за вистински или лажни луѓе. Проверете го крвниот притисок.

Близнаци

Потребен е малку повеќе труд кога е комуникацијата во прашање, за да сфатите дека не мислат сите исто како вас. Обидете да најдете решение кое на сите би им одговарало. Позитивната енергија и вашиот личен шарм треба да донесат позитивна и убава размена на емоции со нова симпатија. Здравјето ќе ви биде многу добро.

Рак

Ракови, овој ден ве очекува зголемен обем на обврски и се очекува да бидете максимално ангажирани и посветени. Поволен ден е да ѝ се посветите на љубовта, само прашање е дали ќе имате време. Ќе се соочите со психофизички замор.

Лав

Можни се воспоставување контакти со нови деловни соработници, поврзани со реализација на идни проекти. Денеска расположението ќе ви се подобри. Заинтересирани сте за добар флерт и уживате во шармантно и заводливо друштво. Ова е поволен ден да ја покажете целата своја позитивност. Здравјето е во одлична состојба.

Девица

Можете погрешно да ги процените луѓето, затоа обидете се да не бидете личноста која одлучува за навистина голем деловен проект. Обидете се да воспоставите рамнотежа помеѓу работата и љубовта, за да избегнете сериозни несогласувања со саканата личност. Чувствителност на грлото.

Вага

Обрнете внимание на деталите од договорот и документацијата што ја потпишувате. Бидете сконцентрирани и фокусирани на она што го правите, бидејќи можни се грешки. Неопходни се малку добра волја и оптимизам за сè да се доведе на ниво кое им одговара на двете страни. Пазете се од настинки.

Скорпија

Со вашите одлуки од претходниот период си отворивте нови можности и тие сега ви доаѓаат. Ќе бидете премногу оптоварени од саканата личност и можно е да гледате проблеми и таму каде што ги нема. Можна е главоболка.

Стрелец

Не донесувајте предвремени заклучоци и држете се настрана од брзи одлуки. Погледнете малку подлабоко во проблемите околу вас и обидете се да научите од грешките на другите. Пријатната средба помешана со голема доза на сочувство кон личноста која неодамна ја запознавте би можела да ги исполни вашите очекувања и на љубовен план. Уживајте. Одморете се максимално.

Јарец

Имате одлична енергија која ве движи, па ова е ваш момент за дејствување. Само напред. Генерално опуштен и мирен ден во љубовната сфера ги очекува повеќето припадници на овој знак, што во суштина ќе им одговара. Можна температура, настинка.

Водолија

Некои ситуации или луѓе можат да ви го одвлечат вниманието од работата, но ќе успеете да се изборите и да завршите се како што треба. Обидете се да се опуштите, да се ослободите од толку многу обврски и да уживате во вниманието кое саканата личност несебично ви го дава. Ќе се соочите со замор, исцрпеност.

Риби

Ќе брзате многу, можно е да заостанете со некои обврски и сега ќе се трудите на секој начин да ја доведете работата до крај. Ќе ви биде тешко бидејќи постојано ќе имате некои проблеми, како во комуникацијата, така и во спроведувањето. Доколку сте слободни, ова е ден за уживање, дружење, излегување со пријателите. Во моментов не сте расположени за сериозна врска. Можна е несоница.

Четири знаци од зодијакот ги очекуваат недоразбирања и проблеми

Според астрологијата, се смета дека ова движење укажува на негативни призвук. Ретроградниот Меркур може да резултира со промени, несогласувања, погрешна комуникација и анксиозност.

Последниот ретрограден Меркур оваа година на некои ќе им донесе само проблеми. Четири знаци ќе бидат силно погодени.

Од 13 декември 2023 година до 1 јануари 2024 година, Меркур, планетата на комуникацијата, ќе се движи ретроградно за последен пат во годината.

Овој ретрограден Меркур најмногу ќе влијае на Јарецот, Вагата, Овенот и Ракот.

Ретроградното движење генерално се смета дека означува негативни призвук, според астрологијата. Астролозите веруваат дека може да резултира со промени во пријателствата или несогласувањата, погрешна комуникација и општи недоразбирања, вознемиреност и главоболки и несигурност за работата и личните проекти.

Последниот ретрограден Меркур во 2023 година е малку поинаков од претходните два, поради фактот што се движи наназад од Јарец кон Стрелец. Ќе поттикне големи мисли и ќе разбуди желба да стекнете признание и да ги постигнете работите што отсекогаш сте ги посакувале. Но, од друга страна, ќе ве принуди да попуштите, ќе ве направи немирни, ќе создава одложувања и ќе ве кочи. Тоа е малку непријатно чувство, што значи дека ќе треба да ги поместите границите за да ги надминете тие ограничувања. Не паничете, прифатете ја промената.

Истакнувањето на потенцијалните проблеми на крајот нема да промени ништо, затоа избегнувајте да го драматизирате. Одржувањето на смиреност не само што ќе ви помогне во целокупниот поглед, туку и ќе се погрижи да се справите со какви било неочекувани промени во овој период.

Бидејќи планетата Меркур владее со комуникацијата во сите форми, без разлика дали се писмени или говорни, обидете се да посветите повеќе внимание на она што вклучува преговори и работни места, како и планови за патување.

Ретроградниот Меркур е исто така добро време да погледнете наназад и да размислите каде ги вложувате вашето време и енергија. Можеби сте зафатени со работа што одзема време за вашето семејство или можеби го запоставувате вашето омилено хоби – рамнотежата е важна во секое време, не само во овој период.

Дневен хороскоп

ОВЕН

Денот е поволен за работа и ќе можете да одбиете голем дел од задачите планирани за денеска. Деловните претставниците на знакот ќе ги подготват условите за потпишување договори кои ќе им овозможат добар профит за во иднина. Бидете потрпеливи доколку треба да комуницирате со административните органи, непотребно ќе ја трошите својата енергија.

БИК

Ќе дојде до промена во вашите планови што ќе ви ја направи работата постресна, но ќе се справите со тоа. Креативниот и интелектуалниот развој ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели. Сметајте на лојалноста и поддршката од луѓето со кои работите. Вечерта ќе ви треба посвежа средина за да се ослободите од стресот.

БЛИЗНАЦИ

Многу е веројатно дека денеска ќе бидете зафатени со работа, и тоа од причини кои се надвор од вашата контрола. Бидете спокојни, ќе постигнете задоволителни резултати и, пред сѐ, значително подобрување на финансиската состојба. Можен е преголем замор, внимавајте на вашето здравје. Вашата потреба за повеќе одмор ќе ве однесе некаде на пријатно место.

РАК

Соочени сте со избор поврзан со вашата работа. Тоа мора да биде добро осмислено и во никој случај спонтано. Не ја комплицирајте ситуацијата, размислете за себеси. Добро ќе се чувствувате доколку навечер бидете со пријателите. Следните денови ќе ви помогнат да се опуштите и да се наполните со повеќе енергија.

ЛАВ

Многумина од вас денеска се зафатени со професионални обврски, поради коишто можно е да пропуштите нешто поврзано со семејството. Сепак, имајте на ум дека сите жртви што ќе ги направите нема да бидат воопшто случајни. Ќе имате можност да им се реванширате на вашите најблиски во текот на вашето преостанато слободно време. Некои од вас ги очекува пријатно изненадување.

ДЕВИЦА

Желбата со која се посветувате на вашите активности ќе ви помогне да развиете нови вештини. Ќе привлечете нови истомисленици кон вашата кауза. Полесно ќе ги носите вашите одлуки и ќе уживате во организирањето на другите. Со поддршка на силните и разбудените, брзо ќе напредувате.

ВАГА

За некои од вас се наѕираат проблеми од здравствена природа и тоа ќе ве спречи да се концентрирате на вашите непосредни обврски. Повеќето од вас ќе имаат многу среќа во деловните ангажмани. Можно е да подготвите договори и спогодби кои неминовно ќе ви ги зголемат шансите за материјална стабилизација.

ШКОРПИЈА

Ве очекуваат добри можности, а доколку се потрудите, можете да се надевате на успех. Пожелно е да работите самостојно и да не се потпирате премногу на луѓе кои не ги познавате добро. Тоа ќе ве спаси од дополнителни компликации. Не брзајте да се врзете емотивно. Последиците ви се познати.

СТРЕЛЕЦ

Расположението денеска често ќе ви се менува, што ја отежнува комуникацијата со вас. Немојте да се изненадите ако забележите зголемено внимание на другите кога комуницирате со вас. Обидете се да го направите така што ќе си ја повратите вашата ментална рамнотежа. Опкружени сте со разбирање, немојте доброволно да се лишувате од тоа. Направете нешто за себеси што ќе ви помогне да се опуштите.

ЈАРЕЦ

Ако работите во тим, вашите изгледи за успех денеска се повеќе од добри. Вашата способност да работите со луѓе ќе ви овозможи да избегнете конфликти и да создадете плодна атмосфера. Не бидете премногу строги со оние што иерархиски во се подредени.

ВОДОЛИЈА

За повеќето од вас денот е сврзан со стекнување и консолидација на позициите. Презедовте иницијативи кои не можат да се одложат и добро е во нив да вклучите и учество на други луѓе, полесно ќе ги спроведете. Вашата подготвеност да бидете на вистинското место ќе ве направи победник во натпреварот со конкуренцијата.

РИБИ

Бидете флексибилни денеска и ќе ги постигнете своите намери. Ќе уживате во добивки од различна природа, судбината е дарежлива кон вас. Во исто време, бидете разбирливи и љубезни со аутсајдерите, ова ќе ви ги зголеми шансите за успех. Креативците ќе имаат неверојатни искуства, мистериозни и привлечни.

Популарно