Тие ги прават најбрзите мобилни телефони

Од страна на Кинескиот бенчмарк тест AnTuTu  неодамна е објавена листа на најбрзи андроид паметни телефони за март.На врвот на оваа листа се уреди кои се базираат на процесорот Snapdragon 855. Меѓу првите десет има и неколку телефони опремени со Snapdragon 845 и Kirin 980.

На листата се застапени компаниите Huawei, Samsung, Xiaomi, Lenovo и Vivo. Седум од десетте уреди користат Snapdragon 855, два Kirin 980 и еден Snapdragon 845.

На прво место се најде водечкиот модел на Xiaomi, Mi 9 во неговата Transparent Edition верзија која постигна 372.072 поени на AnTuTu тестот. Веднаш зад него е стандардниот Mi 9 со 371.878 поени.

Третото место му припаѓа на телефонот Vivo iQOO Monster, кој освои 365.430 поени.

На четвртото и петтото место се најдоа моделите од Samsung Galaxy S10 серијата. S10 + освои 359.987 поени, а стандардниот S10 – 359.217.

Шестото и седмото место гi заземаат Vivo iQOO и Lenovo Z5 Pro GT, со освоени 356.510 и 348.591 поени.

Натрапници на листата се Nubia Red Magic Mars, Honor V20 и Mate 20X. Овие телефони немаат Snapdragon 855 процесор, туку Snapdragon 845 (Nubia) и Kirin 980 (Honor и Huawei).

На нив им припаѓаат последните места на листата, а сите три телефони освоиле помалку од 320.000 поени.

Граѓаните победија: Се запира воведувањето на 5Г мрежа!

Хрватскиот град на море, Хвар, го запре вовеувањето на 5Г технологијата додека не се докаже дека таа технологија нема негативно влијание врз луѓето и околината, а тоа беше објавено на 4 јуни на официјалната интернет страница на градот.

Градското собрание едногласно ја усвоило одлуката за базните станици од телекомуникациската инфраструктура и воведувањето на 5Г технологијата, со која се запира воведување на истата.

Работна група во следните шест месеци ќе прави различни тестови со 5Г технологијата, по која ќе види дали тоа штетно влијае врз луѓето.

Земени се во предвид досегашните истражувања, кои ги направи Светската здравствена организација, по што била донесена оваа одлука.

(Видео) За само две години 5Г автомобилите на „Хуавеи“ ќе комуницираат сами!?

„Планот ни е заедно да истражиме и да ја развиеме вредноста на 5Г автомобилските апликации, за што следните две години ќе ни бидат пресудни“, тврдат од „Хуавеи“.

Кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ потпиша договори со 18 произведувачи на автомобили во рамки на „connected vehicle“ иницијативата, со цел да го вклучи нивниот автомобил во „5Г авто екосистем“.

Таа иницијатива ја почна „Хуавеи“ пред повеќе од една година, кога го престави својот прв 5Г модул за автомобилот под ознака МХ5000.

Компанијата од Шенжеен, како и најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот, формираше алијанса во која се вклучени 18 компании, кои имаат заедничка цел да го забрзаат комерциојалниот развој на автомобилите поврзаниво внатрешноста на 5Г мрежата.

Компаниите кои досега го потпишаа договорот се следниве: FAW Group, SAIC Motor, Dongfeng Motor, Changan Automobile, Beijing Automotive Industry, Anhui Jianghuai Automobile, Nanjing Automobile i Chery Automobile.

ВИДЕО: Погледнете со која брзина може да преземете содржини на 5г-мрежа

Според најавите на операторите, 5Г би требало да овозможи масовно вмрежување на интернетот, да ги трансформира животите и работата на луѓето и да стане темел на развиените паметни дигитални општества.

Иако комерцијалната употреба на светско ниво треба да почне во 2020 година, некои големи компании како „Т-Мобиле“, „Водафон“ и кинескиот и корејски „Телеком“ веќе имаа пробни лансирања на технологијата во многу земји, од Кина преку САД, до Германија и Хрватска. Во Јужна Кореја уште од декември 2018 година сите оператори истовремено покренале 5Г.

Во САД, „Веризон“ овозможи пристап на 5Г-мрежа на неколку локации и ги повика технолошките новинари да ја пробаат. Џорџ Коронеос на „Твитер“ ја објави тест-брзината на 5Г-мрежата на новиот „самсунг галакси С10“, а снимката стана вирална. Брзината на преземање содржина од 1.098 мегабајти во секунда воодушеви многумина.

Така, на 5Г-мрежа може да се преземе филм во висока резолуција за само неколку секунди. И резултатите на другите беа импресивни.

- Три теста на 1+ гигабајти во секунда, еден на 650, еден на 643 - објави репортерката Џесика Долкорт.

Извор: Факултети.мк

Популарно