Погледнете што не смее да правите во 2024 година

На 10 февруари 2024 година и официјално почнува годината на Дрвениот змеј. Отсега сите ние, без разлика на кинескиот знак, ќе ги чувствуваме промените во нашите животи што ќе ги донесе змејот. Што да очекувате од огнениот знак – и од каде потекнува?

Историјата на Дрвениот змеј

Секој од 12-те знаци на кинескиот хороскоп доби свое место со причина. Според митологијата, во античко време тие учествувале во трка – по што им биле доделени позиции врз основа на нивниот ранг. Змејот, на пример, го зазема петтото место – по Зајакот и пред Змијата. Иако, според митологијата, Змејот бил миленик на императорот на жад – сите верувале дека тој со својата издржливост и способност за летање лесно ќе го заземе првото место.

„Но, додека Змејот се вивна кон небото, тој виде пожар во едно од селата – и полета да ги спаси неговите жители исклучувајќи ја трката. Ги стави на грбот и ги пренесе преку реката на другата страна“.

Значи, во 2024 година мора да ја научиме главната лекција од Змејот: важно е не само да имаме моќ, туку и да им помагаме на другите.

Што ќе ни донесе годината на Дрвениот змеј?

Според древното кинеско верување, симболот на годината е секогаш суров кон оние што се родени под негова заштита. Тоа значи дека родените во годината на Змејот не треба да станат арогантни, да се однесуваат кукавички или да ги изневеруваат своите најблиски – во спротивно ќе го почувствувате гневот на вашиот покровител. Но, ако мислите дека немате наклоност од Дрвениот змеј, постои решение: носете многу црвена облека и накит од жад. Ова, според кинеските астролози, помага да се смири Змејот.

Ако не сте родени во годината на Змејот, тогаш годината ќе ви донесе промени што долго ги чекавте. Змејот ја претставува јанг-енергијата – виталност, увид и активност. Змејовите се луѓе од акција, кои се грижат за благосостојбата на другите и имаат силни лидерски квалитети. Дури и ако ги немате сите овие квалитети, обидете се да ги развиете оваа година. Бидете посоцијални, преземајте нови проекти на работа, не плашете се да донесувате одлуки и што е најважно – бидете пољубезни кон вашите најблиски и научете да им помагате.

Темната страна на Змејот се ароганцијата, гордоста и желбата да доминира. Ова е спротивно на секој паметен лидер. Ваша задача за оваа година е да ги зауздите овие особини доколку ги имате.

Што можеме да научиме во годината на Дрвениот змеј?

Змејот ги цени луѓето што се подготвени да споделуваат со другите и да помогнат. Оваа година обидете се да се сетите на приказната за Змејот – помогнете им на луѓето околу вас. Што можеш да направиш?

Помогнете им на добротворните организации – доставувајте храна до оние на кои им треба, посетете ги децата во сиропиталиште.

Не оставајте ги вашите најблиски – она што ќе им го дадете оваа година, ќе ви се врати помножено со два.

Завршете нешто што долго време сакате да го направите – на пример, реновирајте, купете автомобил, сменете ја работата. Змејот ги цени храбрите и силни луѓе.

Четири хороскопски знаци ќе пливаат во пари овој март

Еве четири хороскопски знаци со оптимистички финансиски изгледи за март 2024 година:

Бик: Поединците Бик може да најдат профитабилни можности во стабилни инвестиции или потфати со недвижнини во текот на март 2024 година. Нивната практична природа и решителност може да доведат до значителни финансиски придобивки.

Лав: Лавовите може силно да блеснат во нивните кариери во текот на март 2024 година, потенцијално добивајќи признание или унапредувања кои доаѓаат со финансиски награди. Нивните харизматични личности и лидерски вештини би можеле да ги отворат вратите за нови текови на приходи.

Скорпија: Скорпиите би можеле да доживеат финансиски раст преку нивната снаодливост и стратешко размислување во март 2024 година. Тие би можеле да откријат скриени можности или да преговараат за поволни зделки што ќе ги зголемат нивните приходи.

Јарец: Јарците би можеле да забележат финансиски успех преку дисциплинирано планирање и напорна работа во март 2024 година. Нивната амбиција и упорност може да се исплатат во форма на зголемен приход или деловен напредок.

Запомнете, овие предвидувања се само за забава и не треба да се сфатат како сериозен финансиски совет. Од суштинско значење е финансиските одлуки да се засноваат на темелно истражување, анализа и консултации со професионалци.

Хороскопски знаци кои стареат како виното – колку позрели, толку подобри

Некои луѓе стареат грациозно, како црвено вино кое созрева во дабови буриња. Тие зрачат безвременска привлечност, а нивниот внатрешен оган продолжува да гори.

Бик

Ако постои еден хороскопски знак кој старее како виното, тоа е Бикот. Биковите стареат грациозно. Нивната земјена природа ги приземјува, дозволувајќи им да пловат низ времето со сталоженост и елеганција. Физичката привлечност на луѓето родени во овој знак само се продлабочува како што минуваат годините.

Лав

Лавовите стареат со небесна искра која ги издвојува од другите. Тие се како добар шампањ кој станува подобар со возраста. Припадниците на овој знак зрачат со жива енергија која со годините станува сè порафинирана. Нивната харизматична личност и кралското однесување ги прават ѕвезди на секој друштвен собир. Како што минуваат годините, Лавовите зрачат со безвременска привлечност. Нивната самодоверба се продлабочува, а внатрешниот оган продолжува силно да гори.

Вага 

Вагата старее во космичка хармонија што ја одразува суптилноста на добро избалансираното вино. Како симфонија на вкусови, припадниците на овој знак се развиваат со текот на времето, станувајќи се попрефинети и похармонични во нивниот пристап кон животот. Нивниот природен шарм и дипломатските вештини стануваат сè попривлечни како што минуваат годините.

Јарец

Јарците стареат така што секоја година добиваат комплексност и длабочина. Нивната дисциплинирана и трпелива природа им овозможува мудро да се движат низ годините кои минуваат. Како добро сочувана винарска визба, Јарците стануваат складиште на знаење и искуство. Како што стареат, нивната издржливост и решителност уште повеќе доаѓаат до израз.

Три хороскопски знаци ќе имаат луда среќа до 2027 година – еден знак ќе заработи брдо пари

Астролозите сугерираат дека постојат знаци дека следните три години ќе бидат многу успешни, а меѓу нив се Лавовите, Биковите и Девиците.

Со малку труд, овие хороскопски знаци можат да ги остварат своите соништа.

БИК

Најмногу успех во љубовта бикот ќе постигне во наредниот период. Оние кои се слободни ќе запознаат личност која ги фасцинира, а таа личност ќе испадне дека е некој со кој сакаат да го поминат остатокот од животот. Зафатените Бикови влегуваат во мирен период каде во нивната врска ќе владее љубов, мир и хармонија. Исто така, успех ги чека и на деловен план, а следните три години се идеални за започнување на бизнис за кој долго размислувале.

ЛАВ

Парите едноставно ќе останат за Лавовите во следните три години. Нивниот труд и труд конечно ќе бидат забележани, а покачувањето ќе биде очекуваната награда. Се што ќе започнат Лавовите ќе оди добро. Ќе почувствуваат бран на креативност кој позитивно ќе влијае на сите аспекти од нивниот живот. Во следните три години Лавовите ќе бидат незапирливи, па затоа треба максимално да ја искористите оваа можност.

ДЕВИЦА

Во следните три години Девиците не треба да губат време – клучни се учењето нови јазици, патувањето, читањето и подобрувањето на новите вештини. Периодот пред нив треба максимално да се искористи. Сите ќе им се восхитуваат и ќе им завидуваат, а за тоа ќе има оправдани причини. Девиците ќе ги плени добриот изглед, позитивната енергија и расположението и лесно ќе ги надминат сите препреки.

Популарно