Би-Би-Си се исплаши од пророштвот на Баба Ванѓа: Пророчицата го предвиде „Брегзит“

„Европа каква што ние ја знаеме нема да постои по 2016 година“, предвиде Баба Ваѓа уште пред 20 години. Многумина деновиве во „брегзит“ го гледаат остварувањето на нејзиното пророштво, но и многубројните други пророштвта за крајот на светот!

baba-vanga-idnina-sto-future-ocekuva-01

– Во Европа во 2016 година речиси да ќе нема никаков живот, континетото ќе изгледа опустошено и разорено. Европа ќе биде речиси ненанселена, а пред тоа ќе се случат низа катастрофи, предвиде пророчицата Ванѓа чии визии се сотваруваа во скоро 85 проценти од случаите.

Сега, по референдумот со кој Британците изгласаа излез од Европската унија, светските медиуми брујат за „балканскиот Нострадамус“, како што ја нарекуваат и за нејзините пророштва.

– Ванѓа предвиде дека ваква Европа повеќе нема да постои по 2016 година, а што е „брегзите“ освен крај на Стариот континент каков што ние го знаеме? Таа жена го предвиде терористичкиот напад на кулите близнаци во Америка на 11 сптември, но и создавањето на Исламската држава. Предвиде дека популацијата во Европа ќе биде речиси нула, поради инвазијата на муслимани, кои ќе се обидат да ја освојат. Кризата е насекаде во Европа, а сега уште и Британија заминува. Нејзините зборови мораме да ги земеме како сериозни, предупредува британскиот „Експрес“, но и поголемиот број европски медиуми.

Првите знаци на апокалипсата

Ванѓа не е единствената која имала „црни“ визии за Европа. Армагедонот кој го чека Стариот континент се споменува дури и во Библијата.

– Таму пишува дека доаѓаат кралеви од Север и Југ чиј судир може да биде кобен за Европа. Излегувањето на Британија од ЕУ може да биде токму тој судир, наведуваат англиските сајтови кои се бават со религија.

Колку сето ова отиде далеку покажуваат и шпекулациите кои се појавија вчера, а според кои британската кралица била загрижена бидејќи се наближувал крајот на светот! Ако може да им се верува на изворите кои и се довериле на англиската екипа на Јавниот сервис на Би-Би-Си, а кои се нашле во близина на британксата кралица- Елизабета втора има намера да абдицира доколку Британија ја напушти ЕУ!

Кралицата го шокираше „Би-Би-Си“

– Бевме покрај кралицата додека чекаше да го одржи својот говор во Парламентот. Беше многу лута, велеше дека ако се случи „брегзит“ дека крајот на светот е речиси сигурен и дека ќе почне трета светска војна! Рече дека Втората светска војна била само детска игра во однос на тоа што не чека ако Британија не остане во ЕУ. Саката да ги предупреди своите поданици на опасноста, но не и дозволија. Дури рече дека ќе ја предаде круната и ќе замине засекогаш од Британија ако се случи тоа-наводно ова го рекла кралицата Елизабета на запрепастената екипа на „Би-Би-Си“.

Крајот е се поблиску

Можниот распад на ЕУ ја загрижи и САД, а тоа го покажува и примерот на американскиот свештеник и памонаречен пророк Пол Бигли за кого „брегзит“ значи враќање на Исус на земјата.

– Се се случува според Божја волја. „Брегзит“ е знак за распад, крајот се ближи! Ако Британија изгласа да излезе од ЕУ, следуваат големи промени. Ќе има глобална финанскиска криза и хаос, рече Бигли во своето видео-обраќање пред референдумот во Британија.

Мрачни контраверзи

Крај на светот по црковниот собор на Крит

Бројни мрачни контраверзи го следат и сеправославниот собор на Крит, а на кој своето учество го откажаа Руската, Бугарската и Грузиската православна црква. Според некои верувања, овој собир е почеток на крајот на светот, а се одржува по повеќе од 1.200 години. Критичниот датум на собирање, односно денот кога претставниците на паволсавните цркви тргнаа на Крит е 16.06.2016, бидејќи според претпоставките, претставува ѓаволски број поради трите шестки. Митрополитот пирејски Серафим предупредуваше дека овој собор може да биде пресуден за човештвото.

Веќе 20 држави побараа од Русија да купат една милијарда дози од првата вакцина против корона

Вкупно 20 земји од Латинска Америка, преку Блискиот исток, до Азија, побараа од Русија да им ја обезбеди првата вакцина во светот против вирусот корона – Спутник В.

Првата вакцина против корона вирусот што беше регистрирана во светот беше онаа направена во Русија. Регистрацијата на вакцината ја потврди и рускиот претседател Владимир Путин, кој исто така изјави дека неговата ќерка ја примила вакцината.

Кирил Димитријев, директор на рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), објасни дека тие веќе добиле нарачки за милијарда дози на вакцината, пренесува РТ.

„Заедно со странските партнери, ние сме подготвени да произведуваме повеќе од 500 милиони дози на вакцината годишно“, рече Димитријев. Тој додаде дека вакцините произведени во Русија ќе се користат во самата земја, додека оние произведени од странски партнери ќе бидат достапни за други земји.

(Фото) Владимир Путин: Ја направивме првата вакцина против вирусот! И ќерка ми ја тестираше!

Претседателот на Русија, Владимир Путин објави дека во Русија е направена првата вакцина против опасниот вирус.

„Колку што знам, утринава, првпат во светот, е регистрирана вакцина против вирусот“, кажа Путин на состанокот со членовите на Владата.

Путин кажа дека знае за вакцината која е ефикасна, па формира стабилен имунитет и ги минала сите неопходни проверки.

„Се надевам дека во најскоро време ќе може да почнеме масовно производство и тоа е најважно. Масовно производство на овој лек. Така сите кои го сакаат тоа, треба да го направат доброволно, за што зборував повеќе пати, сите може да го искористат развојот и достигнувањата на нашите експерти“, кажа Путин.

Путин рече дека првата вакцина во Русија е одобрена, ќерка му веќе се вакцинирала

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Министерството за здравство на неговата земја ја одобрило првата вакцина против новиот коронавирус во светот, додавајќи дека неговата ќерка веќе ја примила инјекцијата.

Вакцината, изработена од московскиот институт Гамалеја, денеска доби зелено светло од руското Министерство за здравство, откри Путин. Тој рече дека се надева оти Русија наскоро ќе почне со масовно производство на вакцината против ковид-19.

Тој откри дека неговата сопствена ќерка веќе е вакцинирана против вирусот. Рускиот претседател рече дека неговата ќерка имала мала температура откако ја примила вакцината, но дека тоа брзо поминало.

„Една од моите ќерки ја прими вакцината. Во оваа смисла, таа учествуваше во експериментот. По првото вакцинирање, таа имаше температура од 38, следниот ден - 37 и тоа беше сè.“

Заменик-премиерката на Русија Татјана Голикова рече дека вакцината ќе им биде давана на здравствените работници од почетокот на септември. За пошироката јавност ќе биде достапна почнувајќи од јануари.

Вишиот министер Михаил Мурашко минатата недела објави дека се планира во октомври да почне национална програма за масовна вакцинација. Мурашко додаде дека сите трошоци ќе бидат покриени од владата.

Брзината со која Русија ги врши истражувањата и одобрувањето на формулата предизвика скепса кај Западот, а СЗО дури повика и на претпазливост кон руската вакцина, но Вадим Тарасов, врвен научник на Сеченов, вели дека земјата била во предност бидејќи последните 20 години ги поминала во развивање на вештините на ова поле и во обиди да открие како се пренесуваат вирусите.

Популарно