ГАЛЕРИЈА: Прекрасни фотографии од Дојран

Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран.

Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!

ФОТО: Целиот град е сместен под земја

Во средината на Јужноавстралиската пустина, каде температурата достигнува и до 51 степени целзиусови, се наоѓа гратчето Кубер Педи, каде жителите за да ги избегнат неподносливите горештини, живеат подземја.

Гратчето е познато по најголемиот рудник за опал кој тука се ископувал. Кубер Педи е основан во раните години на 20 век и е познат како главен град на опалот во светот.

Oџаците на куќите излегуваат од песокот во пустината, а наоколу има знаци со предупредување дека постојат отворени дупки.

Според извештај од 2016 година, од ова австралиско гратче доаѓа дури 70% од светските резерви на опал.

Покрај екстремно високите температури во текот на денот, ноќите пак се екстремно ладни. Поради тоа живеењето под земја било единствен начин за да се опстане тука. Идејата за таков начин на живот дошла од австралиските војници кои се враќале од Западниот фронт после Првата светска војна.

Интересно е тоа што во ова гратче има изградено српска православна црква, која исто така се наоѓа под земја.

Во денешно време гратчето е топ туристичка дестинација, па луѓе од целиот свет доаѓаат да го посетат. Во Кубер Педи има подземни хотели и други сместувалишта.

Исто така, ова гратче е примамливо и за филмската индустрија, па така тука е сниман легендарниот дел на филмот “Лудиот Макс” каде главната улога ја толкува Мел Гибсон.

ФОТО: Сокриена плажа во Црна Гора

Малата плажа Перазича, можеби најубавата плажа во Црна Гора, со својата егзотика може да им парира на некои од најпознатите светски плажи.

За жал или за среќа, луѓето и понатаму не знаат за неа, па така е сокриена од погледите на јавноста и мора малку повеќе да се потрудите за да дојдете до неа.

Имено, таа е сместена на заливот под манастирот Режевичи и до неа се доаѓа со вртење од патот до манастирот Будва-Петровец. Покриена е со песок и камчиња, а долга е само 40 метри.

На левиот крај од плажата се наоѓа сè уште недовршениот хотел Ас, кој малку го нарушува нејзиниот амбиент, но во исто време станал и нејзин заштитен знак.

Доколку не сте тргнале со кола до плажата, до неа можете да дојдете и пеш од Петровец и да искусите некои од најубавите краеви на Црна Гора – прошетка од два километри кои нема да ги почувствувате, но нема ни да ги заборавите.

Мирисот на шумите и морето, тунелите на чии краеви ве чека некој нов рај, се само дел од 2-километарската прошетка во која ќе уживате повеќе од било кога.

НОВИТЕ JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ЌЕ ГИ ПРЕЧЕКААТ ГОСТИТЕ НА БРИТАНСКАТА АМБАСАДА

Британската Амбасада вечерва во Музејот на Современа Уметност, традиционално ќе го одбележи Националниот ден на Велика Британија, а гостите на автентичен начин ќе бидат пречекани од Британските премиум креации на луксузните компактни SUV возила – Jaguar F‑PACE и Range Rover Evogue!

Доминантниот Range Rover Evogue ќе биде изложен пред самиот музеј каде што гостите ќе имаат можност да се запознаат со неговата нова технологија и технички иновации кои првпат се вградуваат во SUV сегментот и асоцираат на поголемите модели од гамата на Range Rover. Моделот претставува совршена рамнотежа помеѓу беспрекорната способност и префинетоста при друмското возење што овозможуваат Range Rover Evoque да се вози со задоволство, комоција и уживање. Со раскошни природни материјали во внатрешностa на кабината, дизајнот ја следи стратегијата на редукција и смиреност.

Range Rover Evogue овој пат сцената ќе ја дели со Jaguar F-PACE перформансниот SUV. Од испакната хауба до нагласените задни крила, неговиот моќен изглед го прави исклучителен и ги привлекува погледите. Модел кој плени со својата возбудлива природа и карактер  доби доби пет ѕвездички според Euro NCAP тестовите за безбедност. Високите оценки за заштита за возрасни, деца и пешаци потврдуваат дека F-PACE е меѓу најбезбедните возила на пазарот. Комбинацијата на мерки за активна и пасивна безбедност вклучува стандардни карактеристики, како Автономно итно кочење со Систем за забележување пешак, заедно со опционалните системи за помош на возачот како што се Помош за задржување во коловозна лента и Надзор на состојбата на возачот.

Доколку сакате уште подобро да ги запознаете или пробате овие модели, направете го тоа веднаш кај овластениот увозник – Аутомобили Гроуп на ул. Скупи бр.8, 1000 Скопје.

Популарно