Дарко Лазиќ мора под итно да стане на нозе

Фолкерот Дарко Лазиќ вчера имаше операција на бутната коска при што му беше вграден вештачки колк, а претходната ноќ ја поминаа мирно и беше во можност да ги види своите родители и вереницата Марина.

– Дарко доби лекови против болка во текот на ноќта, така што ноќта ЈА мина мирно. Беше тоа сосема нормална постоперативна ноќ – изјави лекарски извор од болницата.

Според докторите, закрепнувањето ќе трае најмалку шест месеци, а Лазиќ ќе остане во болницата најмалку уште еден месец.

Поради можните компликации, лице со повреди како што е Дарко мора да биде под постојан медицински надзор најмалку еден месец. Веднаш по операцијата му беше променета позицијата на телото и главата на  креветот за да се намали ризикот од  собирање вода во белите дробови. Покрај овој ризик него му се заканува и емболија, блокада на артеријата од згрутчување на крвта и тромбоза, па  треба да прима зголемена  антикоагулантна терапија – објаснил лекарот.

Лазиќ ќе добие помош, патерици или помагало за полесно движење, за да може да застане на нозе.

– Тој мора да застане на нозе во следните неколку дена. Поради скршени ребра и комплетната ситуација, закрепнувањето и проодувањето мора да одат постепено. Сите околу него и тој самиот треба да бидат многу трпеливи – заклучил докторот, пренесува Свет.рс.

ФОТО: Колку чини прстенот со кој Вељко Ражнатовиќ ја запроси девојката?

Синот на Цеца и Аркан, Вељко Ражнатовиќ ја побара за жена својата девојка Богдана Родиќ.

Вељко ги испочитувал српските обичаи и ја побарал раката на Богдана од нејзиниот татко. Прославата траела до раните утрински часови во куќата на Родиќ.

Цеца веднаш се пофали на својот профил на „Инстаграм“ со прстенот за идната снаа, кој чини 10.000 евра.

Српскиот пејач ја опиша првата брачна ноќ

Неодамна се ожени српскиот пејач Стеван Анџелковиќ, па ја опиша првата брачна ноќ и ги изнасмеа сите.

Тој сакал незаборана прва брачна ноќ, но наместо тоа пречекал гости.

- Ни заѕвонија гости на врата, не можеле да најдат сместување зошто не се од Белград. Тука се застана, ги сместивме и угостивме, а јас заспав, се пошегува на своја сметка пејачот.

Тој се зема со својата долгогодишна девојка.

ФОТО: „Снаата е официјално верена“

Синот на Цеца конечно и стави прстен на својата долгогодишна девојка Богдана Родиќ.

Цеца веднаш се пофали на својот профил на Инстаграм профил со прстенот за идната снаа.

-Снаата официјално свршена, напиша пејачката под фотографијата.

Но, освен големиот прстен на нејзината рака се најде и скапоцен часовник кој Цеца исто така го објави на социјалните мрежи.

Популарно