Таткото на Шакира е Македонец?!

Ако некогаш сте се прашувале зошто Шакира им дала православни имиња на децата, српски Курир сега го има одговорот.

Имено во 2014 пејачката го  доби првиот син и му даде име Милан, сите беа доста изнанадени, но го пофалија изборот, а пота следеше ново изнанадување. Вториот син таа го крстепше Саша.

Некои од порталите наведуваат дека нејзиниот татко Вилијам Мебарак Чадид е роден во Либан, но е потомок на православни Македонци. Наводно, поради тоа таа и Пике на своите деца им дале имиња Милан и Саша.

Други пак тврдат дека Вилијам израснал во градот Жале во Либан каде голем број од жителите се Грци и од православна вероисповед, па можно е и тоа да имало големо влијание над Вилијан и Шакира.

Во секој случај нема потврда ни за едната ни за другата шпекулација.

(ВИДЕО) Кутии за мала нужда по улиците на Париз

Низ улиците на Париз се поставени дизајнирани кутии наменети за мала нужда.  Кога парижани ќе имаат потреба да мократ сега тоа ќе можат лесно да го направат на секое ќоше, во специјалните кутии во кои има и засадено цвеќе што ја  неутрализира напријатната миризба на урината.

Одговорните лица сакаат да го решат проблемот со големиот број непримерни граѓани кои уринираат секаде низ улиците на француската метропола.

Кутиите се дизајнирани од нив да излегуваат цвеќиња. Непријатниот мирис целосно е елиминиран благодарение на сламата, која се користи како природно ѓубриво за цвеќињата. Поради тоа кутиите нема потреба да се врзуваат со канализациската мрежа.

Некои граѓани на Париз изразија незадоволство и кутиите ги сметаат за невкусен потег на одговорните служби.

Знае броеви, бои и азбука, има само 3 години, а нејзиното IQ изнесува

Офелија Морган-Дев која има само 3 години прогласена е за најпаметно дете во Велика Британија, со коефициент на интелигенција 171. Таа станала најмлада членка на здружението МЕНСА, а бројни медиуми кои пишуваат за неа, ја споредуваат со Алберт Ајнштајн кој имал коефициент на интелигенција 160.

Офелија првиот збор го изговорила на осум месеци, а бргу научила и броеви, бои и азбука. Тоа бил знак за нејзината мајка Натали дека нејзиното дете се разликува од повеќето во таа возраст, па ќерката ја одвела кај експерт кој процеил дека има висок степен на интелигенција.

Таа дури може да се сети на настани кога немала ниту една година, иако возрасните обично не паметат ништо што се случувало до третата година од детството.

– Офелија сака со мене и тато да чита книги, да се игра со бројки и букви на компјутерот. Многу е активна, секогаш нешто прави и е темпераментна. Сака да си игра и со своите врсници во паркот. Таа е прекрасно девојче, ќе бидам горда што и да постигне во животот, сакам само да биде здрава и среќна, рекла нејзината мајка за “Дејли мејл“.

Таа вели дека „многу луѓе, вклучувајќи ја и неа, се срамат да го слават интелектуалното достинување на своето дете“.

– Сфатив дека не постои разлика помеѓу родителите кои слават спортски медали на своите деца и Офелија заслужува да биде пфоалена за тоа што е исклучително памета, додава Натали.

ВИДЕО: Битолчанец на помош на Скопјани - машина што ги убива сите комарци

Дејан Киревски е веќе добро познат со своите видеоа „направи сам“ на YouTube.

Битолчанецот уште лани го склопи ова видео, кое ќе ни дојде многу добро во моментиве во Скопје.

За повеќе видеао од Дејан, кликнете ТУКА

Популарно