Ако ви “игра” окото, тоа може да биде ран показател за овие две опасни болести

Понекогаш може да биде доста иритирачки кога ќе се појави „вибрацијата“ на окото, а потоа наеднаш ќе престане. Според британската Национална здравствена служба (NHS), ова е показател за луѓето кои страдаат од анксиозност или стрес.

Заморот, исцрпеноста или прекумерниот кофеин или алкохол исто така може да предизвикаат грчеви во очите или нозете.

Д-р. Корнелиус Рене, консултант окулопластичен хирург во болницата Аденбрук во Кембриџ, ја објасни сензацијата за „Гардијан“.

„Постојат неколку причини зошто може да се појави грчење на очните капаци, но најчеста причина е нешто што се нарекува бениген есенцијален блефароспазам, или БЕБ, што е неконтролиран спазам на очниот капак, кој често нема основна причина“, вели тој.

Тој продолжи да резимира дека ако тоа е само едно грчење на очниот капак, тогаш тоа се нарекува миокимија, бенигна состојба која, за среќа, ќе исчезне сама по себе – обично трае само неколку дена.

Сепак, да претпоставиме дека трае повеќе од две недели. Во овој случај, се препорачува да посетите лекар кој може да ве упати кај специјалист или да прегледа какви било потенцијални лекови што можеби ги земате, а кои би можеле да предизвикаат влошување на состојбата.

Ако остане со недели, може да значи нешто посериозно.

д-р. Лук Паулс, помошник клинички директор во Бупа здравствените клиники, изјави за Гардијан: „Ако доживеете постојано грчење кое трае повеќе од две недели и забележите какви било невообичаени промени во изгледот или чувството на вашето око, тоа може да укаже на суштински проблем“.

Ова може да бидат рани показатели за мултиплекс склероза или Паркинсонова болест, прогресивно нарушување на мозокот што може да доведе до вкочанетост и напнатост на мускулите, што ги прави движењата и изразите на лицето попредизвикувачки.

Вардар елиминаран од ракометниот куп

Купот на Македонија ќе добие нов владетел. Актуелниот првак Вардар 1961 во драматичен финиш загуби од Алкалоид (25-24) и така тимот на Кирил Лазаров ќе игра историско финале во второто натпреварување во нашата земја.

Дуелот меѓу двете екипи од Скопје беше крајно изедначен и драматичен. Вардар во последниот напад доби шанса од пенал да израмни и да гледаме пенали, но Галевски беше херојот на Алкалоид и го одбрани ударот на Срдановиќ.

Финалето од Купот на Македонија е закажано во недела од 19:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Три симптоми кои укажуваат дека имате запушени артерии

Многумина имаат препреки во артериите уште во двесетите години. Причината е нездрав животен стил, пушење, масна храна, дебелина, недоволно движење...

Како резултат на тоа многу луѓе кои се соочуваат со овој здравствен проблем не се ни свесни што се случува, се додека не стане предоцна.

Ова се трите најчести симптоми кои ви ги покажува телото, а алудираат на запишени артерии со цел на време да ги испитате ризик факторите и да ја промените дневната рутина во корист на вашето здравје.

Непријатност во листовитем бутовите или колковите

Доколу чувствувате непријатност во текот на движењето во пределот на нозете тоа значи дека тие не добиваат доволно крв. Непријатноста во мускулите или грчевите се можни знаци.

Болка во градите

Намалувањето на протокот на крв во градите, стегање, тежина, притисок или чувство на пецкање во пределот на градите, исто така, може да бидат знаци за евентуално запишување на артериите. Овие нешта се јавуваат најчесто по физички или емоционален напор па така дел од лицата не ги приметуваат лесно овие симптоми. 

Губење на видот

Доколку ви се случи привремен прекин на видот или периодично губење на видот само на едното око треба да знаете дека нешто се случува со артериите.

Освен овие симптоми докторите предупредуваат да внимавате доколку страдате од замор, вртоглавица, студени раце или нозе, промена на бојата на кожата.

Популарно