(Видео) Монструм од 2 метри влета во плиткото: Туристи врескаат од страв во популарното летувалиште во Шпанија

Плажата во Гран Канарија е затворена за капење откако ајкула долга околу 2 метри налета во плиткото и предизвика општа паника кај туристите.

Во застрашувачкото видео се слушаат врисоци додека морскиот предатор се приближува до брегот со голема брзина со грбната перка која се држи надвор од водата.

Полицијата веднаш ја затвори плажата Меленара на источниот брег на островот откако во саботата околу 17 часот беше прогласена тревога.

На плажата веднаш беше подигнато црвено знаме. На снимката се гледа како младите трчаат на безбедно додека ајкулата пливала кон брегот пред да се нурне назад во длабочините во последен момент. Млада девојка била во вода кога се појавила ајкулата.

-Спасителот почна да свири и дал знак дека сите треба да излезат од водата. Погледнав назад и ја видов нејзината перка – изјави туристка за локалната телевизија.

– Видовме перки кои беа околу 25 сантиметри над водата и почнавме да се движиме најбрзо што можевме назад кон плажата – додаде друг турист.

Потрагата по ајкулата со помош на џет ски била неуспешна. Дејли мејл наведува дека се работи за чекан ајкула која може да порасне и до шест метри во должина и да тежи дури 450 килограми! Тие се главно безопасни за луѓето и забележани се само неколку напади.

Легендарниот Роберто Баџо е претепан и ограбен во својот дом

Роберто Баџо доживеал многу непријатна и стресна ситуација во својот дом во Италија, кој бил мета на засега непознати напаѓачи и крадци.

Инцидентот се случил за време на натпреварот меѓу Италија и Шпанија на ЕП, односно во моментите кога Баџо ги следел случувањата на дербито во Германија, при што во неговата вила влегле дури пет вооружени напаѓачи.

Баџо бил во домот заедно со неколку членови на фамилијата, а крадците предизвикале голема драма која траела четириесетина минути, во која покрај пленот со кој си заминале, го повредиле и легендарниот фудбалер кој добил удар во главата.

Италијанската легенда и останатите присутни биле заклучени во тоалетот по првичниот напад и конфликт, период во кој крадците собрале многу вредни предмети и побегнале.

Баџо подоцна повикал полиција и бил пренесен во болница, каде му била санирана раната на главата.

(Видео) Ученик и професорка страсно се бакнуваат среде час

Неименувана универзитетска професорка, наводно била избркана од своето работно место откако протече видео кое потврди дека таа се бакнувала со еден од нејзините студенти среде час.

Недоличното однесување го снимиле колегите на младиот и многу самоуверен Ромео на Државниот транспортен универзитет во Нижни Новгород, а во меѓувреме тамошните портали објавија дека снимката била направена минатата година откако училиштето добило дојава дека професорката многу лесно влетувала во романтични авантури.

Во однос на образовната институција во која е снимен скандалот, корисниците на социјалните мрежи претпоставуваат дека младиот заводник бил полнолетен кога му паднало на памет да ги почувствува усните на својата професорка, па во овој контекст, ниту руските портали не спомнале некаква истрага.

Засега не можеа да потврдат информациите дали навистина професорката е отпуштена поради ова.

Целото видео можете да го погледнете ОВДЕ

Популарно