Отворени нови работни позиции во Офис Плус, Халкбанк, Зегин и многу други!

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Офис Плус е водечка компанија во Македонија за продажба и дистрибуција на канцелариски материјали, ИТ, канцелариски мебел, промоција, патни торби и училишна опрема. Компанијата работи на сите канали на дистрибуција: трговија на големо и мало, продажба по каталог и работи на решение за продажба преку веб шоп.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ
ПРОДАЖЕН РЕФЕРЕНТ EAST GATE

УНИКА ЛАЈФ АД Скопје е друштво за осигурување на живот кое на македонскиот пазар на осигурување постои уште од 2011 година, и е дел од UNIQA GROUP AUSTRIA која е лидер на Австрискиот осигурителен пазар уште од 1811 година.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕНТ ЗА ОСИГУРУВАЊЕ –ВЕЛЕС
АГЕНТ ЗА ЖИВОТНО ОСИГУРУВАЊЕ

ХАЛКБАНК е еден од најголемите и најсилни брендови на македонскиот финансиски пазар. Како најбрзорастечка банка на пазарот, Халкбанк АД Скопје денес значи и: Вработување за над 710 вработени. Широка мрежа од 45 филијали. Широка мрежа на банкомати и активни ПОС-терминали достапни кај бројни трговски партнери.

Моментално вработува:

САМОСТОЕН РЕФЕРЕНТ ВО ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА СПРЕЧУВАЊЕ ПЕРЕЊЕ ПАРИ И ФИНАНСИРАЊЕ НА ТЕРОРИЗАМ
РЕФЕРЕНТ ЗА КРЕДИТНА АНАЛИЗА
РЕФЕРЕНТ ВО ОДДЕЛЕНИЕ ЗА ФИНАНСИСКА КОНТРОЛА
САМОСТОЕН РЕФЕРЕНТ ВО ОДДЕЛЕНИЕ ЗА ФИНАНСИСКА КОНТРОЛА

Вабтек МЗТ АД Скопје, дел од интернационалната Wabtec Corporation и лидер во производството на сопирачки системи за железнички возила.

Моментално вработува:

СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ
СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА АНАЛИЗА НА ПРОИЗВОДСТВЕНИ ТРОШОЦИ

Singular е етаблиран бренд во iGaming индустријата кој развива решенија кои се истакнуваат со нивната флексибилност, доверливост и иновативност. Овие три клучни аспекти го обликуваат како конкурентен фактор на пазарот.

Моменталновработува:

OFFICE MANAGER

Зегин ДОО е првата приватна компанија во Република С. Македонија регистрирана за продажба на лекови. Како една од најуспешните и најголемите компании кај нас, со најдобра инфраструктура и најголема дистрибутивна мрежа, секогаш сме во потрага по талентирани професионалци кои сакаат да станат дел од нашето професионално семејство.

Моментално вработува:

ФАРМАЦЕВТ / ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР / СКОПЈЕ
ДИПЛОМИРАН ФАРМАЦЕВТ / ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР / ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА
ВОЗАЧ НА ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО

Magna International Inc. е водечки глобален снабдувач во автомобилската индустрија посветени на испорака на нови решенија за мобилност и технологија што ќе го променат светот.

Моментално вработува:

ОПЕРАТОР ВО ПРОИЗВОДСТВО
PAYROLL SPECIALIST
PROCESS TECHNICIAN IM

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден е белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни работни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Леар Корпорација компанијата која се занимава со производство на автомобилски навлаки и седишта во ТИРЗ во Тетово.

Моментално вработува:

СМЕТКОВОДИТЕЛ
ТЕХНИЧАР ЗА КВАЛИТЕТ
ИНЖЕНЕР ЗА СИСТЕМИ ЗА КВАЛИТЕТ
ПЛАНЕР ЗА МАТЕРИЈАЛИ

Доколку сеуште сте во потрага по вашето иеално работно место, сите останати активни огласи за вработување можете да ги најдете ТУКА.
 

Оваа козметика треба да ја чувате во фрижидер

На многумина ќе им изгледа чудно да чувате парфеми, креми, маски за лице и гелови во фрижидерот на полицата до јајцата, тубата кечап или сенфот, но тоа е најдоброто нешто што можете да го направите и да не се грижите дали вашата козметика ќе трае подолго.

На овој начин го продолжувате рокот на траење на препаратите, а од друга страна тие секогаш ќе бидат ладни и уште повеќе ќе ве освежат.

Еве која козметика треба да ја чувате во фрижидер:

Органските препарати за нега на кожата и производите со витамин Ц. Витаминските и природните производи содржат помалку конзерванси, па затоа е подобро да ги чувате на студено бидејќи ќе ги задржат своите активни својства подолго.

Долготрајни моливи за очи, бидејќи имаат повеќе испарливи состојки кои можат побрзо да исчезнат на жештината, па затоа е подобро да им го продолжите животот на овој начин.

Масла за лице, бидејќи есенцијалните масла што ги содржат може да го изгубат квалитетот со текот на времето доколку се чуваат на погрешен начин. Ако маслото е во фрижидер, долго ќе ја задржи свежината.

Спреј за стапала, бидејќи многу подобро делува кога разладен ќе го испрскате на уморните нозе.

Креми за очи, гелови и маски, бидејќи ефикасно и брзо го намалуваат отокот на лицето и очните капаци, што е главен естетски проблем денес.

(Фото) На Ивана ѝ излегоа градите од фустан додека пееше во емисија

Српската пејачка Ивана Стаменковиќ Синди првпат се појави во јавноста по драмата која ја преживеала со родената сестра Невена Стаменковиќ.

Синди се појавила во многу провокативно издание, а воопшто не се засекира што пред камерите во еден момент нејзините гради испаднаа надвор.

Синди во емисијата на Огнен Амиџиќ ја промовирала својата нова песна, а поради таа прилика се појавила во фустан кој на сите страни имаше отвори и поради тоа нејзините гради сакаа да „избегаат“.

Поранешната „моделсица“ ја спомнала и нејзината сестра која неодамна завршила во психијатарска болница.

Погледнете го нејзиниот настап:

Прозорците ќе светнат со овој мал трик за чистење на стакло

Можеби сте навикнати да отстранувате разни дамки од прозорците со хемикалии кои се специјално дизајнирани за тоа, но пред да ги користите, не би било лошо да пробате еден трик. Особено ќе ви одговара ако сте останало без средство за чистење стакло.

Дамките на прозорците остануваат од различни причини.

Отпечатоците од прсти, капките дожд и трагите од бришење се особено видливи во сончевите  денови.

Доколку не се користат посебни средства, за чистење најчесто се користи алкохолен оцет, но и тоа не е трикот за кој зборуваме.

Се советува да користите омекнувач за бришење на прозорците. Освен тоа, потребни ви се само вода и крпа.

Само наполнете три четвртини од поголем сад со топла вода и ставете половина капаче од омекнувачот за облека во него.

Ако течноста изгледа кремасто, слободно додадете уште вода.

За бришење најдобро би било да користите крпа од микрофибер или магична крпа. Наводно, омекнувачот го спречува лепењето на прашината на прозорците, одржувајќи ги подолго чисти.

Популарно