Откриено колку пари заработуваат за вечер

Српските пејачи на свирки во Хрватска заработуваат огромни хонорари, пишува Курир.рс

Поедини српски поп и фолк ѕвезди, за  за два часа пеење во Макараска од газдите на клубовите земаат дури 12.000 евра.

Пејачите добиваат убави хонорари во Хрватска, од пет, шест па се до дванаесет илјади евра за вечер. Обично пеат два блока по два часа со една долга пауза. Лукас и Карлеуша по клубовите во Макарска земаат по 12.000 евра. Драгана Мирковиќ и Жељко Јоксимовиќ по 10.000 евра, Прјивоиќ 5.000 евра, пишува Курир.рс повикувајќи се на познат српски менаџер кој сакал да остане анонимен.

Во еден познат клуб во Макарска ова лето Србите настапуваат буквално секој викенд.

Главно Хрватите доаѓаат да слушаат српски фолкери, а има многу гастербајтери и од Австрија и Германија. Оваа година се доста барани и босанските изведувачи, пишува Курир.рс, пред се Буба Корели и Јала брат.

И самите пејачи велат дека сакаат да пеат во Хрватска, затоа што знаат дека таму добро ќе ги наполнат џебовите.

-Веќе 12 години секое лето пеат во Макарска. Тоа ми е една од најдобрите летни свирки. Имам многу пријатели ширум приморјето - објаснил Саша Матиќ.

Со него се согласува и Драгана Мирковиќ која на почетокот на август има закажано настап на хрватското приморје.

-Јас пред сите наши пејачи почнав да пеам во Хрватка и мене навистина ми се отворени вратите во сите земји во поранешна Југославија. Секаде сум добредојдена и убаво дочекана - рекла пејачката.

(Видео) Марија Шерифовиќ мора да го направи ова, инаку нема да биде добро!

Марија Шерифовиќ секојдневно комуницира со своите фанови преку Инстаграм, со што ги известува луѓето кои ги сака, што планира да прави, а сега ги замоли за помош.

Марија реши да го продаде станот и да се пресели во куќа. Од таа причина ги повика сите фанови да ја известат дали имаат куќа или плац во Белград или околината.

Популарната пејачка се реши на ваков потег бидејќи не можеше да ја поднесе буката која доаѓа од станот над нејзиниот, кој е во состојба на подготовка.

Претпоставуваме дека пејачката се шегуваше, а дали и вие така ќе процените, погледнете ги видеата во продолжение на текстот.

(Фото) Богдана се пораѓа на роденденот на Цеца? - Еве и зошто

Сопругата на боксерот Вељко Ражњатовиќ, Богдана сосема јасно може да се породи на роденденот на својата свекрва и балканска ѕвезда Светлана Цеца Ражњатовиќ.

За пејачката не би имала поголема среќа доколку нејзиниот прв внук, кој го чека не само таа, туку цело семејство Ражњатовиќ, како и Богдана Родиќ, се роди на нејзиниот 47. роденден на 14 јуни.

Бидејќи таткото Вељко исто така сака да се случи тоа на неговото дете, кое ќе му даде име Жељко, тој сака и да слави роденден заедно со неговата мајка, на кој и е благодарен поради се што му овозможи во животот и секогаш му беше поддршка.

Богдана има термин за породување четири дена пред роденденот на Цеца, но чест случај е бремените жени да го надминат и тој датум.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oko ne laže

A post shared by SERBIAN ACE 🇷🇸 Српски Ас (@veljkoraznatovic) on

Дарко Лазиќ должи пари на својата поранешна сопруга

Како што беше објавено во медиумите, пејачката Ана Севиќ, наводно, го тужела нејзиниот поранешен сопруг Дарко Лазиќ затоа што од разводот не плаќал алиментација за нивната ќерка Лорена, а долгот досега пораснал на дури 900.000 динари. Еден познат адвокат објасни дека тужбата на пејачот воопшто не е наивна и дека последиците за пејачот можат да бидат сериозни.

Имено, Дарко поради ова би можел да добие затворска казна до две години.

– Неплаќањето на алиментација е чувствително правно прашање чии последици можат да бидат многу сериозни, и кривични и граѓански – објасни адвокатот и продолжи: „Овој чин е пропишан со Кривичниот законик како кривично дело за кое се гони по службена должност и за кое пропишана казна затвор до две години или парична казна, а во случај на посериозни последици е пропишана казна од три месеци до три години затвор.

Во случај Дарко да не ги подмири долговите кон Ана, средствата ќе ги соберат јавните извршители.

– Принудното извршувањр го спроведува јавен извршител, што треба да доведе до многу поефикасна наплата на побарувања за правно одржување и подобра заштита на доверителите за правно одржување. Доволно е алиментацијата да не се плати само неколку месеци, со што дури и тогаш постои можност за поведување и кривична и присилна извршна постапка – тврди адвокатот.

Дури и во случај Дарко Лазиќ да и давал пари на Ана на рака или купил подароци за неговата ќерка Лорена – тоа, како што е наведено во понатамошниот текст, не го ослободува од плаќање на алиментацијата што судот ја определил во пресудата. Од друга страна, извор близок на поранешните сопружници рекол дека при развод и утврдување на висината на алиментација, судот го зел предвид фактот дека Дарко не се појавил во тоа време, па затоа тој утврдил минимален износ што треба да го плати.

Популарно