(Фото) Во брак се 81 година и никогаш не се скарале – Најстариот пар ја откри својата тајна

Да се ​​живее до длабока старост со личност која неизмерно ја сакате е голема среќа. Малку се оние кои својата љубов ја започнале во тинејџерските денови, а ја задржале десет децении подоцна.

Вистински пример се Дороти (103) и Тим Волтер (102). Тие се сметаат за најстариот пар во Велика Британија кој не се скарал точно 81 година откако го кажале судбоносното „Да“.

Тие првпат се запознале кога и двајцата имале 18 години, а се венчале на 21 година за време на Втората светска војна. Имале своја фарма за овошје, додека за време на војната Дорити работела во воена фабрика за правење делови за летечки чамци. Од друга страна, Тим често го возел својот велосипед за да се сретне со Дороти после работа.

Во екот на војната, Тим и Дороти се венчале на 21-годишна возраст во Њубери во 1942 година. Тие велат дека „никогаш не се карале“ цело време додека биле во брак, иако признале дека можеби понекогаш имале „различно мислење“.

Парот има две ќерки, а љубовта кон бродовите и чамците ја користеле за често патување. Едноставно тоа ги исполнувало и често патувале низ Европа со нивниот брод.

Еден мал совет што парот им го кажа на сите други е да поминуваат време надвор и да патуваат заедно што е можно почесто.

На прашањето каков совет би им дале на луѓето кои сонуваат за долг и среќен брак, Тим рекол: „Не можете да укажувате на една работа, но ако сте задоволни со животот и вашиот партнер, ќе бидете и вие“.

Прабабата и прадедото на три правнуци признале дека им било тешко да се откажат од независноста кога се преселиле во старечки дом и дека требало малку да се навикнат. Сепак, тие сè уште ја задржале смислата за хумор, а на прашањето како е да имаш 102 години, Тим низ смеа одговорил – „Едноставно е непотребно“.

Што се случува во телото на мажот кој подолго време нема секс?

Има многу причини зошто треба редовно да имаме секс, но покрај задоволството, важни се и причините поврзани со здравјето.

Мажите кои редовно имаат секс се позадоволни од животот и посреќни, тоа го имаат потврдено повеќе истражувања, но дали некогаш сте се прашале што се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс редовно?

Ова се најчестите последици:

Еректилна дисфункција

Мажите кои подолго време немале секс, а имаат над 50 години, најверојатно ќе се соочат со проблемот еректилна дисфункција. За да останете во сексуална форма, мора да ја одржувате.

Зголемен ризик од рак на простата

Ако не мастурбирате редовно и исто така немате секс, ги зголемувате шансите за заболување од рак на простата. Истражувањата покажале дека честото ејакулирање (4 до 7 пати неделно) го намалува ризикот од рак на простата.

Висок крвен притисок

Истражувањата покажале дека луѓето кои имаат редовен секс имаат понизок крвен притисок од оние кои имаат долги паузи меѓу сексуалните активности.

Стрес

Една жешка ноќ во кревет може да ви го подобри расположението и барем на кратко да ве ослободи од грижите и стресот. Ендорфинот што се ослободува за време на сексот го подобрува расположението, а и бројни науни истражувања покажале дека сексот има поволно дејство врз луѓето кои се под стрес.

Слаб имунитет

Доживувањето оргазми е од голема корист за вашиот имунолошки систем. Медицински истражувања покажале дека мажите кои немаат секс редовно имаат послаб имунитет и се поподложни на болести.

Зошто жените избираат помалку убави мажи?

На познатото прашање „што видела во него?“ можеме да одговориме дека жените сакаат нешто што ќе им даде поголема удобност од силната мускулатура – сигурност…

Постојат многу причини зошто привлечна жена држи за рака маж со просечен изглед.

Повеќето причини се од психолошка природа и може да се објаснат сосема едноставно – се почесто жените се одлучуваат за машката зрелост, а не за привлечната надворешност.

Затоа на улица или во кафуле можеме да видиме парови кои на прв поглед воопшто не си одговараат, што го покренува познатото прашање: „Што видела таа во него?“ Најповршниот одговор е – пари или статус. Постои и тоа, се разбира, но има и други причини.

Врските траат подолго

Студијата објавена од „Дејли њуз“ открива дека жените кои се омажиле за непривлечни мажи имаат посреќни бракови од оние кои се омажиле за привлечни. Тоа е еволутивен проблем. Мажите повеќе се грижат за изгледот на својата партнерка, бидејќи тоа обично значи дека ќе пренесат подобри гени на нивните деца. Жените, од друга страна, бараат стабилен маж, а не само силни гени. Мажите кои се попривлечни од нивните сопруги имаат тенденција да им посветуваат помалку внимание.

Жените избираат обожување наместо љубов

Советите од искрените мајки и баби обично се сведуваат на следново: „Омажи се за човек кој ќе те сака повеќе отколку што ти го сакаш него“. Тоа е застрашувачки совет за девојка од 14 или 18 години, но во одреден момент тие се сеќаваат на него и можеби го практикуваат.

Повеќе отколку на мажите, на жените им е потребна љубов. Жените сакаат да слушнат, видат и разберат дека некој ги сака. Тие не сакаат да се прашуваат каде отишла романсата и да погодуваат нечии вистински чувства. Помалку привлечен маж е помала веројатноста да ги остави за поубава и помлада жена.

Изгледот на жената е поважен

Мажите гледаат со очи, жените гледаат со уши. Еволутивниот психолог и автор на книгата „The Science of Romance“ д-р Најџел Барбер тврди дека изгледот им е помалку важен на жените во врската. Тоа не е ништо ново. Уште кога стануваме доволно возрасни за да се забавуваме, жените први сфаќаат дека нивниот изглед е поважен од машкиот. Тие се оние кои треба да изгледаат убаво, привлечно, секси и слично. Мажот има значење во врската врз основа на неколку фактори: сила, репутација, личност или социјален статус.

Помалку атрактивните се поотворени

Жените всушност не бараат помалку атрактивни мажи, тие обично повеќе ги бркаат. Според студијата објавена од британски „Телеграф“, помалку привлечните мажи имаат поголема самодоверба. Тоа е лажна самодоверба, но сепак е самодоверба.

За разлика од попривлечните мажи, тие се поотворени и пооптимистични кога станува збор за приоѓање на жените, што објаснува зошто добрите момци ретко им приоѓаат на згодните жени. Ова „надуено“ его им дава предност на помалку привлечните мажи затоа што тие ги бркаат жените, бидејќи немаат луксуз да чекаат да им пријдат.

Жените сакаат сигурност

Иако потајно копнеат по силни гради, бујна коса и рамен стомак, жените сакаат уште нешто – нешто што ќе им даде поголема удобност отколку силната мускулатура – ​​сигурност.

Откако доживеале разочарување со супер фраер, чувство на несигурност и постојана напнатост, тие избираат некој кој ќе направи да се чувствуваат добро. Колку и да е површно и плитко, помалку привлечните момци носат чувство на безбедност.

Ова е најдобрата просторија за секс во вашата куќа, а не е спалната соба

За да ја зачините вашата врска и да ја подобрите играта, треба да размислувате пошироко, или во овој случај, надвор од спалната соба.

Повеќемина сакаат да го започнат своето неделно утро со секс со партнерот или партнерката во спалната соба, но реномирани експерти советуваат да го променат ова место и да пробаат да имаат секс во кујната.

 

Експерт за либидо тврди дека кујната е најдоброто место во куќата за водење љубов, особено во недела кога повеќето двојки се слободни и не се на работа. Подготвувањето на појадокот може да биде уште поинтересен и повкусен, доколку „се загреете“ пред да го зготвите.

Иако можеби не изгледа како идеален избор во однос на хигиената, Харпер тврди дека сексот во кујна има една голема предност во однос на сексот во кревет – тоа е многу подобро согорување на калории. 

„Кујната е најдобрата просторија за секс, а кујнската маса или работната површина е секогаш убава површина“, вели Харпер, откривајќи ја најдобрата поза за жените да согоруваат калории:

„Маж седи на стол, а жена седи на него со раширени нозе и лицето свртено кон него. Жената може да согори најмногу калории во таа поза“.

Со години се истражува колку калории всушност луѓето можат да согорат за време на сексот, а некои проценуваат дека за 30 минути може да се потрошат и до 150 калории, што е количество потрошено за време на 15-минутно трчање. Сепак, тоа не значи дека сексот е подобар тренинг од трчањето.

Популарно