Работел како пица мајстор, а полицијата го барала со потерница цели 16 години

Италијанецот Едгардо Греко, за кој се верува дека е член на моќната калабриска мафија Ндрангета, е уапсен денеска во Сент Етјен, Франција, по 16 години во бегство, соопшти Интерпол.

Тој се криел во францускиот град најмалку три години работејќи како пица мајстор.

Шеесет и тригодишниот маж осуден на доживотен затвор во Италија, француската полиција го уапси благодарение на информациите добиени од италијанска страна, а двете земји споделуваат информации врз основа на проектот за соработка на Интерпол против Ндрангета.

Тој е уапсен околу 1 часот и 40 минути утринава во улица во градот.

Едгардо Греко (63) попладнево се појавил пред обвинителот во Лион кој официјално го известил за налогот за апсење издаден од италијанските власти. Тој рече дека одбил да биде предаден на италијанските правосудни власти, по што е ставен во притвор.

-Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси на Твитер го изрази своето задоволство што апсењата на опасните бегалци продолжуваат благодарение на заедничката работа и меѓународната соработка на полициските сили, пренесува Бета-Франс прес.

Според сведоштвата и документите што ги видел францускиот печат, тој живеел под името и се претставувал како Паоло Димитрио и работел во неколку италијански ресторани во Сент Етјен.

Обвинителството во Катанзаро, Калабрија, издало европска потерница против него во 2014 година, откако бил осуден на доживотен затвор за убиствата извршени во јануари 1991 година и обид за убиство во јули 1991 година.

Неговото апсење дојде една недела по големата полициска операција против мафијата во Калабрија. Во таа акција учествувале околу 300 припадници на безбедносните сили, кога конфискувале стока вредна над 250 милиони евра. На стотици членови на таа организација моментално им се суди.

(Фото) Српска пејачка се фрлила од тераса - сега се кае поради причината

Не толку познатата српска пејачка Слаѓана Марковиќ поминува низ многу тешка борба, а во еден момент се обидела да си го одземе животот скокајќи од тераса.

Причината се парите, бидејќи во периодот на коронавирусот Слаѓана имала помалку настапи и затоа и изворот на приходи бил помал.

– Се каам, згрешив, бидејќи не знаев како да се справам со сиромаштијата, притисокот и болната мајка.

Оттогаш сум инвалид, се обидувам да одам, но тешко ми е. Марија од манастирот Раѓање на Пресвета Богородица кај Чачак многу ми помогна, преку разговор успеав да ги надминам сите тешки моменти и да најдам прошка за стореното – изјави Слаѓана за „Гранд“.

-Девојката со години пееше, живееше сама со мајка си и со својата работа ги издржуваше и двете. Дојде таа несреќна корона, немаше работа, се откажуваа свирки, а долговите растеа од ден на ден. Поради сиромаштија, долгови и неможност да живее нормално, за жал посегнала по најлошото. Кога пристигнале извршителите за неплатен долг, таа се обидела да се самоубие. Не сакам да кажам како и што, но после тоа нејзиниот живот целосно се промени на полошо. Се ѝ беше скршено, нозете, колковите и оттогаш почна борбата и закрепнувањето – вели Мима.

Слаѓана веќе три години се обидува да застане на нозе и физички и финансиски, но ја снашла уште една непријатна ситуација. Грижата и помошта што ја добивала за нејзината мајка, која доживеала мозочен удар во 2001 година, била прекината.

-Девојката со години пееше, живееше сама со мајка си и со својата работа ги издржуваше и двете. Дојде таа несреќна корона, немаше работа, се откажуваа свирки, а долговите растеа од ден на ден. Поради сиромаштија, долгови и неможност да живее нормално, за жал посегнала по најлошото. Кога пристигнале извршителите за неплатен долг, таа се обидела да се самоубие. Не сакам да кажам како и што, но после тоа нејзиниот живот целосно се промени на полошо. Се ѝ беше скршено, нозете, колковите и оттогаш почна борбата и закрепнувањето – вели Мима.

Слаѓана инаку минатиот месец сподели фотографија од болницата во Краљево, каде што можеме да ја видиме нејзината нога во гипс. Сепак, таа не губи надеж, па во описот додаде: „Ќе биде подобро“.

Изненадната смрт на поранешната американска пливачка Кејл под истрага

Поранешната американска шампионка во пливање, Џејми Кејл е пронајдена мртва во домот кој го делела со своето момче на Американските Девствени Острови и полицијата потврдува дека постои истрага за изненадната смрт.

Според американските медиуми, 42-годишната Кејл била пронајдена од нејзиното момче, чиј идентитет засега останува скриен, кога тој се вратил од локален бар и ја пронашол на подот, по што веднаш повикал полиција и брза помош.

42-годишната Кејл настапуваше за САД на Пан-пацифичкиот шампионат во 1997 освојувајќи злато во штафетните трки, а на СП во 1999 година освои сребро исто така во штафетните трки.

(Фото) Дизајнерот Марко Митановски го смени полот

Светот слушна за српскиот дизајнер Марко Митановски во 2009-та година, кога постигна голем успех на конкурсот за млади дизајнери организиран од „Вог“ во рамките на Лондонската модна недела.

И од тогаш имаше затишје. Сите се прашуваа каде исчезна надежниот дизајнер, а тој бомбастично се врати на сцената во октомври 2011 година. Тогаш откри дека повеќе не се вика Марко, туку Миа.

Процесот на промена на полот траеше неколку години, па креаторот претстави ново лице, ново име и најави нова колекција. Сепак, ова последното сè уште не сме го виделе.

Миа изгледа навистина спектакуларно и од фотографиите што ги објавува на Инстаграм, никогаш не би помислиле дека е маж.

Српскиот дизајнер, сега дизајнерка, со години успешно работи низ Европа, особено во Лондон.

Популарно