Павле Богоевски откри кој го снимил неговиот телефонски разговор

Откако вчера на руска социјална мрежа се беше објавен телефонски разговор на Павле Богоевски, за кој се тврди дека пратеникот нарачувал кокаин, тој денеска на ФБ го објави следниов статус:

„Почитувани,

Вчера на руска социјална мрежа беше објавено аудио кое авторот го нарече БОМБА и каде тврди дека нарачувам кокаин. На нашите мрежи, прво беше споделено од пропагандната твитер машинерија на ВМРО ДПМНЕ и од порталите блиски до нив, а потоа веќе го споделуваа и сите останати.

Би сакал да расчистам неколку работи:

Дали тоа е мојот глас на снимката?

Да.

Дали разговарам за супстанца чиј промет е забранет?

Да. Но, во овој разговор не нарачувам кокаин. Договарам набавка на масло од канабис. За медицинска употреба, за моја многу блиска личност на која маслото од канабис и’ помогна таму каде другите лекови не можеа да и’ помогнат. Тоа го правам веќе неколку месеци и ќе го правам се’ додека е потребно.

Немам никаква намера да се правам светец, ниту да глумам дека сум изненаден зошто мојот политички противник одбра токму вака да ме нападне. Ама немам намера ниту да се правдам за мојот приватен живот. Во оваа „БОМБА“ нема договарање на милионски криминали. Нема заговарање за уништување животи. Нема местење избори. Нема ендеци и запалени кафани. Има наводи за мојот приватен живот, кои (во овој случај) се извадени од контекст.

Исто така, очекувам службите многу сериозно да го истражат овој случај. Ова не е снимка од телефонски разговор кој некако „протекол“. Поради тоа, не подложи на заштита согласно Законот за заштита на приватноста од 2015г., кој се однесува на снимките по кои постапува СЈО. Но, ова е Неовластено прислушкување и тонско снимање, предвидено со чл. 151 од Кривичниот законик и очекувам дека сторителот ќе биде изведен пред правдата.

п.с. Крајно време е да ја олабавиме законската рамка за медицинска употреба на канабисот и да ја декриминализираме личната употреба. Поддршка за луѓето што се влечат по судови поради тоа што произведуваат масло за болните!“

Подолу во коментари, запрашан: Од кој период датира снимката. Дали е од времето на бомбите или после тоа?, Богоевски одговори: Од пред неколку месеци. Ме снимал таксистот додека разговарам.

На Атиџе треба да и се дадат сандаци и опрема за производство на мед

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ако имаа докази, и тоа како ќе ме осудеа. Тоа беше само начин за притисок врз мене, вака експремиерот Зоран Заев одговара на наводите кои денеска ги изнесе италијанскиот весник Ла Верита. По нивниот текст за негово учество во изборни нерегуларности во 2014 година, Зоран Заев вели дека тоа било една од алатките за атакување на него како опозиционер во тоа време, кога неговата партија не ги призна изборите. 

„Ако имале какви било докази, верувајте во 2014 година со целата сила на ВМРО-ДПМНЕ Заев ќе го осуделе. Значи тие немаа никакви докази, дури не отворија ни обвинителен акт заради тоа што немаше. Таму каде што се трудеа тоа да го претстават пред јавноста еве до крај со обвинителни акти за поткуп, за сите тие други предмети што ги водеа против мене, како што беше прислушувањето и слично, овде немаа ништо, беше една фама што ја создаваа се со цел да се оцрни тогаш лидерот на опозицијата Заев, а никако не можеа ниту да заокружат што било, каков било наратив да поднесат дури обвинение”, изјави Заев.

Засадени нови дрвца на Детската улица „Тоше Проески“

Во чест на Тоше Проески, а по повод 39-годишнината од неговото раѓање, Општина Аеродром ја разубави Детската улица во Ново Лисиче што го носи неговото име.

Имено, стотината жардинјери во должина на патеката се збогатени со нови зимзелени и грмушести садници. На тој начин, велат од општината, граѓаните ќе уживаат во прекрасното место за прошетка, одмор и релаксацијa.

Популарно