Целиот свет денеска зборува за победата на Хабиб над Мекгрегор и инцидентот по мечот.

Ако ја пропуштивте борбата на векот, во продолжение ви нудиме неколку видеа со целиот меч и едно со најинтересните моменти.

Неколку видеа од различни агли од инцидентот по мечот:

Филипинската боксерска легенда Мани Пакјао-ВБА шампионот во велтер категорија, доминираше против канадскиот предизвикувач Адриен Бронер во мечот во Лас Вегас за едногласна победа на поени. Со „пензионираниот“ Флојд Мејведер на трибините, 40-годишниот Пакјао покажа дека иако е 11 години постар од Бронер е побрз од него и дека може да го контролира темпото. Од друга страна, мора да му се честита на Бронер што успеа да остане на нозе и покрај неколку опасни комбинации

Среќен сум бидејќи бев на високо ниво на тренинзите и во рингот. Бог ми даде добро здравје и на 40 години да победувам. Не верувам дека мојата кариера е завршена и повторно го покажав тоа. Патот продолжува. Сакав да бидам и поагресивен, но тренерот ми советуваше да одам на контра-напади. Флојд е тука? Кажете му да дојде во рингот и ќе боксуваме, немам проблем“, изјави Пакјао

Во својот 70. професионален меч, Пакјао победи со 117:111/116:112 и 116:112 и со Мејведер во публиката веднаш се зголемија шпекулациите за ри-меч меѓу двете боксерски легенди, откако Американецот го победи Пакјао во 2015 година

Македонија -Чиле 32:30

Нашите ракометари денеска во Ланксес Арената во Келн со резултат 32:30 за 15. место успеаја да го совладаат Чиле.

На 15. позиција бевме и на претходниот Мундијал 2017 во Франција, ова е нашиот втор најслаб пласман на светските шампиони после оној во 1999 во Египет кога бевме на 18. место.

Репрезентативецот на Македонија, Кирил Лазаров:

„Ваквите мечеви се секогаш најтешки за нас поискусните, против една селекција како што е Чиле, без потценување. Добро е што завршивме победнички, без разлика што се случуваше во текот на Мундијалот. Еве добија шанса и помладите, да видат како е кога мора да се победи. Треба сега да се проанализира сето направено, да се донесе заклучок, грешките каде треба да се поправат".

Според нашиот капитен во групата против европските репрезентации во одреден дек бевме во егал со шанси за триумф.

„Не можам да кажам дека не сум разачаран, ако се фатиме сериозно за работа, ќе има резултат во иднина. Лежи голем потенцијал, вредно да работиме со цел рамо до рамо да бидеме и играме против најдобрите".

Пораз на нашите ракометари од Русија

Македонската репрезентација на Светското првенство пораз доживеа уште еден. Русија успеа да се издигне по големото разочарување, не совлада со 30-28 и не прати во битката за 15. место на Мунидјалот. Противникот ќе го дознаеме по завршување на дуелот меѓу Чиле и Катар, кој почнува во 15:30 часот.

Капитенот, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најефикасниот играч во нашите редови, два гола помалку имаше Жарко Пешевски. Никола Митревси мечот го заврши со 15 интервенции.

Добро отворивме, поведовме со 4-2, не прочита одбраната на Русија, изгубивме две топки, примивме три гола во празна мрежа, противникот направи серија од 6-0 за 8-4 во десетата минута. Митревски и на овој дуел беше на ниво на задачата, во вистински момент конечно се разбуди и Гоце Георгиевски, украде топка и во серија од 4-0 постигна два гола. Изнедначивме на 8-8, но не го вративме водството.

Русите во последните десет минути дојдоа до нова позитива, 17-12 беше во 28. минута Во овој дел влезе и Крстевски на местото на Манасков. Токму тој заедно Кире намалија на 17-14, резултат со кој се замина на одморот.

Продлживме да паѓаме и во второто полувреме. Русија за четири минути дојде на плус шест (20-14), Лазаров ја прекина агонијата на теренот. Противникот не дозволи резултатот да отиде во друга насока. Дојдовме на 26-22 во 48. минута, но тоа е се што направивме. Покрај Крстевски шанса добија, Серафимов, Танкоски и Поповски. Капитенот со деветтиот погодок намали на 30-27 на две и пол минути, имавме шанса да дојдеме на минус два, но не погодивме празна мрежа.

Македонија мечот за 15. место го игра утре со почеток во 13 часот.