Прогласени најдобрите албуми во историјата на жанрот

Оваа година се навршуваат 50 години од создавањето на хип-хопот, а популарниот музички портал Consequence of Sound по овој повод ги објави 50-те најдобри хип-хоп албуми на сите времиња.

На врвот на листата се најде современиот класик To Pimp a Butterfly на Кендрик Ламар.

„Кендрик Ламар брзо се етаблира како еден од најважните гласови на својата генерација, со неговиот трет студиски албум To Pimp a Butterfly на кој се наоѓа црнечка протестна песна која ги дефинира последниве години – тоа е песната Alright,“ наведено е во објаснувањето за изборот.

„Излегувајќи непосредно пред почетокот на хаотичната кандидатура на Трамп, има моќ да донесе пофалби за доброто што се случува во животoт на црнците, како и незадоволство од системите кои секојдневно ги изневеруваат. Среде демонстрациите кои бараа одговори за Сандра Бланд, Филандо Кастил и разни други полициски убиства, Аllright беше спасот што нè однесе низ тешките времиња – но тоа не ја дискредитира силата на остатокот од албумот,“ го објаснуваат изборот и додаваат: „Секоја генерација има право на свој најголем хип-хоп албум, а овој е наш“.

На второ место се најде легендарниот албум The Miseducation of Lauryn Hill на пејачката Лорин Хил, а потоа следува It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back на пионерите на овој жанр, бендот „Паблик енеми“.

Во првите 10 се Supa Dupa Fly на раперката Миси Елиот, класикот Enter the Wu-Tang (36 Chambers) на бендот „Ву-танг клан“, Stankonia на бендот „Ауткест“, Reasonable Doubt на раперот Џеј Зи, The Low End Theory од A Tribe на бендот „Трајб колд квест“, „2001“ на Др. Дреј и My Beautiful Dark Twisted Fantasy на Канје Вест

Обожаватели на Тејлор Свифт доживеале амнезија по нејзиниот концерт

Платиле стотици долари за карта и го издржале поројниот дожд за да присуствуваат на концертот на омилената пејачка и да имаат незаборавна вечер.

Единствениот проблем е што не се сеќаваат на ништо од таа вечер. Токму тоа им се случи на некои фанови кои беа на концерт на Тејлор Свифт.

По три часа и 40 песни, луѓето се вратиле дома од концертот и сфатиле дека не се сеќаваат на ништо.

Звучи неверојатно, но многу обожаватели на Тејлор Свифт тврдат дека страдаат од „амнезија по концертот“.

Психолозите велат дека тоа е можно, а зад оваа појава најверојатно стојат емоциите и времето. 

Обожавателите на Тејлор Свифт на социјалните мрежи пишуваат за состојби на чувство како да спијат или да се надвор од своето тело, зголемувајќи ја вината што не можеле да се сетат на клучните моменти од концертот.

Амнезијата може да биде многу сериозен симптом, кој вклучува губење на сеќавањата, искуствата и информациите што ги има.

Д-р Мишел Филипс, предавач по музичка психологија на Кралскиот колеџ за музика, вели дека можноста за амнезија по концертот не е толку страшна како што звучи. Објаснува дека на фановите им е тешко да не се сетат дека биле на концертот.

-Всушност, тоа веројатно ќе биде една од работите што ќе ги паметат до крајот на животот. Но, тие задржале некои аспекти од таа вечер во своето сеќавање, а други не, вели д-р Филипс.

Без разлика дали тие се фокусирале на танцовите движења на Свифт или уживале во чувството да се на тоа место со саканите, луѓето обрнуваат внимание на она што им е важно и ја кодираат меморијата за тие работи, наместо самата музика, објаснува Филипс.

Додава дека најлесниот начин да се разбере амнезијата по концертот е изреката дека „времето лета“ кога се забавуваме.

Филипс вели дека кога обожавателите се возбудени и толку внесени во моментот, може да се почувствува како времето одеднаш да поминало и тие не биле во можност правилно да обработат сè што виделе, слушнале и почувствувале.

Тамара Грујеска ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2023

Македонската радио-телевизија по одржаната аудиција ја избра Тамара Грујеска за претставник на Република Северна Македонија на годинашниот Јуниорски Евросонг. Солистката Тамара Грујеска, поддржана од авторски тим од реномирани уметници ќе ја претставува земјава на Јуниорскиот Евросонг 2023 година, кој ќе се одржи на 26 ноември во Ница, Франција.

Тамара е родена на 02.12.2010 во Гостивар. Своите први почетоци во светот на музиката ги прави на само пет години и оттогаш постојано е активна на детските фестивали во земјава и странство. Таа е уникатна и бестрашна. Препознатлива е по моќните изведби и неверојатен вокал кој освојува и никого не остава рамнодушен. Доказ за тоа се и големиот број на награди кој ги освојува, не само во Македонија туку и на интернационални натпревари.

Првиот нејзин настап на интернационален натпревар е во 2021 година на „Езерски Бисери“ во Струга, каде што го освојува Првото место Лауреат I степен. Истата година учествува и на Интернационалниот Фестивал „Ѕвездички“ во Прилеп каде што освојува највисока Гран при награда со нејзината песна „Музиката во мене има дом“. Истата година учествува и на интернационалниот Фестивал „Шкољкице“ во Нови Сад, Србија каде што повторно освојува Гран при награда.

Во 2022 година Тамара учествува и на најпрестижниот фестивал и натпревар во Владимир „Golden Stars Rain“ каде што во конкуренција од 150 натпреварувачи од повеќе земји ја освојува Гран при награда. Гран при награда освои и на меѓународниот фестивал Angel Voice во Белград Србија.

Тамара е ученичка во основното училиште „Гоце Делчев“-Гостивар во VII одделение и во Основното музичко училиште „Тодор Скаловски“-Тетово отсек „соло пеење“.

Љубовта и посветеноста на музиката ја надградува и со онлајн часови и курсеви кај светски познатата вокална учителка Cheryl Porter од САД.

Популарно