Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Вработените во итната помош поминаа уште една студена ноќ за да ги спасат луѓето заробени под урнатините на илјадници згради.

Роднини на жртвите се приклучија во спасувањето во еден од најтешко погодените градови во Турција, додека некои семејства се пожалија дека на спасувачките служби им треба премногу долго за да реагираат во некои области.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција во 10-те најпогодени провинции.

Земјите ширум светот испраќаат помош - специјализирани тимови, кучиња трагачи и опрема.

Дел од меѓународната помош пристигнува во Сирија, но пристапот е ограничен поради оштетените патишта. 

Една од најмасовните верижни несреќи во Унгарија - се судрија 47 возила

Страшна сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопат во Унгарија. Повеќе од 40 камиони и автомобили биле дел од верижниот судар на 26-от километар од автопатот М1. Веднаш по несреќата избувнал пожар.

Полицијата во Будимпешта соопшти дека повеќе десетици луѓе се повредени, од кои некои се наоѓаат во животна опасност.

Според првичните податоци, во сообраќајката изгореле 19 возила, а повредени се вкупно 36 лица, од кои шест се здобиле со животно загрозувачки повреди, а 13 лица се здобиле со тешки телесни повреди. На местото на настанот пристигнале десет возила на брза помош и три спасувачки хеликоптери, како и пожарникарски екипи.

– Врз основа на првичните информации, во моментов на болничко лекување се наоѓаат 25-30 повредени лица, но тоа се уште не се конечни бројки. Неколку возила се запалени, а истрагата е во тек. Во моментов потрагата за повредените се уште е во тек. Засега првата повратна информација беше дека околу половина од повредените се во тешка состојба, а другата половина се полесно повредени, но на крајот од интервенциите на лице место ќе можам да соопштаам точно колку има и со какви повреди се здобиле. Поради големиот број повредени, ќе ги транспортираме во неколку болници. Со помош на спасувачки хеликоптери тешко повредените многу брзо ќе ги сместиме во подалечни болници, изјави портпаролот на Националната служба за брза помош Пал Ѓерфи.

Во Мексико пронајдено девојче кое пред пет години исчезна во САД

Девојче кое беше киднапирано од трговски центар во американската сојузна држава Вашингтон во 2018 година е пронајдено живо и здраво во Мексико, соопшти ФБИ.

Аранза Марија Очоа Лопез имала четири години кога последен пат била видена за време на надгледувана средба со нејзината биолошка мајка во трговски центар во градот Ванкувер, пишува „Индепендет“.

Нејзината мајка беше уапсена во 2019 година во Пуебла, Мексико, но девојчето е пронајдено дури во февруари оваа година.

Официјални лица потврдија дека девојчето, кое сега има осум години, било пронајдено во Мичоакан, Мексико и вратено во САД.

„Повеќе од четири години, ФБИ и нашите партнери не се откажуваат од Аранза“, рече Ричард А Колоди, специјален агент задолжен за теренската канцеларија на ФБИ во Сиетл.

„Нашата грижа сега ќе биде да ја поддржиме Аранза додека таа ја започнува својата реинтеграција во САД“, додаде тој.

Есмералда Лопез – мајката на исчезнатото девојче, се изјасни за виновна за киднапирање и грабеж.

Таа е осудена на 20 месеци затвор, пренесува The Columbian. Девојчето било во државен дом за згрижување, а на мајката и било дозволено да ја гледа својата ќерка двапати неделно. За време на една средба, таа побарала да ја однесе нејзината ќерка во тоалет, но всушност ја однела до автомобил управуван од соучесник.

Познато зошто македонското знаме не се најде во кореографијата на навивачите на Трабзон

Неверојатната кореографија на навивачите на Трабзон на натпреварот од Лига Европа против Базел (1:0) привлече огромно внимание минатата недела.

Имено, приврзаниците на турскиот тим сликовито опишаа низ што поминала нивната земја по разорниот земјотрес.

Во кореографијата е претставен спасител кој вaди дете од урнатините. Заедно со знамето на Турција и симболично помали знамиња на многу земји кои испратија спасувачи во оваа земја.

Но, таму немаше македонско знаме, иако нашите спасувачи беа во Турција. Многумина се прашуваа зошто е тоа така, а еден од луѓето вклучени во креирањето на кореографијата понуди објаснување:

– Немаше намера во недостатоткот на сите знамиња. Брзавме бидејќи бевме многу ограничени со времето. Ненамерно ги заборавивме знамињата на некои земји – изјави Муахамед Јазиќи.

Следуваше извинување:

– Благодарни сме на сите што и помогнаа на нашата земја, не поддржаа и спасија животи. Како група испративме порака со извинување за овој инцидент.

Популарно