Колку сексот влијае на вашето здравје

Експертот за кинеска медицина Нина Ченг откри колку често треба да имате секс за да останете здрави и да го избегнете стресот.

Таа на следбениците на социјалните мрежи им порача дека во кинеската медицина „недоволниот“ секс се смета за причина за болеста.

-Древните кинески лекари верувале дека жените имаат поголема веројатност да доживеат поголема сексуална фрустрација, бидејќи тие биле предмет на различни општествени норми и можеби не им било дозволено да изразуваат сексуални желби за разлика од мажите, рече таа, меѓу другото.

Според кинеската медицина, ако сте во дваесеттите, треба да имате секс на секои четири дена, додека луѓето во триесеттите треба да имаат секс на секои осум дена. Како што стареете, времето помеѓу оргазмите се удвојува.

Ако сте во четириесеттите, водете љубов на секои 16 дена, а ако сте во педесеттите, секс на секои 21 ден.

Луѓето во шеесеттите би требало да имаат секс на секои 30 дена.

Вардар елиминаран од ракометниот куп

Купот на Македонија ќе добие нов владетел. Актуелниот првак Вардар 1961 во драматичен финиш загуби од Алкалоид (25-24) и така тимот на Кирил Лазаров ќе игра историско финале во второто натпреварување во нашата земја.

Дуелот меѓу двете екипи од Скопје беше крајно изедначен и драматичен. Вардар во последниот напад доби шанса од пенал да израмни и да гледаме пенали, но Галевски беше херојот на Алкалоид и го одбрани ударот на Срдановиќ.

Финалето од Купот на Македонија е закажано во недела од 19:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Три симптоми кои укажуваат дека имате запушени артерии

Многумина имаат препреки во артериите уште во двесетите години. Причината е нездрав животен стил, пушење, масна храна, дебелина, недоволно движење...

Како резултат на тоа многу луѓе кои се соочуваат со овој здравствен проблем не се ни свесни што се случува, се додека не стане предоцна.

Ова се трите најчести симптоми кои ви ги покажува телото, а алудираат на запишени артерии со цел на време да ги испитате ризик факторите и да ја промените дневната рутина во корист на вашето здравје.

Непријатност во листовитем бутовите или колковите

Доколу чувствувате непријатност во текот на движењето во пределот на нозете тоа значи дека тие не добиваат доволно крв. Непријатноста во мускулите или грчевите се можни знаци.

Болка во градите

Намалувањето на протокот на крв во градите, стегање, тежина, притисок или чувство на пецкање во пределот на градите, исто така, може да бидат знаци за евентуално запишување на артериите. Овие нешта се јавуваат најчесто по физички или емоционален напор па така дел од лицата не ги приметуваат лесно овие симптоми. 

Губење на видот

Доколку ви се случи привремен прекин на видот или периодично губење на видот само на едното око треба да знаете дека нешто се случува со артериите.

Освен овие симптоми докторите предупредуваат да внимавате доколку страдате од замор, вртоглавица, студени раце или нозе, промена на бојата на кожата.

Популарно