Осумгодишно дете разви 180 км/ч на автопат со Golf

Момче од само осум години од градот Зост во Германија во само неколку дена двапати го „украде“ автомобилот на својата мајка и ја крена на нозе полицијата во Северна Рајна Вестфалија. Уште од мал покажува тркачки способности бидејќи успеа да стисне здраво на педалата за гас и со семејниот Golf да крене брзина од 180 км/ч.

Според полицијата малиот тркач ги земал клучевите од автомобилот и стигнал дури до Дормунд кој е на 50 километри од Зост без притоа да запира на црвен семафор или да внимава на какво и да е правило. За разлика од првата „прошетка“ која заврши без проблеми, втората не завршила добро.

Полицијата го открила момчето на паркинг до автопатот каде го удрило „голфот“ во приколка од камион кој бил паркиран. За среќа немало повредени, но автомобилот бил уништен.

Втората кражба нема да мине така лесно како првата. Момчето ќе мора да посетува психолог, а мајка му најверојатно ќе биде санкционирана за невнимателност.

Таа уште при првиот случај ја информирала полицијата дека нејзиниот син редовно возел картинг, а управувал и мал автомобил на приватен имот. Оправдувањето на момчето било дека едноставно сакало малку да се повози.

ВИДЕО: Влетан возач изгуби контрола над авотомобилот и ги лансираше тинејџерите!

Ова е шокантен момент кога една тинејџерска двојка која се бакнува на тротоарот е удрена од автомобил надвор од контрола и испратена да лета над ограда. Тинејџерите, кои чудотворно го преживеале инцидентот, биле погодени од „Форд фузија“ по снежната патека во градот Кемерово во јужниот руски регион, во областа Кемерово.

Според локалните медиуми, инцидентот се случил по претходна несреќа во која учествувале „Форд фузија“ и „Рено“. На снимката, снимена од камерата на возачот што чека на црвен семафор се гледа како Реното се движи напред, додека возачот се обидува да сврти лево. Сепак, Фордот фузија го погодува предниот дел на Рено и понесен од ударот влетува директно во тинејџерите, испраќајќи ги двете 18-годишни деца во лет над оградата.

Според локалните медиуми, на младата девојка и била дијагностицирана тешка модринка на главата, карлицата и колената, но пуштена е од болница.

Нејзиното момче, наводно, претрпело потрес на мозокот и скршеница на ногата и ќе остане во болница уште подолго.

Не е јасно дали локалните власти ја испитуваат несреќата.

Видеото можете да го погледнете ТУКА

ВИДЕО: Возењето на овој искусен бајкер за среќа не заврши кобно

Екипа на канадски екстремни планински велосипедисти се спушти во градот Сквамиш за да се повозат на прекрасениот есенски тепих направен од паднатите лисја.

Возењето меѓу дрвјата, покрај црвените лисја, беше навистина забавено, но додека на еден од нив не му се лизна задното тркало. Возачот на велосипедот за среќа го избегна дрвото.

ВИДЕО: „Сакав да и го исполнам сонот“

Кинезот Ксју Шинан се оженил за својата девојка која починала и тоа за време на погребот, сакал да и покаже колку многу ја сака.

Имено девојката починаа поради рак на дојка, а на погребот била облечена во бел фустан и била опкрушена со 169 буклетио ружи кои Ксју ги нарачал за неа и ги чистал свадбените завети, објавија локалните медиуми. Оваа церемонија е одржана на истокот на Кина, а сведоци биле семејството и пријателите на овој пар.

Тие двајцата се запознале преку интернет во 2007 година. Закажале венчавка во август 2013 година и почнале да се подготвуваат, но три месеци подоцна животот им приготвил непријатен пресврт. На Јанг и бил дијагностициран рак на дојка.

По многубројни операции и хемотерапии, состојбата малку и се подобрила, па во 2017 повторно почанел да се подготвуваат за свадба.

Сепак за кратко ракот се вратил и во мај оваа година завршила во болница, била врзана за кревет и често и се кршеле коските, за на крај да падне во кома на 6 октомври, а една недела подоцна е прогласена за мртва.

„На крајот не ме ни препоозна и не се се простивме“ рекол несреќниот човек.

По нејзината смрт тој на интернет открил дека се уште стоела венчаницата која таа сакала да ја порача пред да биде хоспитализирана.

„Иветив дека ќе и ја купам најубавата венчаница, па ден после смртта го направил тоа, а откако отишол да ја купи и му ја раскажал приказната на продавачот тој му ја дал венчаницата за само 1 јуан.

Соејќи така пред нејзиното семејство и прјатели тој рекол:

„Иако денешнова венчавка е задоцнета, таа го исполни снот на Јанг“ по што тој се расплакал.

Популарно