Штрајк на вработени во Старбакс ширум САД

Работници во стотици кафетерии на Старбакс ја напуштија работата барајќи ангажирање на повеќе работници и подобар распоред, објави синдикатот Обединети работници.

Штрајкот беше организиран на голем промотивен ден (Ден на Црвената чаша), кога Старбакс им доделува бесплатни црвени чаши со празнични украси на клиентите.

Тој настан вообичаено привлекува голем број граѓани, па така лани прометот скокнал за 94 отсто во однос на дневниот просек за цела година.

Синдикатот објави во средата дека работниците во 30 градови низ земјата „одеднаш ја напуштиле работата“ пред планираниот штрајк вчера. Старбакс има речиси 10. 000 локации во САД.

Работниците на Старбакс, исто така, излегоа на штрајк минатата година на истиот ден, како знак на протест против отпуштањата, затворањето на кафетерии и други потези за кои тврдеа дека се одмазда на компанијата за вработените кои се приклучиле на синдикатот.

Старбакс на почетокот на овој месец објави дека следната година ќе ги зголеми саатниците за работниците за најмалку 3 отсто.

Сепак, вработените го критикуваа тоа и рекоа дека профитот на компанијата во четвртиот квартал се зголемил за 11 отсто, додека работниците во автомобилската индустрија – кои исто така штрајкуваат – неодамна добија многу поголемо зголемување на платите.

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште еден шестгодишен мандат.

Рускиот претседател Владимир Путин  потврди дека ќе се кандидира за нов мандат на претседателските избори во 2024 година, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС.

Претседателката на Централната изборна комисија Ела Памфилова изјави дека изборите ќе траат три дена – од 15 до 17 март.

Соопштението следи по повеќемесечните шпекулации за тоа дали 71-годишникот, кој е на власт од 2000 година, планира да биде уште шест години на функцијата.

Владимир Путин беше избран за претседател на Русија четири пати во 2000, 2004, 2012 и 2018 година.

Видео: Ученичка пукаше во школо во Русија, повреди петмина и се самоуби

Во четвртокот наутро дошло до пукање во училиште во областа Брјанск во Русија, потврдија оперативните служби за руската државна новинска агенција ТАСС.

„Ученичка од осмо одделение донела огнено оружје (во училиште) од кое пукала неколку пати“, рекол изворот.

„Според првичните информации, ученичката испукала неколку истрели, при што пет лица се повредени. После тоа, девојчето се самоубило“, соопшти полицијата.

Се утврдуваат мотивите и околностите на настанот.

Еден загинат во напад на туристи во Париз

Еден маж е убиен, а двајца се повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин изјави дека напаѓачот ги нападнал туристите околу Кеј де Гренел, недалеку од Ајфеловата кула. Тој додаде дека уапсениот 26-годишен француски државјанин од претходно им бил познат на безбедносните служби.

Осомничениот се приближил до двајца туристи и избодел германски државјанин до смрт, рече тој. Тој потоа со чекан нападнал уште две лица пред да биде запрен со електрошок и уапсен. На повредените им била укажана брза помош.

Дарманин рече дека наводниот напаѓач извикал „Алах Акбар“, што значи „Господ е голем“ на арапски, а подоцна на полицијата и рекол дека е вознемирен бидејќи „толку многу муслимани умираат во Авганистан и Палестина“.

Тој рече дека осомничениот бил осуден на четири години затвор во 2016 година за планирање напад и бил баран од француските безбедносни служби. Исто така, познато е дека човекот страдал од психијатриски нарушувања, рече Дарманин.

Обвинителството за борба против тероризмот соопшти дека ја презело истрагата. Францускиот претседател Емануел Макрон на Х изрази сочувство до сите погодени од „терористичкиот напад“ и им се заблагодари на службите за итни случаи за нивниот одговор.

– Националното обвинителство за борба против тероризмот ќе биде одговорно за расветлување на овој случај за да може правдата да биде спроведена во име на францускиот народ, нагласи тој. 

Популарно