(ВИДЕО) Амди Бајрам: На Заев многу блиску ќе му биде погребот. Многу бргу ќе му дојде погребот

Политичарот кој секогаш е на власт, Амди Бајрам, е еден од подржувачите на договорот со Грција и ветува подршка од ромите при референдумот. Сепак, пред само 2 години ова беше неговиот став за Зоран Заев.

„На Заев многу блиску ќе му биде погребот. Многу бргу ќе му дојде погребот. Ќе лежи на Кардиологија. Ќе го удри инфаркт по неколку дена. Таму ќе му одиме на посета. Ќе му палиме и свеќа на гробишта“, велеше Бајрам пред една и пол година.

Набргу по промената на власта, пратеникот Амди Бајрам влезе во коалиција со сегашната владејачка гарнитура на СДСМ. Тој во изјава за „Макфакс“ демантира дека го кажал тоа.

„Демантирам дека сум го кажал тоа. Мислам дека тоа се само измислици“, вели Бајрам.

Ни треба единство како никогаш до сега

Не е време за создавање поделби. Ни треба единство како никогаш до сега, вели екс директорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков во изјава за Press24.

„Заради зачестеното присуство на моето име во некои медиуми во изминатите 2-3 дена, чувствувам обврска да дадам свој коментар по однос на истите.

Имено, на денот на мојата оставка од сите партиски функции минатата година, немам учество во какво било својство и форма во работењето на политичката партија во која сум поминал децении.

Оттука, отфрлам било какви шпекулации за мое влијание врз претседателот на партијата, органите на партијата, пратениците или која било друга организациска структура во нејзин состав.

Во таа насока, сметам дека во овој момент, во интерес на сериозните предизвици со кои се соочува нашата партија, е потребно единство како никогаш до сега. Најмалку потребно во овие моменти е создавање поделби кои ќе имаат за цел да го ослабат ВМРО-ДПМНЕ.

Не смее да заборавиме дека историското ВМРО имало про-западна ориентација исто како и ВМРО-ДПМНЕ од нејзиното основање. Овој про-западен концепт беше еден од фундаментите на партијата, со крајна цел интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Им порачувам на сите патриоти, членови и поддржувачи на политиките на ВМРО-ДПМНЕ, дека е потребно силно и обединето ВМРО-ДПМНЕ, кое ќе биде стожер на сигурна, безбедна и просперитетна Македонија.“ – вели Мијалков за Press24.

Мирка Велиновска: ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ. СМРТ НА ФАШИЗМОТ!

Маkeдонци,

На 30 септември, македонскиот народ во земјава и дијаспората преку БОЈКОТ го отфрли ултиматумот од Преспа, но и членството во НАТО, односно ЕУ. Здравиот разум на Македонците им кажа на следбениците на фашистичкиот комплот дека со фашизам нема ПРЕГОВОРИ, ДОГОВОРИ и КОМПРОМИС ПРЕКУ ДИЈАЛОГ. Тоа одекна толку силно во светот што за фашистите од евро-американскиот пакт значеше итна акција. Овојпат не ги кренаа бомбардерите. Не вмаршираа ни учки, даешевци и други истренирани пци. Немаше потреба зашто локалните црпнати мршојади, засилени со предводниците Бејли, Жбогар и едиојси Швед (божем амбасадор), на 19-ти октомври 2018 година и официјално ја укинаа демократијата во Република Македонија. Црпко од Муртино, подржан од 80 шкопеници прогласи окупација на Република Македонија. Историски факт е дека срамот на ЕУ и НАТО во силувањето на македонската држава и македонскиот народ не го нотира ниту еден политичар од Македонија. Први го обелоденија и осудија двајца политичари од Грција, едниот илтра десен партнер на Ципрас (Каменос) и другиот отпадник од СИРИЗА, опозиционен левичар (Лафазанис). На обајцата им благодариме заради честитоста и интегритетот, без оглед на антимакедонските им стојалишта. Операцијата на Црпко, под непосредна команда на Бејли, сега и официјално е заведена како втора кристална ноќ или ноќ на долгите ножеви во Европа и нејзина морална дегенерација од најексплицитен вид. 

1.Сега веќе и официјално нашата татковина е под окупација. Сите државни институции се непријателски. Нема ни слободни, уште помалку професионални и одговорни медиуми. Не постои Уставен суд и Уставни судии. Нема ни претседател на државата. Нема народна армија и полиција. Нема народен парламент. Има окупационо судство. Како што не постојат повеќе ни легитимни политички партии. Уставот и законите се неважечки. Кенгурскиот суд, ѓоа специјално обвинителство (конструкт на ЦИА) е врховна окупациоана групировка која тера окупациска експрес правда. џелати се глутница криминалци која ги вандализира, улиците, домовите и нормалните граѓани. Ако ви личи тоа на Германија или Италија по победата на Хитлер и Мусолини во триесетите години од 20-от век, на прав траг сте. Таму сме.

2.Окупаторот е познат. ЕУ, НАТО и цијашкиот Вашингтон. Се самонарекува ,,меѓунариодна заедница,, а всушност е постмодерната збирштина на неофашистички и колонијални човечки испљувоци. Како Сорос. Ние, автохтоните цивилизации на Балканот, сите нив ги именуваме како Вандали, Варвари, Вулгари и ќе сториме се како во Втората светска војна, да ги сотреме. За да нема веќе ,,трето полувреме,, резбари на човечки кожи, тренирани мас убијци и црпнати човекојадци. Македонија повеќе нема никому да служи како монета за поткусурување или буре барут во геополитичките игри. Никогаш повеќе нема да биде овоштарник за калемени сливи. Фарма за одгледување бројлери или фабрика за производство на човечки отпад. 

3. На фашистичкиот окупатор, како што е неславна европска традиција, во Македонија му помага квислиншка багра која е инсталирана за специјални задачи. Ги запоседна институциите на државата преку преврат и со помош на ,,издашни донации,, на најтешката евроатланско-саудијска багра која нападнатите држави и народи ги смета за парцели со ресурси и стока на кои ,,слободно,, или ,,кога сака, колку сака и како сака,, (цитат на црпнатиот ЕКСЕПШЕНЕЛ император Барак Обама) ќе боднува знаменца за своина.

4.Но окупацијата, има и своја добра страна. Освен што го челичат окупираниот народ за отпор и за борба, има рок на траење. За Македонците кои успешно го рокнаа РЕФЕРЕНДУМОТ преку масовен бојкот, тоа значи дека со еден потег им ја симна демократската маска зад која досега формално фразеолошки се криеше фашистичкиот евроатлански ѕвер со негиовите балкански слуги од Триглав до Атина и од Софија до Подгорица и Тирана. Тоа исто така значи дека како на дланка ги имаме личните и колективните профили на домородните партиски водства, политичарите, државните службеници и квазиинтелектуални паразити. Постојните се без исклучок неупотребливи за идните народно ослободителни дејства. Заборавете ги веќе СДС и ДПМНЕ со пајтон семејните гранапчиња на ојлевци и дојлевци. Тие де факто не постојат оти се инфицирани преку ,,единствената им опција,,. 

5. Сега е време за организирање на историската ГЕНЕРАЛКА. Не чека реставрација на македонската државност. Нов АСНОМ за трета македонска тепублика. Прво, ќе одиме на избори за уставотворно собрание. Народот ќе избере непосредни народни претставници – делегати. Избраните ќе имаат само една задача. Да го реставрираат оригинерниот устав и да го појачаат со одредби кои ќе прецизираат санкции за дела против државата, народот, кои ќе ја скоцкаат правната држава. Откако ќе биде удрен или зацементиран раздрнданиот темел, новиот АСНОМ ќе распише и спроведе избори, со што се распушта, а уставотворците се повлекуваат од активната политика која им ја препуштаат на новите партии. Новата власт генерално ќе ги реорганизира и екипира институциите по начелата на Уставот. Нормално, според новите закони и новите мерит-критериуми.

6.Најголемата победа Македонците веќе ја остварија. Сами и без ничија и никаква помош, се ослободија од инхибиции и депресија. Му се спротивставија на ѕверот и недвосмислено решително одбија колективно да се самоубијат. Нивната одлука е конечна и неотповиклива. Таа е трајна, безвременска. Наспроти одлуките на квислинзите. Тоа значи дека сега тие, како подизведувачи и нивните господари, како дефакто окупатори, можат да се ебат ретроактивно со сите охридски, пржински, тиранско- софијски и атинско-преспански нон пејпери како оној од 2001 –та на Срѓан Керим. Кога ќе заврши окупацијата, Македонија и Македонците ќе си бидат она што се. Без додавки. И само со национален проглас. А окупаторите уште ќе мора да плаќаат и репарации. Како морално банкротирани и политички поразени. Квислинзите пак од 1990 до 2018 ќе се соочат со својата судбина. Фатум!

7. Окупаторот и неговите слуги во Македонија сега и официјално ќе бидат третирани како НЕПРИЈАТЕЛ НА НАРОДОТ. Окупаторот знае што се случува кога непријателска цокула ќе цапне на окупирано тло. Ќе се бориме на сите начини и со сите средства, на сите нивоа, во сите формати. Од сега за Македонците, и окупаторите и квислинзите се долгорочна легитимна цел. 

ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ. СМРТ НА ФАШИЗМОТ!

Исклучениот пратеник на ВМРО ДПМНЕ кој гласаше ЗА, објасни зошто гласал така

Сашо Василевски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој беше исклучен од партијата откако гласаше за пристапување кон измени на Уставот, во изјава за ТВ21 објаснува зошто гласал спротивно од ставот на партијата.

-Јас со чиста мисла и со храброст и со сите аргументи, одлучив Македонија да го има единствениот пат кон евроинтеграциите. Иднината за нашите семејства, за нашата држава и за нашите перспективи како Република Македонија, еднаш засекогаш да ставиме крај на поделбите меѓу патриоти и предавници, меѓу Македонци и Албанци. Ние сме едно семејство, кое треба да чекори заедно кон ЕУ и НАТО интеграции, со полна поддршка на нашите пријатели од Вашингтон – вели Василевски.

Во изјава за телевизијата пратениците кои гласаа негираат дека биле поткупени, велат дека гласале според свое убедување и додаваат дека се 24 часа под полициска заштита поради заканите кои ги добиваат од петокот.

Популарно