(Видео) Фрлен солзавец, се слушаат рафали, Вучиќ ја подигна борбената готовност на војската

Српскиот претседател Александар Вучиќ нешто пред 14 часот издаде наредба до Армијата да ја подигне борбената готовност на највисоко ниво и од тој момент Армијата започна со активности. Наредено е итно движење кон административната линија со Косово, изјави министерот за одбрана Милош Вучевиќ за ТВ Пинк во живо од центарот на Белград.

Нови тензии денеска избувнаа во северниот дел на Косово, јавуваат српските медиуми. Во Звечан дошло до судир меѓу насобраните граѓани и косовската полиција, а се слушнале и истрели. Било запалено полициско возило и биле фрлени шок-бомби, јавува РТС, пренесува Н1. Околу 11 часот се огласиле сирените за тревога во Лепосавиќ, Косовска Митровица и Зубин Поток.

„Српскиот претседател Александар Вучиќ нешто пред 14 часот издаде наредба до Армијата да ја подигне борбената готовност на највисоко ниво и од тој момент Армијата започна со активности. Наредено е итно движење кон административната линија со Косово“, изјави министерот за одбрана Милош Вучевиќ за ТВ Пинк во живо од центарот на Белград.

Тој предупреди дека настаните на северот на Косово, каде што владата во Приштина ги презеде зградите на локалните самоуправи, не се игра туку ја загрозуваат безбедноста на сите во регионот.

Како што нагласи Вучевиќ, армијата апсолутно ќе ја исполни наредбата на Вучиќ и ќе го брани суверенитетот на Србија и правото на живот на сите нејзини граѓани.

„Јасно е дека се врши терор врз српската заедница на Косово“, заклучи Вучевиќ.

Луѓето се собраа пред зградата на општина Звечан и, како што претходно јави репортерот на радио „Контакт плус“, со телата го блокираат влезот. РТС јавува дека се вклучени вработените во тие институции.

Наставата на факултетите и во училиштата во Косовска Митровица е прекината. РТС јавува и дека на патиштата во Лепосавиќ се поставени барикади, како и дека на тоа место се појавиле оклопни возила.

Извори на РТС во Зубин Поток рекле дека специјалните сили имале намера да „закачат сино-жолто знаме, што ја симболизира државноста на Косово“ на општинската зграда, во која е сместено и Привременото општинско тело на Владата на Србија.

Во Лепосавиќ, откако се огласиле сирените, на главниот плоштад пред општината се собрале голем број граѓани, кои по најавата за пристигнување на специјалци го блокирале сообраќајот на главната улица од двете страни на приодот кон општинска зграда со камиони.

Косовската полиција соопшти дека им помага на новоизбраните градоначалници да го остварат правото на работа во официјални општински згради, јавува РТС.

Во полициското соопштение се наведува дека полицијата согласно законските и уставните овластувања презема мерки за безбедност, ред и јавна безбедност.

Сирените, вели, прво се слушнале во Зубин Поток, а граѓаните, како што информира, добиле информација дека новоименуваниот градоначалник побарал интервенција на полицијата за да влезе во зградата на општината во Зубин Поток. Потоа се слушнале сирени во Лепосавиќ и Звечан, а и на тие места почнале да се собираат граѓани.

Додека граѓаните на северот на Косово најмногу стојат пред општинските згради, недалеку од нив има и припадници на ЕУЛЕКС, КФОР и на косовската полиција.

Новите претседатели на општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ вчера положија заклетва и ја презедоа својата должност како први претседатели од албанска националност од формирањето на структурите на локалната власт во овие области под покровителство на владата во Приштина.

Локалните избори во четири општини на северот на Косово – Северна Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан се одржаа на 23 април. Србите, кои се мнозинство, ги бојкотираа, па од над 45 000 граѓани со право на глас, излегоа само 1 567 гласачи или 3,47 отсто. Официјален Белград не ги признава резултатите од одржаните избори, за кои вели дека се антидемократски и нелегитимни.

Нова трагедија во Белград: Двајца матуранти се удавија на Ада Циганлија

Припадници на српското МВР, нуркачката единица на жандармеријата, вчера од езерото на Ада Циганлија во Белград извлекле тела на две шеснаесетгодишни деца, јави дописникот на МИА од Белград.

Претходно во полиција околу 17:30 часот било пријавено дека голем број матуранти влегле во езерото на Ада Циганлија, а две лица не испливале.

Полициски патроли, како и Нуркачката единица на Жандармеријата, веднаш биле испратени на местото на настанот и ја започнале потрагата.

МВР уште еднаш апелира до децата и родителите да не влегуваат во езерото на Ада Циганлија бидејќи со тоа си го ризикуваат животот.

Имајте предвид дека сезоната за капење не е отворена кај Ада Циганлија и затоа нема дежурна спасувачка служба на ова место.

Маж од Србија мистериозно исчезна во Грција: Семејството го збунува последниот сигнал од мобилниот телефон

Радован Јурачиќ (44) од Србија исчезна минатиот понеделник во Грција кога наводно се качил на патнички брод, кој од Пиреја одел кон островот Кос, по што му се губи секаква трага. Потрагата по него трае цели седум дена, а сѐ уште нема информации каде се наоѓа и што се случило кобниот ден.

Радован Јурачиќ од Кикинда, татко на две деца, отишол на грчкиот остров Кос кај својот кум со намера да се договори за сезонска работа и да заработи во текот на летото.

Минатиот понеделник околу 18 часот се качи на траектот во Атина. Два часа подоцна, околу 20 часот, разговарал со сопругата Драгана, на која ѝ кажал дека се качува на траектот за Кос.

Неговата сопруга Драгана Јурачиќ претходно за „Нова.рс“ истакна дека повикот бил прекинат бидејќи врската била лоша и дека нејзиниот сопруг оттогаш не се јавил.

„Му се јавив во вторникот околу 7 часот, но тој не ми одговори, а некаде околу 12 часот телефонот се исклучи и веќе нема сигнал. Последен пат беше лоциран на Родос“, рекла тогаш таа.

Семејството и голем број пријатели на исчезнатиот Радован постојано апелираат до сите лица, доколку имаат информации за него, веднаш да пријават.

Посебен акцент е ставен на островите Патмос, Лерос, Калимнос, Кос и Родос, тоа се островите на кои се закотвувал бродот со кој патувал Радован.

Неговите пријатели не знаат што можело да тргне наопаку или што се случило кобниот ден.

„Сѐ оди многу бавно, иако секоја минута е многу важна. Не знаеме што се случило и само сакаме да го најдеме”, рекол познајник на семејството.

Според досегашните информации, семејството на исчезнатиот Радован е во контакт со српската амбасада во Атина.

„Им беше кажано дека сѐ уште не ги одобриле сите барања од бродските компании за преглед на камерите и телефонските записи“, соопштија од групата на која беа објавени првите информации за исчезнувањето на Радован.

Маж од Србија мистериозно исчезна во Грција: Семејството го збунува последниот сигнал од мобилниот телефон

Радован Јурачиќ (44) од Србија исчезна минатиот понеделник во Грција кога наводно се качил на патнички брод, кој од Пиреја одел кон островот Кос, по што му се губи секаква трага. Потрагата по него трае цели седум дена, а сѐ уште нема информации каде се наоѓа и што се случило кобниот ден.

Радован Јурачиќ од Кикинда, татко на две деца, отишол на грчкиот остров Кос кај својот кум со намера да се договори за сезонска работа и да заработи во текот на летото.

Минатиот понеделник околу 18 часот се качи на траектот во Атина. Два часа подоцна, околу 20 часот, разговарал со сопругата Драгана, на која ѝ кажал дека се качува на траектот за Кос.

Неговата сопруга Драгана Јурачиќ претходно за „Нова.рс“ истакна дека повикот бил прекинат бидејќи врската била лоша и дека нејзиниот сопруг оттогаш не се јавил.

„Му се јавив во вторникот околу 7 часот, но тој не ми одговори, а некаде околу 12 часот телефонот се исклучи и веќе нема сигнал. Последен пат беше лоциран на Родос“, рекла тогаш таа.

Семејството и голем број пријатели на исчезнатиот Радован постојано апелираат до сите лица, доколку имаат информации за него, веднаш да пријават.

Посебен акцент е ставен на островите Патмос, Лерос, Калимнос, Кос и Родос, тоа се островите на кои се закотвувал бродот со кој патувал Радован.

Неговите пријатели не знаат што можело да тргне наопаку или што се случило кобниот ден.

„Сѐ оди многу бавно, иако секоја минута е многу важна. Не знаеме што се случило и само сакаме да го најдеме”, рекол познајник на семејството.

Според досегашните информации, семејството на исчезнатиот Радован е во контакт со српската амбасада во Атина.

„Им беше кажано дека сѐ уште не ги одобриле сите барања од бродските компании за преглед на камерите и телефонските записи“, соопштија од групата на која беа објавени првите информации за исчезнувањето на Радован.

Популарно