ТЕЛМА СО ЕКСКЛУЗИВНИ ДЕТАЛИ: Ова е поврзнаоста на Љ.П. со убиениот Панче – првичната намера била да се бара откуп од родителите на Вања

Што се случи со малата Вања?! Телма со ексклузивни информации на фејсбук страницата на телевизијата. Според Телма, осомничениот за двете убиства е ист. Според извори на Телма блиски до истрагата се работи за скопјанецот Љ,П. со прекар П.

Тој на 22-ри ноември го киднапирал велешанецот Панче со кој имал поврзаност за некакви наводни ископи на злато. Тој е убиен, а неговото возило е истото возило со кое подоцна убиецот заедно со неговите помошници се осомничени дека ја киднапирал од пред нејзиниот дом 14 годишната Вања кога тргнала на училиште, објави телевизијата.

Токму во атарот на селото Бразда е пронајдено утрово и нејзиното тело. Осомничениот Љ.П. со прекар П. не бил сам во грозоморното дело. Истрагата смета дека му помагал и неговиот возач и уште тројца за кои е предложен притвор.

Првичната намера на киднаперите била да бараат откуп од родителите на Вања, но за жал во 10 часот Вања е убиена со пиштол. Истиот ден на 27-ми полциијата го наоѓа возилото на велешанецот Панче, запалено во селото Бразда, истото со кое е киднапирана Вања.

Видео: Запалени возило и гаража во Кавадарци

Возило и гаража биле запалени доцна синоќа во Кавадарци, а благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица спречено е проширување на пожарот на околните куќи бидејќи се работи за место со густо населени куќи. 

Од Територијалната противпожарна единица информираат дека интервенирале со три возила и шест пожарникари. 

За пожарот информираше и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев.

- Оштетено е едно возило ,,голф" четири, трактор и дел од гаражата. Според очевидци, пожарот настанал од тракторот, но причината засега е непозната. Благодарение на брзата интервенција и професионалната екипа пожарникари, пожарот не е проширен, се работи за место со густо населени куќи и можело да се случи голема катастрофа, нагласуваат од Кабинетот на градоначалникот. 

Почина легендата на југословенскиот филм

Познатиот доајен на југословенскиот и српскиот театар, Илија Ика Башиќ почина на 91-годишна возраст.

Илија беше еден од основачите на Друштвото на филмски и телевизиски работници на Војводина.

Ќе остане запаметен по бројни епизодни улоги, меѓу кои се и некои многу култни продукции како што се „Кожаре“, „Појадок со ѓаволот“, „Чувари на плажата во зима“ и „Тито и јас“.

Имаше и многу забележителна професионална улога во основањето на филмската продукција во САП Војводина.

Погребот на Ика Башиќ ќе се изврши во сабота на 24-ti февруари во 10:30 часот на Градските гробишта во Нови Сад.

Исчезнатиот Александар пронајден мртов на „Топташ“, телото предадено на обдукција

Четириесет и шест годишниот прилепчанец Александар Јошески, по кого вчера се трагаше, како што објави неговото семејство пронајден е починат.

Од МВР изјавија дека  пријава дека лицето е пронајдено починато добиле во 20:15 часот.

„Во ОВР Прилеп било пријавено дека на место викано „Топташ“ во Прилеп бил пронајден починат А.Ј.(46) од Прилеп, за кој истиот ден во 10.00 часот неговата сопруга С.Ј.(47) пријави дека се оддалечил од домот. Смрт констатирал доктор од Итна медицинска помош Прилеп, а увид извршила екипа од ОВР Прилеп, информираат од МВР.

По наредба на јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.

Популарно