25 занимливости за светот кои сигурно ќе ве насмеат !!!

Дали знаете кој бил прв главен град на Русија, колку држави во Европа имаат само една граница, зошто во Того мора да се жените ако и доделите комплимент на дама и зошто во канадскиот Глендон луѓето се воодушевуваат на џиновска кнедла!

Прочитајте 25 занимливости, а можеби ќе ви затреба во некој квиз, никогаш не се знае!

1. Тонга е единствена монархија на Пацификот

2. Транссибирската железница поминува преку 3901 мост

3. Филипинскиот архипелаг се состои од 7071 остров

4. Зборот Аллаху Акбар на Иранското знаме се повторува 22 пати

5. Седумте најголеми држави во светот – Русија, Канада, Кина, САД, Австралија, Бразил и Аргентина, заземаат половина од светската територија

6. Само шест држави во Европа се граничат само со една држава – Португалија, Ирска, Сан Марино, Данска, Ватикан и Монако.

7. Ерупцијата на вулканот Парикутин во Мексико траела дури девет години. За тоа време вулканот пораснал на височина од 2774 метри.

8. На централниот плоштад во канадскиот град Глендон стои неговиот симбол – кнедла висока 9 метри и тешка 2700 килограми.

9. Лондонската верзија на Вол Стрит се вика Ломбард Стрит.

10. Во државата Того, ако маж и додели комплимент на жена, мора и да ја ожени.

11. Петте квартови на градот Њујорк се: Бронкс, Бруклин, Квинс, Статен Ајленд и Менхетен.

12. Најголемата пустина во Европа е сместена меѓу реките Волга и Урал.

13. Јапонија има над 3900 острови.

14. Делтата на реката Ганг е најголема делта од сите реки на светот.

15. Во САД постојат три града Перу и девет града Париз.

16. Помалку од еден отсто од Карипските острови се населени.

17. Од 25 највисоки врвови на светот, 19 се наоѓаат на Хималаите.

18. Најстуден главен град на светот е Улан Батор во Монголија.

19. Дури 336 реки се влеваат во Бајкалското Езеро.

20. Последната ерупција на вулканот Фиџи во Јапонија била во дамнешната 1707 година.

21. Најголеми пристаништа на светот се: Ротердам, Сингапур, Кобе, Њујорк и Њу Орлеанс.

22. Науру е единствена држава на светот каде нема официјален главен град.

23. Куба е единствен остров во Карибите кој има железница.

24. Првиот главен град на Русија бил Ладога.

25. Во Јапонија постојат дури 17 активни вулкани.

(Фото) Македонската пејачка уживаше во природа со сопругот и синот

Македонската пејачка Елена Миленковска и нејзиниот сопруг  Гуте Маринковиќ пред седум месеци го добија синот Максим.

Тие двајца уживаат во деновите поминати со него, а доказ за тоа се многуте фотографии кои ги објавуваат на социјалните мрежи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Onaj ko bi želeo da putuje srećno, mora da putuje bez mnogo stvari. Mi smo poneli puno ljubavi, sreće, mašte i ovu prelepu biciklu uz koju će Maksim doživeti svoje prve avanture. @kinderfeets.rs @mamino.rs Uvek ću mu pričati da živi u divnom svetu koji je pun lepote, čari i avantura i da nema kraja avanturi koju možemo imati samo ako je tražimo otvorenih očiju.☘️ . . . . . . . #elenamilenkovska #gutemarinkovic #love #music #babylove #babyboy #baby #Maksim #mommy #daddy #babylyphoto #family #adventure #ontheroadagain #couplegoals #cute #happiness #familyphotography #travel #photography #goodlife #goodvibes . . . 💟

A post shared by 𝐄𝐋𝐄𝐍𝐀 Milenkovska 🅂🄸🄽🄶🄴🅁 (@elenamilenkovskaa) on

Секој слободен миг младото семејство го користи за да го мине заедно, а на задоволството и среќета во тие моменти им нема крај. Овој пат тие направија и семејна фотосесија во која позираа во природа.

Погледнете ја нивната семејна идила:

(Фото) Жешки снимки: На Јелена ѝ испаднаа градите!

Топ-моделот Јелена Кнежевиќ во јавност ги претставува сите провокативни изданија. Во прилог на ова тврдење оди и снимка која оваа заводничка ја објави со своите фанови.

Јелена избра стајлинг во кој изгледа многу провокативно, а мажите нема да останат рамнодушни на бујните облини кои испаѓаат од костумот, кој Јелена го избра за ова.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💋

A post shared by 🐍𝑱 𝑬 𝑳 𝑬 𝑵 𝑨 🔱 (@_jelenaknezevic_) on

Погледнете во продолжение како изгледаше снимката:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

✨🥂🦞

A post shared by 🐍𝑱 𝑬 𝑳 𝑬 𝑵 𝑨 🔱 (@_jelenaknezevic_) on

(Видео) Дајана Пауновиќ крена нога сред емисија во живо, па покажа – премногу!

Дајана Пауновиќ е една од најатрактивните и најзгодните водителки, а сега повторно не остави без здив.

Во текот на емисијата се појави шега меѓу Дајана и нејзиниот колега дека таа не може толку лесно да ја крене ногата и да ги покаже чорапите, како тој и додека покажуваше како го прави тоа, за малку ќе покажаше – се.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uvek na vrhu gledanosti. Hvala na poverenju #vikend #novojutro #svitanje #pink #informativnamreža @rtvpink

A post shared by DAJANA (@dajana.paunovic) on

Погледнете во продолжение за што станува збор:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dajana Paunović digla nogu pa pokazala previše 😂😂😂

A post shared by ⬆⬆🔝Zapratite🔝⬆⬆ (@srbija_showbizz) on

Популарно