Рускоска: Доколку Љубомир Јовески ја напушти позицијата, ќе ја напуштам и јас

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ќе ја напушти функцијата прв човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција само доколку републичкиот јавен обвинител Јовески го стори истото.

„Не, не е точно. Но, доколку позицијата ја напушти Љубомир Јовески, ја напуштам и јас“, одговори Рускоска на новинарско прашање даи се точни шпекулациите дека заминува во адвокати.

Запрашана каде завршила торбата со милионот земен од Орце Камчев, обвинителката која го води случајот „Рекет“ одговори со прашање:

„Вас ве интересира за торбата или парите? 148 илјади евра потрошени во продавници во Италија со мајка му. За тоа најдовме фискални сметки. Телевизија е скапа играчка. Јас знам дека тоа чини од 60 до 80 илјади евра месечно. Поготово, знаете кој калибар на новинари… Па сигурно, тие не седеле во таа телевизија зошто многу го сакаат и почитуваат Бојан Јовановски. Потоа еден џип, втор џип, трет џип. Добро, на лизинг ама и тој треба да се плаќа, рече Рускоска, која синоќа гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа.

Одлета стиропорот од фасадата на МЕПСО, дел од проектот Скопје 2014

Во вчерашното невреме одлетаа делови од покривот и фасадата од зградата на МЕПСО, во центарот на Скопје. Парчиња од стиропор и гипс се паднати и расфрлани околу зградата и врз службените возила.

„Освен што е криминален, кичерајски, болноумен и слично, проектот ‘Скопје 2014’ е и небезбеден за животите на луѓето“, кажа Шилегов, кој претходно најави дека по изборите ќе ги „реши“ спомениците од проектот.

Менувањето на фасадата на МЕПСО во неокласицистички стил чинеше 11 милиони евра.

Од Хидрометеоролошкиот завод велат дека ветерот синоќа бил со јачина од 70 километри на час.

СПАСОВСКИ СЕ ПОФАЛИ - СДСМ добила 200 нови членови само од Петровец

Како се наближуваат изборите, така расте и бројот на нови членови и издадени партиски книшки од партиите.

Техничкиот премиер и еден од најистурените играчи на владејачката СДСМ, вчера вечер во рамките на партиските активности бил во посета на Општина Петровец, која има градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

По посетата на Петровец, преку фејсбук се пофали дека партијата од таа општина добила 200 нови членови.

„Нашето членство расте, денеска добивме нови 200 члена во Петровец.

На 12 април нѐ чека важна одлука. Гласот за СДСМ е глас за развој, интеграции, повеќе пари кај граѓаните и силна економија. Да продолжиме напред, кон подобра иднина, кон ЕУ и НАТО!“, напиша меѓу другото Спасовски.

На пресконференцијата што ја одржа заедно со министерот за здравство Венко Филипче откако во земјава е потврден првиот случај на коронавирус, премиерот Спасовски беше прашан како ќе се постапува со оглед што е предизборен период и ќе следуваат митинзи и средби со граѓани, но и дали е можно да се размислува за одложување на изборите, на што тој одговори дека Владата работи на спречување на вирусот. Одлуките за големите собири иии за организираниот превоз ќе зависат од конкретната состојба.

„Денеска во овој момент немаме никаква причина која би значела запирање на нормалниот живот. Но, сите заедно да придонесеме да не не поведат пничните реакции пред реалноста. Денеска сме далеку да претпоставуваме за тоа што ќе се случува понатаму. Ќе бидеме будни и свесни“, објасни премиерот Спасовски. 

Популарно