(Видео) Украле шест автомобили за 45 секунди

Според полицискиот извештај, крадците во салонот провалиле во околу 2 часот наутро, а за помалку од една минута изнеле шест нови автомобили. И тоа не било кои, туку шест „Dodge Challenger“ во „SPT Hellcat“ изведба. Тоа се случило во автосалонот „Don Franklin Somerset Chrysler Dodge Jeep Ram“ во Сомерсет, во Кентаки.

„Навистина жално. Исчезнаа автомобили во вредност од 600.000 долари. Знаете, тоа се многу пари. Прилично голема работа“, изјавил шефот на салонот Адам Брајант за „WKST“: „Го скршиле задниот прозорец, влегле во зградата, ги пронашле сите шест возила и заминале со нив“, продолжил тој.

Според зборовите на управникот на салонот, алармот се активира 60 секунди од детекцијата на неовластено влегување. Тие завршиле се и излегле од салонот за 45 секунди. Полицијата на самото место пристигнала за 3 минути, но било предоцна.

Полицијата во меѓувреме успеала да лоцира пет автомобили, а по шестиот сè уште се трага. Од пет автомобили еден настрадал во сообраќајна несреќа, а возачот е уапсен и лишен од слобода. Друг автомобил е лоциран само благодарение на фактот дека останал без гориво.

Интересно е дека овој модел често е на мета на крадци.

Јелена Ѓоковиќ: Веган станав од мака, немав пари за да јадам

Јелена Ѓоковиќ освен што е сопруга на најдобриот тенисер, е и синоним за здрав живот, а како деклариран веган со години следи строга диета без месо, млеко и шеќер.

Сепак, многумина не знаат дека таа се префрлила на овој тип на диета затоа што морала, а не толку затоа што сакала, а токму за тоа зборувала во една прилика. Како што рече, се започнало во студентските денови.

-Почнав да размислувам како да преживеам три години, бидејќи немав пари да јадам во не знам какви ресторани, а не ни живеев во дом со кујна. Така што веганството почна од мака, изјави Јелена.

Таа тогаш изјави дека прашање е дали ќе остане веган до крајот на животот, но дека засега најважно и е да се чувствува добро.

-Бев голем јадач на месо и сè уште го сакам многу, но не го јадам. Се чувствувам добро и тоа ми беше целта, да најдам начин да го живеам овој живот со енергија и здравје, рече таа и додаде дека важен е и начинот на подготовка на храната.

-Мојата исхрана е 70 отсто сирова храна, а 30 отсто варена. Најчесто јадам супа, тестенини без глутен, киноа, ориз… Деновиве е тешко да се најде вистинска храна подготвена на здрав начин. Затоа ми е важно добро да ги организирам оброците и имам среќа што имам партнер кој, како мене, е посветен да остане здрав и силен. Нашите диети се само малку поинакви, заклучи Јелена Ѓоковиќ.

И децата се соочуваат со проблеми: Кога се тажни, еве како родителите можат да им помогнат

Иако ова е најубавиот период во животот на секој човек, и детството има бројни предизвици, убави и помалку убави денови. Со поддршката од родители и семејството, децата лесно ќе се справуваат со сите предизвици и проблеми.

Со овие неколку чекори може да му помогнете на вашето дете да се чувствува подобро.

Поставувајте му општи прашања

За да дознаете што се случува во животот на вашето дете, поставувајте му прашања од отворен тип. На тој начин, детето постепено ќе ви се отвори и ќе ви каже што е тоа што го мачи и како се чувствува. На пример, може да го прашате: „Забележувам дека нешто те растажува. Што се случува?“

Прегрнете го

Секогаш кога некој ќе ве прегрне се чувствувате посигурно, подобро и посакано. Прегратките не смеат да бидат дел од вашето секојдневние само кога вашето дете е тажно. Прегрнувајте го вашето дете во секој слободен момент, прегратките треба да бидат рутина бидејќи во нашето тело се ослободува хормонот на среќа, а тоа влијае врз расположението на детето.

Што и да е, ќе помине

Помогнете му на вашето дете да сфати дека сите лоши денови ќе поминат. Без разлика дали имаат проблеми на училиште, дали имаат проблеми со другарчињата или нешто ги боли, треба да им помогнете да сфатат дека во животот ќе има и вакви денови.

Забавни активности

За да му ги тргнете мислите од проблемите и да го расположите, практикувате некоја заедничка активност, без разлика дали станува збор за некој вид спорт или гледање некоја серија на Netflix. Каква било активност ќе му помогне на детето да ги подобри неговата самодоверба и расположението.

Еве кој датуми се најповолни за вашиот ден од соништата

Според кинескиот хороскоп, годината на Дрвениот змеј, која владее од 10 февруари 2024 до 28 јануари 2025 година, носи многу позитивни работи.

Змејовите се почитувани симболи на кинеската астрологија и познати по својата моќ, мудрост и успех, а кинескиот хороскоп за 2024 година најавува трансформација, раст и изобилство. Змејот припаѓа на симболот Јанг и е поврзан со елементот оган.

Се вели и дека оваа година е исклучително поволна за склучување бракови. Поволните денови за брак може да се изберат според различни критериуми, дали е тоа одлична шанса за убаво време, убав датум, годишнина од запознавање… Сепак, многумина тој датум го избираат и според астролошките случувања.

Сепак, има денови кога строго не се препорачува да се венчаат, за да се избегне развод. Ако сакате успешна свадба, тогаш прво погледнете го лунарниот календар.

Луѓето од различни култури во секое време ги почитувале лунарните циклуси и живееле во согласност со нив, пишуваат медиумите. Се верува дека затемнувањето на Сонцето или Месечината е најнеповолното време за брак. Во некои култури, на бремените жени им било забрането да излегуваат надвор за време на затемнувањето, бидејќи се верувало дека тоа има негативно влијание врз нејзиното здравје. Во грчката митологија, затемнувањето на Сонцето е симбол на гневот на боговите.

Најдобро е да не планирате венчавка на 8 април 2024 година. Свадбата може да се чувствува како неочекувано губење на независноста и може да доведе до насилни изливи на гнев. На 8 април нè очекуваат неколку астролошки настани: новата месечина во Овен, првото затемнување на Сонцето во годината, кое исто така ќе биде целосно, спојот на Венера со Нептун, како и транзитот на Сонцето, Месечината, Меркур и Венера преку хороскопскиот знак Овен.

Од друга страна, бидејќи Венера во Водолија е сврзана со Плутон во Водолија, 17 февруари е еден од најповолните датуми за брак во 2024 година. Поволни датуми се 24 март и 29 април.

Популарно