Војо Стојановски почина од карцином на панкреасот

Вчера во родното село Букојчани, Кичевско, погребан е Војо Стојановски, македонската фолк легенда, кој почина завчера во Скопје по кусо боледување на 65 годишна возраст.

vojo.jpg500

Блиски соработници на фолк пејачот велат дека долги години имал проблеми со срцето, па се разболел од карцином на панкреасот. Војо зад себе ги остави сопругата Евица Камберова-Стојановска, новинар во МТВ, синот Дамјан кој има 19 години и два сина од претходниот брак, пишува Вест.

Дел од блиските колеги на Војо жалат што не успеале да се поздрават со него за последен пат.

- Доцна ми јавија за жалната вест, а јас во моментов не сум во Скопје и жалам што не успеав да заминам во Букојчани на погреб, изјавил вчера за „Вест“ Наум Петрески и додаде: Тој беше еден многу специфичен човек, редок човек, голем другар. Иако знаевме дека е болен сите не затече веста за неговата смрт. Секогаш се дружевме зад фестивалската сцена и по фестивалите. Кога ќе се сретневме приватно никогаш не зборувавме за музика.

Повеќе прочитајте во денешното печатено издание на дневниот весник „Вест“.

Села - дебарчанецот кој рашири бизнис со пици во САД и Ирска

Зад Слајс, иновативната стартап компанија која стана вистински профитабилен бизнис во САД е Илир Села, роден во Дебар, но израснат и образован во САД.

Во 2009 година започнал да ја следи својата деловна идеја истовремено во Њујорк и во Дебар: онлајн платформа за нарачување пица при што им овозможува на купувачите да најдат и да нарачаат од малите, локални, независни пицерии, услуга што придонесе за растот на пазарот и конкурентноста на овие пицерии.

Денес Слајс има пет канцеларии. Покрај Њујорк и Дебар, компанијата исто така работи и во Белфаст, Охрид, а од неодамна и во Скопје, со речиси 500 вработени и со планови да се зголеми на 1.000 до 2020 година.

Повеќе од 11.000 пицерии во САД ја користат услугата на Слајс што им овозможи и придонесе за раст на нивниот бизнис од 4 до 6 пати. Ова е приказната за Слајс директно од сопственикот и основач, Илир Села.

Доаѓам од семејство на сопственици на мали пицерии и од прва рака гледав колку е тешко да се работи и да се успее во тој бизнис. Го започнав Слајс со мисија да се одржуват локалните пицерии, со што им се овозможи да учествуваат во дигиталната економија, а во исто време на потрошувачите им се олесни начинот на правење нарачки од нивните омилени места. Сепак, желбата и одлуката да влезат во светот на бизнисот и да се создаде семеен бизнис / компанија беше присутна и развиена подолго време и чекаше вистински момент да созрее и да се пронајде најпросперитетен бизнис модел, изјави Села.

Целата сторија проследете ја на Фактор.мк

ФОТО: Исмејувана девојка ослабе 63 килограми за една година

Девојка целосно си го промени начинот на живот и изгледот поттикната од желбата да го носи фустанот од соништата на својата матура. 18-годишната Австралијка која некогаш тежела 127 кг, сега има 60 кг и се обидува да инспирира и други лица да го следат нејзиниот пример, бидејќи „секој заслужува да биде среќен“.

Пред две години, Џоси Десгранд тежела 127 килограми и честопати била исмејувана поради тежината, што ѝ ја намалило самодовербата. Таа се чувствувала најлошо кога ги гледала фотографиите на слабите и среќни модели на Instagram.

Еден ден, смелата девојка одлучила да преземе екстремни чекори за воспоставување подобар животен стил и добивање на фигурата која долго време ја посакувала.

„Отидов во мојата соба и се соблеков по долна облека. Си реков: ‘Нема повеќе да бидам дебелата Џоси’. Се фотографирав од различни агли, возбудена поради моето следно патување кон послаба фигура. Ги запишав моите димензии, знаејќи дека патот пред мене е долг, но сакав да ја запишувам секоја промена, независно колку е мала“ – рекла таа.

Џоси целосно го стопирала консумирањето шеќер, го намалила консумирањето на јаглехидрати, а го зголемила консумирањето вода. Исхраната во најголема мера ѝ се состоела од зеленчуци и месо, а овошје консумирала само три парчиња неделно.

Само во првите 12 месеци од трансформацијата, Џоси намалила 63 килограми и ја постигнала својата цел да го облече фустанот од соништата за матурата.

„Никогаш повеќе во мојот живот не сакам да допрам чоколадо! Тоа е мојот избор. Да живеам здрав начин на живот е најдобрата одлука која некогаш сум ја направила. Со 60 килограми помалку се чувствувам неверојатно“ – вели 18-годишната девојка.

.Уште од почетокот на трансформацијата, мотивираната девојка започнала да објавува фотографии од прогресот на Instagram и брзо изградила мрежа од илјадници следбеници. Тоа ја мотивирало уште повеќе.

„Луѓе од целиот свет ме следеа на моето патување, па никогаш не помислив да се откажам“ – рекла таа.

ФОТО: Исмејувана девојка ослабе 63 килограми за една година

Девојка целосно си го промени начинот на живот и изгледот поттикната од желбата да го носи фустанот од соништата на својата матура. 18-годишната Австралијка која некогаш тежела 127 кг, сега има 60 кг и се обидува да инспирира и други лица да го следат нејзиниот пример, бидејќи „секој заслужува да биде среќен“.

Пред две години, Џоси Десгранд тежела 127 килограми и честопати била исмејувана поради тежината, што ѝ ја намалило самодовербата. Таа се чувствувала најлошо кога ги гледала фотографиите на слабите и среќни модели на Instagram.

Еден ден, смелата девојка одлучила да преземе екстремни чекори за воспоставување подобар животен стил и добивање на фигурата која долго време ја посакувала.

„Отидов во мојата соба и се соблеков по долна облека. Си реков: ‘Нема повеќе да бидам дебелата Џоси’. Се фотографирав од различни агли, возбудена поради моето следно патување кон послаба фигура. Ги запишав моите димензии, знаејќи дека патот пред мене е долг, но сакав да ја запишувам секоја промена, независно колку е мала“ – рекла таа.

Џоси целосно го стопирала консумирањето шеќер, го намалила консумирањето на јаглехидрати, а го зголемила консумирањето вода. Исхраната во најголема мера ѝ се состоела од зеленчуци и месо, а овошје консумирала само три парчиња неделно.

Само во првите 12 месеци од трансформацијата, Џоси намалила 63 килограми и ја постигнала својата цел да го облече фустанот од соништата за матурата.

„Никогаш повеќе во мојот живот не сакам да допрам чоколадо! Тоа е мојот избор. Да живеам здрав начин на живот е најдобрата одлука која некогаш сум ја направила. Со 60 килограми помалку се чувствувам неверојатно“ – вели 18-годишната девојка.

.Уште од почетокот на трансформацијата, мотивираната девојка започнала да објавува фотографии од прогресот на Instagram и брзо изградила мрежа од илјадници следбеници. Тоа ја мотивирало уште повеќе.

„Луѓе од целиот свет ме следеа на моето патување, па никогаш не помислив да се откажам“ – рекла таа.

Популарно