Силен земјотрес со јачина од 7,5 според Рихтер ја погоди Русија

Силен земјотрес ја погоди источна Русија, предупредување за цунамиОбјавено пред 3 часа. Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтер денеска го погоди истокот на Русија кај Курилските Острови, а регионалните власти издадоа предупредување за цунами.

Локалното население е евакуирано во повеќе делови на островот, поради опасност од цунами. Нема информации за материјална штета и жртви.

Американскиот Геолошки институт соопшти дека земјотресот бил во морето, северно од Јапонија и источно од Русија, на длабочина од 59 километри.

Епицентарот на потресот бил југозападно од градот Северно-Курилска, на островот Парамушир, каде се почувствувал и земјотресот.

Коментари

Популарно