Како да препознаете вагина што одамна немала секс?

Стручните лица предупредуваат дека вагината може да навлезе во болна состојба кога има недостаток од секс во животот. 

Се работи за вагинална атрофија или сувост на половиот орган – многу често нарушување кое се појавува во некој период од животот кај многу жени. Симптомите вклучуваат пецкање, чешање, потешкотии со мокрењето, болен секс и појава на исцедок.

Сепак постои решение и кога немате мажи покрај вас – мастурбација. Стручните лица нагласуваат како редовните оргазми може да бидат спасоносни и ја одржуваат вагината здрава.

„Шансите тогаш се многу помали дека вагиналното ткиво ќе стане воспалено, тенко или суво“, тврди сексуалната терапевтка Д-р Луиз Мазанти од Лондон.

Таа додава дека сексот, со партнер или без него, го подобрува протокот на крвта во интимниот регион, што значи дека повеќе кислород стига до вагината, а тоа го зајакнува нејзиното ткиво.

Освен тоа што добриот секс е корисен за здравјето на вагината, тој исто така делува благотворно и на менталното здравје на жената – го намалува ризикот од развој на депресија и го зголемува чувството на привлечност кон спротивниот пол.

Д-р Мазанти вели дека често пати слуша како луѓето зборуваат дека немаат никаков сексуален живот бидејќи немаат партнер, па затоа таа им советува да водат љубов сами со себе.

Од помош може да биде дури и масажа на вагината.

Оваа британска докторка за секс напоменува дека масажата на вагината е многу корисна и не би било лошо да се вметне во секојдневните животни ритуали. Како за време на сексот или мастурбацијата, така и со масажата се подобрува циркулацијата и доводот на кислород.

Според неа, секс треба да се има најмалку еднаш неделно.

Студијата на истражувачите од еден американски универзитет покажа дека ако водите љубов со партнерот или сами со себе барем еднаш неделно, ќе го забавите стареењето, ќе го продолжите животниот век и целокупното здравје.

Тајните на елитна проститутка: Трошев огромни пари на кокаин, гардероба и автомобили

Триесет и шест годишната Гвинет Монтенегро од Австралија, поранешна дама за придружба во својата книга го опишала почетокот на кариерата и лудиот живот во кој владееле дрога, секс, оргии и алкохол.

Спиела со 10.091 мажи, се „давела“ во кокаин и трошела над десетици илјади долари на автомобили и облека. Сега Гвинет ги открива сите тајни на животот на скапите дами за придружба и развратниот животен стил.

Таа на врвот од својата кариера земала и по 1.000 долари на час. Животот, покрај работата, и’ се сведувал на оргии, алкохол и дрога, а во сето ова уживала и на некои од најегозтичните дестинации.

Сепак, признала дека кога би можела да го врати времето нe би го одбрала истиот пат. Сето ова го опишала во својата книга со наслов “10.000 Men and Counting” (10.000 мажи и сите што следуваат) во која многу искрено зборува дека на 18 години била силувана, а веќе на 19 започнала да танцува во стриптиз клубови. Со 21 година била на врвот на својата кариера.

Таа сакала да остане невина додека не го најде вистинскиот – Сега е претприемач, но детството и било сосема поинакво. Родена е во Мелбурн во семејство кое негувало католички вредности. Не сакала да има сексуални односи се додека не го пронајде вистинскиот, но откако ја силувала улична банда ја изгубила самодовербата.

Не можела да најде работа па наивно се пријавила за работа во стрип-клуб.

-Многу се напив и првата вечер танцување пред публика заработив 1.000 долари. Мислев дека тоа е неверојатно. Добив верба во себе. Никогаш на себе немав привлечено толкаво внимание, изјавила таа.

Нејзините клиенти биле политичари и познати музичари – Од сето ова се извлекла откако доживеала сообраќајна несреќа кога имала 24 години.

-Тоа беше знак да се повлечам. За среќа и моите родители имаа разбирање кога ја дознаа вистината, изјавила таа, а пренесува Daily Mail.

Исповеди: Најлошото нето што сте го чуле при секс

Прочитајте што е најлошото кое допрело до машките уши, како и нивната реакција за постапката на партнерката:

„Внатре ли е веќе?“

- Одговорот беше: ДА! Ова навистина премногу ме здоболе.

„Мислам дека заборавив да се напијам апче за контрацепција!“

- И тоа дури отпосле ми го кажа?! Се разбира, тогаш веќе беше предоцна.

„Почекај малку, веднаш се враќам!“

- Нејзиното „веднаш“ траеше барем 15 минути. Немам поим што правеше толку долго во бањата, но за тоа време ја изгубив сета волја за секс.

„Сврши ли?“

- Очигледно беше дека не. Нејзината изјава сериозно ме повреди, а ни малку не ја олесни ситуацијата.

„Ќе трае ли уште долго?“

- Па, кој после такви зборови би имал волја за секс? Баш беше демотивирачки!

Кога последен пат се истушира?“

- Ова е прашањето кое никој не сака да го слушне за време на секс. Дури ни кога ти го поставува долгогодишната девојка.

„Можеби е доста за денес.“

- Се поднапив, па не бев веднаш спремен за секс. А, нејзината изјава ја уби секоја надеж во мене.

„Само така, Алек...хм, Дејане!“

- Да, мојата бивша девојка изговори погрешно име дури воздивнуваше. И, што требаше да направам?! Секако дека не сме повеќе заедно. Тоа едноставно не можев да ѝ го простам.

„Ништо не чувствувам.“

- Фала ѝ. Тоа беше најлошото нешто кое некогаш ми го кажала една жена.

Се оженил со друга, но на поранешната и испратил порака која ќе ви го скрши срцето!

На Фејсбук неодамна се појави порака која ќе ви го скрши срцето на еден млад дечко која многумина расплакала.

Тој со пораката која ја испратил на својата прва љубов со која сепак не останал заедно.

Судбината сакала да се ожени со друга, но тоа што го доживеал со поранешната девојка никогаш не го заборавил.

И сега, кога е веќе оженет човек, на својата љубов од минатото и испрати порака која никого не остави рамнодушен.

Прочитајте:

„Слушнав дека си плачела. Таа ноќ кога клекнав на колена и ја побарав за жена неа, ти си паднала и плачела. Си го извикувала моето име и си ме проколнувала. Денот кога си ме сретнала и денот кога ни се споија усните. Денот кога заминав, денот кога не сакаше да останам. Слушнав дека си плачела. Таа ноќ кога го ставав прстенот на нејзината рака, ти си ја скршила својата од ѕидот. Слушнав дека си плачела. Таа ноќ кога ја бакнав, ти си ги гризела своите усни. Таа ноќ кога ја фатив околу половината и таа ноќ кога ја прегрнав својата идна сопруга, ти си отишла и си ја прегрнала својата мајка. Таа ноќ кога легнав покрај неа, ти си го гушнала јастукот и ланчето кое ти го дадов да го чуваш. Таа ноќ додека таа ми лежеше на градите, ти ја пееше песната на Дино Мерлин: „Smijehom strah pokrijem uvijek..“ , а не знаеш дека јас во себе пеам „ ti budi daleko, ti samo budi daleko…zelena rijeko davnih momackih snova.“

Популарно