Ахмети: Државата мајка за сите, а не за другите маќеа

По потпишувањето на коалицијата за Европскиот фронт со ДПА на Мендух Тачи, Народното движење на Скендер Реџепи Зејди, ДЕП на Арјанит Хоџа, со Демократската партија на Турците, со партијата Унија на Ромите, претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, одржа конференција за медиумите, на која беше потпишан коалицискиот договор со претставниците на Движењето на Турците на Македонија за правда и демократија, г. Салих Мурат и Сулејман Баки.

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, ја истакна важноста на денешната коалиција и проширувањето на Европскиот фронт со сите помали заедници во Македонија, со цел  сите заедно да се борат за еднаквост и правда и против дискриминацијата кско и градење  лојалност кон државата и создавање подемократско општество.

„Почитувани браќа и сестри, почитувани господине Мурат и господине Баки, почитуван член на Движењето за правда на турската заедница, почитуван член на ДУИ, г-дин премиер Џафери, претседателски кандидат Бујар Османи и пратеници. Претставниците на Движењето на македонските Турци за правда и демократија денеска го изразија своето залагање за општество, тргнувајќи од болното минато дека нашите два народа биле угнетувани, дискриминирсни и раселувани, односно доживеале иста судбина како нас богатите. Затоа, господине Мурат и професоре Баки, вие ги имате вашите браќа за силни партнери, а на фронтот ја имате ДУИ. Војната од 2001 година го смени статусот и на другите заедници, не само на Албанците, бидејќи и тие учествуваа во оваа војна, а тоа беше многу за нас бидејќи тие беа дел од заедницата каде што се бореа за иднината, за своите земји каде граделе историја. Овој фронт не е привремен, туку долготраен и со овој фронт ќе ја постигнеме нашата заедничка цел за влез во ЕУ заедно со сите наши браќа. Ќе се бориме оваа држава да ни биде матица, затоа што така се гради иднината, вистинската демократска држава. Да живеат народите што живеат овде, да живеат турскиот и албанскиот народ“, рече меѓу другото пред присутните првиот човек на ДУИ, Али Ахмети.

Вработена во битолско средно училиште нападната од колешка

Вработена во средно училиште во Битола нападната од своја колешка.

- На 18.04.2024 во СВР Битола, Х.Т.(28) од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола  била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., информира МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Приватните специјализанти четврти ден на штрајк

Штрајкот на приватните специјализанти продолжува и понатаму. На денешниот, четврти ден од генералниот штрајк, беше изразена осуда за притисоците што ги имаат од клиниките и од постарите колеги специјалисти.

Доктор Христина Илиоска Чешлароска, специјализант по интерна медицина, трета година, рече дека сака да ги охрабри сите колеги приватни специјализанти, да не подлегнат на притисоците од клиниките и да издржат во оваа нивна борба.

– Со оглед на тоа дека Министерството за здравство и министерот немаат слух за нашите барања, односно се изјаснија само за последното трето барање за решавање на нашиот статус, свесни сме и знаеме дека е тоа долг процес и нашиот статус нема така лесно и брзо да се реши, додаде Илиоска Чешлароска.

Таа појасни дека затоа сакале веднаш да се остварат првите две нивни барања, покачување на месечниот надоместок и воведување на здравствено осигурување. Притоа, истакна, дека со оглед на тоа што тие две барања за кои барале итно да бидат решени, не биле решени, тие ќе продолжеле со нивниот штрајк.

-Бидејќи министерот очигледно нема слух и не гледа дека ние штрајкуваме, во понеделник, во пет до 12, пред Министерството за здравство, повторно ќе се собереме на протест, под мотото, „Пет до 12 за македонското здравство“. Со тоа сакаме да упатиме јасна порака до Министерството за здравство и до целата држава. Затоа што, доколку овие 400 приватни специјализанти не ги добијат своите барања, јас сум сигурна дека на половина од нив, веќе, во некој ќош дома им стои куферот и чекаат само да го спакуваат и да заминат, подвлече Илиоска Чешлароска.

На новинарско прашање, таа одговори дека до сите катедри упатиле барање за поддршка. Јавно се заблагодари на професорката од Медицински факултет, инаку од клиниката за ревматологија, што вчера им даде поддршка. (МИА)

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека за 18.4.2023 година се создадени услови за испорака на топлинска енергија.

Оваа информација е во согласност со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ, а врз основа на прогнозираната средна дневна температура на воздухот во Скопје од 11˚С за 18.4.2023 година од Управата за хидрометеролошки работи. Снабдувањето со топлинска енергија во согласност со регулативата по правило се врши до 15 април, но грејната сезона може да биде продолжена до 30 април во зависност од временските услови, велат од ЕСМ.

Конечната одлука за испорака на топлинска енергија во деновите по 15 април секојдневно ја носи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ ако се исполнети условите за снабдување со топлинска енергија, односно доколку прогнозираната средна надворешна температура за наредниот ден е еднаква или помала од 12°С според податоците од Управата за хидрометеоролошки работи на РСМ, се додава во соопштението на ЕСМ.

Популарно