Полицијата го уапси откако го фатиле на лице место како купува дрога, од деталите во шок и најблиските пријатели

Актерот Сергеј Трифуновиќ вчера бил уапсен додека купувал дрога, пишуваат српските медиуми.

Како што неофицијално се дознава, Трифуновиќ бил уапсен откако полицијата го следела автомобилот на мажот В.А. и го фатила додека се случувало примопредавање на дрогата.

– Патролата забележала дека е во тек предавање на дрогата, па пристапила кон апсење на лицата. Лисици му беа ставени на В.А. кој беше означен како продавач на дрога и Сергеј Трифуновиќ како купувач – вели извор за медиумите и додава:

– Кај Трифуновиќ е пронајдено едно ПВЦ пакетче со околу 5 грама марихуана, додека при преглед на возилото што го користел В.А., во чантата биле пронајдени околу 40 ПВЦ пакетчиња со околу 70 грама марихуана и ПВЦ кесата што ја чувал под хаубата на автомобилот.

Вардар елиминаран од ракометниот куп

Купот на Македонија ќе добие нов владетел. Актуелниот првак Вардар 1961 во драматичен финиш загуби од Алкалоид (25-24) и така тимот на Кирил Лазаров ќе игра историско финале во второто натпреварување во нашата земја.

Дуелот меѓу двете екипи од Скопје беше крајно изедначен и драматичен. Вардар во последниот напад доби шанса од пенал да израмни и да гледаме пенали, но Галевски беше херојот на Алкалоид и го одбрани ударот на Срдановиќ.

Финалето од Купот на Македонија е закажано во недела од 19:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Три симптоми кои укажуваат дека имате запушени артерии

Многумина имаат препреки во артериите уште во двесетите години. Причината е нездрав животен стил, пушење, масна храна, дебелина, недоволно движење...

Како резултат на тоа многу луѓе кои се соочуваат со овој здравствен проблем не се ни свесни што се случува, се додека не стане предоцна.

Ова се трите најчести симптоми кои ви ги покажува телото, а алудираат на запишени артерии со цел на време да ги испитате ризик факторите и да ја промените дневната рутина во корист на вашето здравје.

Непријатност во листовитем бутовите или колковите

Доколу чувствувате непријатност во текот на движењето во пределот на нозете тоа значи дека тие не добиваат доволно крв. Непријатноста во мускулите или грчевите се можни знаци.

Болка во градите

Намалувањето на протокот на крв во градите, стегање, тежина, притисок или чувство на пецкање во пределот на градите, исто така, може да бидат знаци за евентуално запишување на артериите. Овие нешта се јавуваат најчесто по физички или емоционален напор па така дел од лицата не ги приметуваат лесно овие симптоми. 

Губење на видот

Доколку ви се случи привремен прекин на видот или периодично губење на видот само на едното око треба да знаете дека нешто се случува со артериите.

Освен овие симптоми докторите предупредуваат да внимавате доколку страдате од замор, вртоглавица, студени раце или нозе, промена на бојата на кожата.

Популарно