Спасовски: Ќе нема казни за лицата кои до февруари нема да ги променат документите

Сакам навистина да им се заблагодарам на граѓаните и да им оддадам признание на сите од внатрешноста на државата заради тоа што веќе надминавме 80 проценти од замената на личните документи. Издадена е наредба до помошникот министер во сите градови надвор од Скопје веќе да се работи без закажување, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во одговор на новинарско прашање за динамиката на замена на личните документи.

Тој додаде дека таму можат сите граѓани, коишто ќе дојдат и ќе се пријават, да бидат и услужени и засега нема процена дека ќе има каков било проблем. Спасовски очекува во наредните два месеци да се заврши овој процес.

- Работиме интензивно. Ние секојдневно ги анализираме работите, на граѓани коишто пристапуваат да ги побараат личните документи, да остават податоци и оние коишто се обработуваат, така што, немаме состојба во којашто не можеме да постигнеме. Напротив, мислам дека одиме со една добра динамика и сметам дека сите заинтересирани ќе можат да си извадат лични документи, посочи Спасовски.

Тој уште еднаш категорично повтори дека ќе нема казни за сите лица коишто до законскиот рок – февруари 2024 година нема да ги променат личните документи.

- Ниту еден граѓанин нема да добие казна, ниту ќе биде ускратен за остварување на кое било право во државата. Да си ги завршиме граѓанските обврски. Нема да има последици по никој, рече Спасовски.

Пукање на Бит Пазар - еве ги деталите

На 06.12.2023 околу 18.00 часот на подрачје на Бит Пазар, полициски службеници го лишиле од слобода И.Р.(33) од Скопје, поради сомнение дека непосредно пред тоа на подрачјето на Бит Пазар од пиштол испукал неколку куршуми во воздух.

При преглед во возилото „ауди“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени и одземени пиштол калибар 9 мм со рамка со 13 куршуми и уште една рамка со 17 куршуми. 

Лицето било задржано во полициска станица и по целосно расчистување и дoкументирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР.

Мајката на убиената Вања: Не можам да разберам зошто моето преубаво девојче е во гроб

- Неговиот живот не ме интересираше. Мојот живот беа децата. Беше оставен на мир за и тој мене да ме остави на мир, кажала Зорица Ѓорчевска, мајката на убиената Вања во изјава за српска „Репбулика“.

- Не сум во состојба да зборам. Се уште не знам зошто се случи ова. Го чекам епилогот. Не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол. Несфатливо ми е зошто моето преубаво девојче е во гроб. Имам хронична болест, но се држам. Важно ми е само да ја дознаам вистината. Другата ќерка е болна, сите се надеваме дека ќе биде добро. Ништо не знам, мене сето ова ми е нереално. Бевме разведени пет години и не знам што правел и со кого. Бевме во добри односи заради децата, не се расправавме околу старателството, воспитувањето. Смееше да ги види кога сака или кога ќе посакаат децата. Неговиот живот не ме интересираше. Мене животот ми беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мир, за да ме остави мене на мир, изјавила за Република мајката на Вања Ѓорчевска.

Комплекс згради меѓу кои две со по 35 ката ќе се гради во Тафралиџе, кај поранешна „Алумина“

Комплекс на згради со различна катност, меѓу кои двете највисоки ќе бидат со по 35 ката, поточно со приземје и 34 ката ќе се гради во Тафталиче на просторот кај поранешната фанрика „Алумина“, пренесува СДК.мк.

Едната од нив, според предложениот Детален урбанистички план, е наменета за деловни простории, додека другата ќе биде станбена зграда. Покрај нив, на овој простор ќе има и две 14-катници, една десеткатница и две згради на 9 ката, сите наменети за домување.

Според она што може да се види на 3Д приказот во прилог на јавната презентација на ДУП за Градска четврт 3 06, блок 11, објавен на веб-страницата на Општина Карпош, на просторот ќе се изградат модерни згради, со зелени тераси и покриви, а меѓу објектите ќе има зеленило и пешачки патеки.

Станува збор за плански опфат кој се наоѓа меѓу улицата Прашка, булеварите 8 Септември и Митрополит Теодосиј Гологанов, како и новопроектираната улица С6. Предлог ДУП-от во моментов е на јавна анкета, која ќе трае до 15 декември, а на 12 декември ќе се одржи и јавна презентација во просториите на Општината, каде граѓаните кои живеат во овој плански опфат можат да доставуваат и анкетни листови секој работен ден од 7.30 до 15.30 часот.

Популарно