Апсењето на Симоновски, борба за превласт во СДСМ: Шеќеринска сака да го „елиминира“ Спасовски и да му го завземе местото

Додека МВР молчи, јавноста е преплавена со неофицијални информации поврзани со случајот на приведениот најблизок соработник на Оливер Спасовски, односно негов личен советник. Станува збор за Драган Симоновски кој своевремено е учесник во Шарената Револуција, кадар на СДСМ и близок соработник на Спасовски и еден од првите кадровски решенија унапредени по инфамозниот пржински договор.

Последната информација која кружи во јавноста е од контроверзниот сопственик на Буревесник, Зоран Божиновски кој на својот Фејсбук профил објави повеќе детални информации поврзани со случајот од неименувани извори. Според Божиновски, советникот на Спасовски, Драган Симоновски е наместен од адвокатот Антонио Апостолски против кого, Симоновски пред две недели поднел кривична пријава. Советникот на Спасовски поднел кривична пријава против Апостолски за измама со амин од неговата сопруга судијка во Врховниот суд Лидија Нелкова, со која ја оштетил државата за 160 илјади евра. Апостолкси ги подгинал средствата за оштета кои вусшност биле за странката која лажно се претставувала дека е оштетена. Симоновски наводно бил упорен во спроведување на истрагата и поради неговата одлука да не попушти. Како спасител и помогач на остварување на операцијата за отстранување на Симоновски се наоѓа директорот на БЈБ, Лазо Велковски кој е кадар на Радмила Шеќеринска.

Божиновски вели дека пред недела дена Апостолкси, Неделкова и Велковски се сретнале во скопската кафеана Меана и договориле притвор за Симоновски. Имено Симоновски е човек од доверба на Спасовски и зад неговото приведување постои сомневање дека стои Радмила Шеќеринска. Според проверени информации кои доаѓаат одвнатре во МВР, Шеќеринска и Спасовски веќе подолг период не се во добри односи и токму поради ова Шеќеринска расчистува со кадрите на Оливер. Сликата се комплетира доколку во предвид го земе фактот дека токму одговорниот за неговото апсење, Лазе Велковски директорот на БЈБ е кадар близок до Радмила Шеќеринска.

Борбата за превласт во владата помеѓу Спасовски и Радмила се одвива веќе подолг период . Поради отсуството на Заев од државата кој за 9 месеци прошета повеќе држави од Тито, Спасовски има речиси премиерски ингеренции и е задолжен за водење и спроведување на домашната политика кога Заев е отсутен. Радмила Шеќеринска која подолго време е во партијата сака да го елиминира и завземе неговото место.

Никола Тодоров го нарече Мицкоски секташ!

Со ставот ококу исклучувањето од ВМРО-ДПМНЕ, на фејсбук се огласи сега веќе поранешниот член на партијата Никола Тодоров.

Денот на Македонската револуционерна борба, за мене ден на ВМРО, оваа 2018 година го дочекав со голема тага и разочараност. Но, не од фактот што е даден предлог за мое исклучување од партијата на која и го посветив мојот живот и мојата младост, на која со мојата напорна работа, многу самoжртва и посветеност заедно со соборците од општинските, месните комитети и кимовите, и донесовме многу победи и причини за славење. Не, тоа не е причината за мојата разочараност, бидејќи знам дека не ме исклучија и не можат да ме исклучат од мојата партија. Ме исклучија од трансформираната фракција на ВМРО, трансформирана во Анти-западна, Анти - ЕУ и Анти-НАТО фракција, управувана од луѓе кои се водени и заробени од сопствената суета и кои практикуваат застарени методи на политичко дејствување наметнато од старите удбашки структури кои се уште се поклонуваат на туѓи антимакедонски и антизападни пропаганди и интереси. Во таква антиреформска, антизападна, недемократска и антимакедонска фракција на ВМРО јас не се пронаоѓам. Затоа, сакам да им се заблагодарам што со овој чекор ме спасија од срамот да бидам дел од нивната секташка фракција.

ВМРО преживеала и поминала многу, ќе ги преживее и нив. За разлика од нивната фракција, мојата партија ВМРО-ДПМНЕ е Европска, модерна, центар-десна партија, во која искрено членуваат македонски родољуби, интелектуалци, работници, домаќини луѓе, народот. Македонскиот народ. Напатениот и илјада пати злоупотребениот и изневерен македонски народ. Во мојата ВМРО-ДПМНЕ претседателот на партијата е со ограничен мандат, не повеќе од 8 години(два мандата), унијата на жени е почитувана организација која обезбедува целосна рамноправност помеѓу мажите и жените во управувањето со партијата со најмалку 40% учество на сите нивоа на управување, од конгресот на партијата па до секој КИМ. Во мојата ВМРО-ДПМНЕ постапката за избор на нов претседател на партијата почнува најмалку 9 месеци, а најмногу 1 година пред истекот на мандатот на актуелниот претседател, со далеку поголем број на делегати и со сериозно поголема застапеност на УМС,

УЖ и Унија на ветерани на конгресот, и со поголема партиципација на општинските комитети, односно со делегирање на 1 делегат на секои 250 членови. Општинските комитети самите ги бираат делегатите, бидејќи е нелогично и недемокртски нив да ги поставува претседателот на партијата, а тие потоа да го бираат него. Во мојата ВМРО-ДПМНЕ УМС има најмалку 3 претставници во ИК, и е евро-атлантски ориентирана(како што и беше, а знам дека и сега е). Унијата на ветерани е мудроста и чувар на вистинската вмровската доктрина и е застапено со тројца преставници во ИК. Поранешниот претседател не може веднаш да биде прогласен за почесен, туку тоа може да се направи по најмалку 8 години по неговата смена. Во мојата ВМРО, забранет е непотизмот и забрането е раководството од ОК и ИК да си ги вработат сите роднини во државната администрација, или да си ги постават на високи партиски или државни функции. Мојата ВМРО-ДПМНЕ не е изолирана партија. Како што кажав мојата ВМРО-ДПМНЕ е европска, модерна, центар-десна политичка партија. И јас сум сеуште со срцето и душата во ВМРО-ДПМНЕ и никој, никој не може да ме исклучи од мојата партија.Семејството, државата и партијата ми се најважните.

Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков!!!

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ за НОВА.мк изјавил дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”.

На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од членство во партијата Сашо Мијалков. Иницијативата ја поднел потпретседателот на партијата Александар Николовски кој истапил со став дека партијата мора да расчисти со “материјалистите” за да се врати на идеалите на партијата а со тоа да им се овозможи и делување на “идеалистите”, вели член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ кој побарал анонимност.

Николовски, според истиот извор, во своето излагање по иницијативата навел повеќе информации околу тоа како Мијалков профитирал финансиски благодарејќи на привилегиите кои му ги овозможила партијата. Николовски навел дека партијата за негови лични интереси десетици пати гласала за промена на закони кои биле единствено во служба на задоволување на лукративните интереси на Мијалков.

За ставот на ЦК на ВМРО ДПМНЕ за улогата на Груевски за сите обвинувања на сметка на Мијалков, изворот нагласил дека во врска со тоа ќе се произнесат наскоро.

Николовски во своето излагање исто така нагласил дека партијата претрпела огромни штети поради тоа што, како што рекол Николовски, Мијалков а не странски служби, го вршеле прислушувањето при што најголем дел од прислушуваните се членови на ВМРО ДПМНЕ. Николовски во своето обраќање исто така го обвинил Мијалков дека тој физички му се заканувал на пратеникот Муковски за да го принуди да гласа за поддршка на уставните измени.

Иницијативата на потпретседателот Николовски била прифатена едногласно. Што се однесува до исклучувањето на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров тој, како што велат нашите извори од ЦК на ВМРО ДПМНЕ, бил обвинет за непринципиелна соработка со политичките противници.

Апасиев најавува БУРА: Во сите класи – вриеж и подготвување!

Фејсбук статус на професорот Димитар Апасиев:

„Само со АВАНГАРДАТА не може да се победи! 

Да се фрли само таа во решителниот бој, додека целата класа, т.е. широките народни маси, не зазеле позиција барем на благонаклона неутралност кон неа и на потполна неспособност да го поддржуваат нејзиниот политички противник - би било не само глупост, туку и политичко злосторство.

А за да може целата потлачена класа, сите оние угнетени од капиталот, да дојдат до таква позиција - за тоа, драги мои, не е потребна само пизма, пропаганда и агитација… За тоа е потребен сопствен политички опит на тие маси.

Затоа сега насекаде се чувствува приближувањето на големата БУРА. Во сите класи – вриеж и подготвување! И тука, во овој историски пресврт, да си ги врзуваме однапред рацете, да му кажуваме отворено на непријателот кога и каде ќе војуваме со него – тоа е глупост, а не револуционерност  ;)

#NмаРазлика

#НемаПасошНемаМир

#НовиотРежим

#НароднаСамоодбрана“

Популарно