ПРОДОЛЖУВАЊЕ на летото, но и услови за НЕВРЕМИЊA

Според најновите направени анализи со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот укажуваат дека продолжување на летото ќе имаме и во септември со што може да очекуваме топли денови кој би биле идеални и за освежување во реките и во езерата низ државава. Сепак некој екстремно топлотни бранови барем засега не се очекуваат, односно условите за нешто такво се многу мали. Што се однесува пак до врнежите иститеби биле околу просекот за тој дел од годината, сепак има услови и за повремено формирање на циклонски системи кој би условувале и поинтензивни врнежи, поради сеуште летните температури на воздухот не се исклучува појава на нови НЕВРЕМИЊА исто така како што беше и најавено во сезонската прогноза за оваа есен.

Инаку од наша страна но и од страна на ACCUWEATHER сезонската прогноза за оваа есен покажува дека истата над нашиот дел од Европскиот Континент ќе биде често проследена со циклонски системи и врнежи со што има услови и за ПОИЗРАЗЕНИ ВРЕМЕНСКИ НЕПОГОДИ.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Облачно со умерен до засилен ветер од западен и северозападен правец

Времето ќе биде облачно и значително постудено со повремени врнежи од дожд,ана планините и на некои повисоки места од снег.Ќе дува од умерен до засилен ветер од западен и севрозападен правец што ќе предизвика појава на снежни наноси.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест степени,а дневната температура ќесе движи од нула до 12 степени.

Во Скопје ќе биде облачно и засилено постудено со повремени врнежи од дожд.Ќе дува од уерен до засилен ветер од западен и северозападен правец што ќе предизвика појава на снежни наноси.

Утринската температура ќе достигне до два степени,а дневната до осум степени.

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето ке биде топло до мала до умерена облачност.Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец,особено во западните делови каде ќе достигнува над 70км/час.Кон крајот на денот ќе наспати наоблачување,во западните делови со врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од -1 до 4 степени,а дневната температура ќе се движи од 19 до 21 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност .Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен ветер.

Сончево и топло со умерена облачност

Денеска не очекува  сончево и релативно топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири степени, а дневната температура од 12 до 19 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе достигне до минус два, а дневната температура до 14 степени.

До среда ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Под влијание на влажен бран во среда кон крајот на денот и во четврток ќе настапи наоблачување со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Ќе дува засилен ветер во среда од југозападен, а во четврток од северозападен правец. Дневната температура значително ќе се намали

Популарно