Ветровито и дождливо време– внимавајте доколку патувате

Како што најавивме претстојната ноќ ни носи нагла и голема промена на времето кај нас, односно ќе има врнежи најпрвин од дожд додека на планините ќе има врнежи од снег, локално особено на запад и север ќе има услови и за локални грмежи каде локално ќе наврнат над 20 л/м2 воден талог.

Во втората половина од оваа ноќ поради продор на многу постуден воздух ќе започне да дува северен ветер кој ќе засилува по интензитет, токму ова ќе услови најпрвин на повисоките места а потоа и на некои од пониските врнежите од дожд да поминат во снег, на повисоките и на планинските места ќе се формира и зголемува снежната покривка додека понекаде на пониските ќе се формира потенка снежна покривка, особено на запад и на север од државава.

Локални послаби врнежио од снег ќе има и во текот на утрешниот ден како и во среда а ќе дува засилен, повремено силен ветер од северен правец кој на моменти локално ќе достигнува брзина од над 70 км/час.

Максималните дневни температури во текот на утрешниот ден ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 8 додека најстудено ќе биде во среда кога максималните дневни температури ќе се искачуваат  во интервалот од -4 до 6 степени, во четврток наутро ќе биде особено студено кога минималните температури понекаде ќе се спуштат до -10 степени, на повисоките и планинските места и под -10 степени.

Поради ниските температури кој се очекуваат следниот период растат условите од појава на голомразица па така особено на возачите им препорачуваме да бидат крајно претпазливи, особено доколку минуваат низ планинските превои.

Подготви: Славчо Попоски

Огромно количество на сахарска прашина, топлина и спарина се движи кон Македонија

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата држава од Сахара ќе започне транспорт на огромн о количество на прашина и на песок со што и атмосферата ќе биде значително заматена. Исто така особено од среда температурите на воздухот ќе бележат тенденција на голем пораст со што насекаде ќе се искачат над 20 степени додека пак во централните и во југоисточните предели истите се очекува да се искачат дури и до околу 30 степени и истите ќе бидат над просекот за овој дел од годината.

Сепак како што веќе најавивме во текот на утрешната вечер и ноќ како и во вторник на повеќе места ќе има врнежи од дожд додека исто така и во текот на следната недела, иако покрај големото затоплување и силното југозападно струење особено во попладневните часови ќе има услови за локален развој на нестабилност и услови за поинтензивни атмосферски процеси.

БИОМЕТЕО: Со оглед на тоа дека сме пред изразено топол бран и силно југозападно струење како и поради извршувањето на транспорт на прашина и на песок од Сахара кон нашата држава биометеоролошките услови ќе бидат значително неповолни па така можни се значителни мачнини особхено кај метеопатите. Исто така оваа ситуација ќе услови и појава на спарина па така температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки одм реално измерените.

Подготви: Славчо Попоски

Најнова прогноза: Какво време не очекува за Велигден?

Доаѓаат 4 неработни денови за Велигден, Велики петок и понеделник, споени со викенд, а по еден ден работа, и Први Мај како ден за одмор.

Ова е временската прогноза за неработните денови кои следат, според Accuweather.

Спремете се за многу мачнини, спарина и сахарска прашина

Во текот на следната недела земјава ќе биде под влијание на силно југозападно воздушно струење, кое ќе услови значително лоши биометеоролошки услови. Особено врз метеопатите временските услови ќе условат значителни здравствени проблеми, односно ќе се зголемат условите за појава на главоболки, болки во коските, повремена нервоза, несоница како и тежина во главата и снагата.

Силното југозападно воздушно струење од Сахара кон европскиот континент ќе донесе прашина и песок. Што се однесува, пак, до времето особено во текот на ноќта понеделник кон вторник, како и во вторник во текот на денот, ќе има повремени локални врнежи од дожд. Поради веќе споменатото струење од среда па натаму, се очекува значителен пораст на температурите, кои речиси насекаде ќе се искачат над 20 степени. Во најтоплите предели од државава ќе се искачат и на повеќе од 25 степени.

Секако ова ќе биде проследено и со ветер кој ќе дува од југоисточен правец, повремено засилен.

Популарно