Прилепчанец се откажа од трудната девојка, муслиманка, поради традицијата – сунет!

Среќата никој не си ја знае и тоа е навистина така. Од секогаш посакував среќно и убаво семејство со весели и безгрижни дечиња. Искачувајќи се по скалата на животот и стасувајќи до портите на вистинската љубов некој ме сопна и сега повторно сум на дното. Пред мене повторно се илјадници и илјадници скали, но дали ќе соберам доволно сила и енергија за да се искачам не знам.

Она кое еднаш е скршено колку и да го лепиш и преправаш си останува скршено, така е и со човековата душа.

Јас (24) се сеќавам како вчера да беше денот кога ја запознав во еден ноќен клуб мојата неодамнешна вереница. Уште од истата ноќ знаев дека ќе бидеме среќни ако сме заедно. И да, токму така беше. Нашата љубовна авантура прерасна во стабилна и цврста љубовна врска која траеше цели 14 месеци. Но се што е убаво кратко трае, рекол некој и баш така е. Кога ја побарав за моја животна сопатничка од нејзините татко и ми рече ќе биде твоја само кога ти ќе станеш Муслиманин и ќе направиш сунет, инаку не доаѓа во предвид. Не знаев што да правам.

Никако не можев да се одлучам. Едноставно моравме да прекинеме се. Но како јагодка на шлаг излезе дека таа е бремена 5 недели веќе. Никој не знаеше, освен таа и јас. По многу непреспиени ноќи и пролеани солзи таа мораше да абортира. За неполн месец слушнав дека заминала во Тирана. Веќе три години ја немам видено и слушнато. Можеби негде е среќна и успешна…

97% од луѓето заболени од рак, ги имале овие проблеми со забите

Постои една заедничка стоматолошка процедура што речиси секој стоматолог ќе ви каже дека е сосема безбедна и покрај фактот што научниците предупредуваат од неговите опасности.

Секој ден во САД, 41.000 од овие стоматолошки процедури се изведуваат на пациенти кои веруваат дека добиле безбедно и трајно решение за нивните проблеми.

Која е оваа стоматолошка процедура? Коренскиот канал. Повеќе од 25 милиони коренски канали се поправаат секоја година во оваа земја.

Поправените коренски канали на забите во суштина се “мртви” заби кои може да станат подмолни инкубатори на високо токсични анаеробни бактерии, кои можат под одредени услови, да си направат свој пат во вашиот крвоток и да предизвикаат голем број на сериозни болести, а кои многумина од нив се појавуваат децении подоцна.

Повеќето од овие “отровни заби” не се чувствуваат и изгледаат дека се во ред многу години подоцна од нивното поправање, па затоа системските болести потешко се следат.

За жал, поголемиот дел од стоматолозите забораваат на сериозните потенцијални здравствени ризици на кои се изложуваат нивните пациенти, односно, на ризиците кои постојат за остатокот од нивниот живот.

(ВИДЕО) И се пресекле нозете: Снимила изненадна средба со огромна отровна ѕвечарка

Линдси Ниллсен од Џексонвил снимила видео од огромна ѕвечарка на која наишла на една ливада, додека шетала со пријателите. Нилсен објавила видео на Фејсбук кога наишле на змијата долга околу 180 см на ливада кај местото Оаклеф на Флорида. „Зар не е убава“, напишала Нилсен. Рекла дека таа и нејзините пријатели не ја повредиле змијата, која отползила во тревата. „Тоа е голема змија“, се слуша машки глас во позадина.

Руски рецепт против пушење

Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци.

Меѓу нив најотровни се никотинот и катранот.

Просечниот животен век на страствените пушачи е пократок за десетина години од непушачит. Секоја испушена цигара го скратува животот за околу 14 минути, а на лицата кои се во близина на лица кои пушат цигари им се скратува за 5 минути. Пушачите страдаат и од болести на срцето и крвните садови, како и мозочни удари.

Ако сте пушач, веројатно сте се обиделе неколку пати да престанете да пушите. Овој пат тоа нека ви биде успешен обид. Ви претставуваме фантастичен рецепт, а потребно ви е:

-грејпфрут

-портокал

-2 децилитри чај од камилица

-30 грама масло од јојоба

-30 грама кокосово масло

-5 грама оригано

[ulje-kokosa]

Подготовка:

Исцедете го грепот и портокалот. Во сад измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Пота ставете ја смесата во сад кој ќе можете да го носите со себе. Нанесете ја мешавината под нос, само ставете неколку капки на вата и вдишувајте секогаш кога ќе добиете потреба за цигара.

Популарно